Slovensko Slovensko
8. 12. 2014 Reprezentace (0) KOMENTÁŘŮ

Göteborg – souhrn 3. dne: Slovensko spustilo kanonádu, Kanada míří do play off!

První remízu přinesl třetí hrací den světového šampionátu. Postarali se o ni v prestižním souboji hráči Česka a Švýcarska. Třetí místo ve skupině A si zajistili Lotyši. Mezi slabší polovinou účastníků se z postupu do osmifinále radují Slováci a USA. Blízko účasti v play off je také Kanada.

Do zápasu o první místo ve skupině B Češi vstoupili aktivně, v závěru první třetiny je ale zmrazili dvě přesilové hry soupeře. Nejdříve rozvlnil síť za Kafkou pohotový Christoph Hofbauer a druhý gól přidal po skvělé přihrávce parťák Kima Nillsona z Zurichu Nico Scalvioni. Snížení však přišlo ještě před koncem úvodního dějství, když si s trestným střílením po faulu na Tomašíka skvěle poradil Jiří Curney.

Češi poté dlouho dobývali branku famózně chytajícího Pascala Meiera marně. Když už svěřenci Radima Cepka gólmana Klotenu překonali, končili jejich střely na tyčích. Vymodlené vyrovnání zařídil až v 57. minutě bombou do růžku Matěj Jendrišák. Skolit Švýcary poté mohl pardubický žolík Martin Zozulák, branku ale netrefil a tak se oba medailoví favorité rozešli smírně.

V druhém zápase skupiny B se radovali Norové. Ti ukázali, že jejich houževnatý výkon v úvodním zápase nebyl náhodný, v 6. minutě vedli už 3:0 a i když se poté jejich gólostroj na dlouho zastavil, dovedli zápas do vítězného konce. Stejně jako proti Čechům se dvěma góly prosadil Ole Martin Skau Jansson.

Odplata za předloňské čtvrtfinále se povedla Lotyšům. První gól zápasu dali jejich soupeři z Německa, během druhé třetiny ale hráči ve vínových dresech výsledek otočili. Definitivní rozhodnutí přišlo však až v 59. minutě při nepovedené powerplay Němců z hole Abramovse.

Slovensko splnilo svůj cíl a postupuje do vytouženého osmifinále. Tým kapitána Lukáše Řezaniny se rozjíždel pomalu a dovolil dokonce Korejcům úvodní gól. Poté ale favorité převzali otěže zápasu a svěřenci českého kouče Michaela Blažíka nevěděli kam dřív skočit. Po výsledku 15:2 se naši bývalí federální partneři mohou těšit na boje o medaile, o vítězství v tabulce a výhodu lehčího soupeře se utkají s Američany.

USA s týmem plným rodilých Evropanů nastoupili na Japonsko zhurta, první třetinu vyhráli 5:0 a o vítězi bylo rozhodnuto. „Samurajové“ se zmohli pouze na čestný úspěch z hole Uedy a pozítří se v asijském derby s Koreou poperou o 3. místo ve skupině.

Poslední místo ve skupině D už má naopak jisté Rusko, které nedokázalo bodovat ani ve svém třetím zápase na turnaji. Nepomohl mu ani hattrick Pavla Semenova, stejný výkon totiž předvedl i Fin v kanadských službách Lauri Hannelius a Kanaďané v poslední třetině odskočili až na rozdíl 3 gólů. Mohutný finiš Rusům vyrovnání nepřinesl, Kanada má tak blízko k senzačnímu postupu do play off.

VÝSLEDKY 3. HRACÍHO DNE

DIVIZE A

Norsko – Estonsko 4:2 (3:0, 0:1, 1:0)
Branky: 4. a 42. Skau Jansson, 6. Evenssen, 6. Nilsson – 35. Woiduma, 46. Pass. Rozhodčí: Baumgartner, Klasi (Švýc.). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 1567.

Česko – Švýcarsko 2:2 (1:2, 0:0, 1:0)
Branky: 20. Curney z TS, 57. Jendrišák – 17. Ch. Hofbauer, 20. Scalvioni. Rozhodčí: Skoog, Hamberg (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:2. Diváci: 2413.

Lotyšsko – Německo 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)
Branky: 22. Juskevics, 24. Jursevskis, 37. Savins, 50. Laivins, 59. Abramovs – 6. Mucha, 33. Herlt, 51. Borth. Rozhodčí: Fordell, Vuola (Fin.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 768.

DIVIZE B

Slovensko – Korea 15:2 (5:1, 4:1, 6:0)
Branky: 12., 18. a 60. Komínek, 31., 35. a 41. Joščák, 12. a 38. Kubovič, 12. a 30. Komačka, 20. Řezanina, 44. Gál, 53. Novák, 58. Konečný, 59. Koščo – 7. Jun-Oh Lee, 39. Jong-Suk Shin. Rozhodčí: Sharil, Lim (Sin.). Vyloučení: 3:5. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 132.

Japonsko – USA 1:9 (0:5, 0:0, 1:4)
Branky: 50. Ueda – 2. a 54. Binder, 4. a 50. Zimmermann, 8. Hanssen, 20. R. Winkler, 20. Fischer, 55. McVey, 59. Brown. Rozhodčí: Henriksen, Ingebritsli (Nor.). Vyloučení: 3:0. Využití: 0:1. Diváci: 146.

Rusko – Kanada 8:9 (3:2, 3:4, 2:3)
Branky: 6., 14. a 34. Semenov, 7. a 60. Taldonov, 27. a 59. Sharapov, 31. Vešňakov – 9., 24. a 39. Hannelius, 16. a 42. Ridgewell, 27. a 52. z TS Inouye, 30. Haigh, 48. Ulli-Vanasse. Rozhodčí: Burek, Czarnecki (Pol.). Vyloučení: 5:3. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 154.