15. 1. 2015 Finsko (3) KOMENTÁŘŮ

Podhráskému se vzdaluje play off, v čele je Happee

Další hrací týden ve finské Saalibandyliize přinesl několik zajímavých výsledků. Na 1. místě je po páté výhře v řadě Happee, které porazilo i velké konkurenty z SPV Seinäjoki. Play off se naopak vzdaluje Michalu Podhráskému, jehož TPS Turku už pět zápasů nevybojovalo ani bod a je až 12.

Ve venkovním utkání s SPV neměl Podhráského tým žádnou šanci. Šesti (!!!) góly zlikvidoval TPS útočník Jari Hankkio. Florbalisté z Turku propadli zejména ve druhé třetině, kterou prohráli 0:8.

Naopak ani čtyři góly Samiho Johanssona neodvrátili prohru jeho Classic. Sedm branek od sedmi různých střelců zajistilo vítězství NST Lappeeranta.

Roli favorita potvrdilo i SSV, jehož soupeřem byla Salba. Hned v úvodním dějství si tým z Helsinek vytvořil pětibrankový náskok, který nakonec zvládl navýšit až na 10:1. Domácí se probudili až v samém závěru, dva góly Tomiho Lahtiho ale už pouze kosmeticky upravili výsledek.

I přes velké potíže nakonec nezaváhalo ani Happee. Hostující Oilers vedli ještě na začátku třetího dějství o dva góly, hned po jeho zahájení ale favorit snížil a na konci dalšími třemi brankami zápas otočil.

Josba si připsala cenný bod, když remizovala s Koovee. Předposlední tým tabulky potvrdil, že výhra nad NST z minulého týdne nebyla náhodná a v utkání šel dokonce čtyřikrát do nejtěsnějšího vedení. Skóre zápasu však uzavřel trefou na 4:4 hostující Perttu Koljonen a oba soupeři se rozešli smírně.

Jednoznačnou výhru si připsal na domácím hřišti Tapanilan Erä. I díky hattricku zkušeného reprezentanta Lauriho Kapanena odjížděli hosté z OLS Oulu domů bez bodů.

Sobota

SPV Seinäjoki – TPS Turku 14:4 (4:1, 8:0, 2:3)
Branky: 4., 15., 17., 22., 34. a 49. Hankkio, 21. a 33. Kuusela, 25. a 35. Mikko Kohonen, 10. Hulmi, 30. Kiviranta, 36. Pelto-Arvo, 55. Kouvonen – 41. a 53. Raitums, 13. Tuominen, 49. Nurminen. Diváci: 597.

Classic – NST Lappeenranta 6:7 (2:3, 2:2, 2:2)
Branky: 5., 26., 50. a 51. Johansson, 4. Savolainen, 36. Juhola – 7. Tikkanen, 10. Vulli, 20. Kaila, 24. Vainikainen, 28. Steiger, 44. Puustinen, 54. Sumén. Diváci: 714.

SalBa – SSV 3:10 (0:5, 1:2, 2:3)
Branky: 56. a 60. Lahti, 39. Viitanen – 3., 18. a 30. Järvinen, 12. a 31. Kailiala, 6. Helenius, 10. Lax, 42. Nylander, 44. Soini, 46. Laitila. Diváci: 290.

Happee – Oilers Espoo 7:5 (0:2, 3:3, 4:0)
Branky: 29. a 54. Hynynen, 30. a 41. Kotilainen, 39. Kauko, 55. Huisman, 60. Hoikkanen – 22. a 32. Wardi, 9. Uronen, 11. Kinnunen, 31. Pfitzner. Diváci: 529.

Josba – Koovee 4:4 (1:0, 1:2, 2:2)
Branky: 5. V. Laasonen, 34. Puska, 42. Auronen, 46. Nurmela – 31. Lehtinen, 35. Mutanen, 45. Salomaa, 56. Koljonen. Diváci: 282.

Tapanilan Erä – OLS Oulu 12:7 (3:3, 5:2, 4:2)
Branky: 15., 33. a 35. Kapanen, 19. a 46. Rosendahl, 37. a 55. Koski, 13. Vapola, 28. Fagerholm, 33. Nuutinen, 43. Oksanen, 48. Iiskola – 22. a 46. Niemelä, 6. L. Tiira, 11. M. Tiira, 11. Sieppi, 23. Rantala, 60. Kiipeli. Diváci: 878.

_____

Zajímavou podívanou nabídl souboj titánů mezi Happee a SPV. Parta ze Seinäjoki od 11. minuty prohrávala a i když necelé dvě minuty před koncem opět snížila na rozdíl jednoho gólu, v následné powerplay už se jí vyrovnat nepovedlo. První a poslední trefu vítězů si připsal bývalý finský juniorský reprezentant Peter Kotilainen.

Dlouho budou vzpomínat florbalisté Koovee na zápas proti silnému SSV Helsinki. V první třetině prohrávali bývalí spoluhráči Tomáše Sladkého už 0:4, na jejím konci ale po volném úderu neuvěřitelně vymýchali obranu a Lassi Ylisiurunen svým snížením obstartoval parádní obrat. Utkání došlo až do prodloužení, v němž se hráčům z hlavního města stalo osudným hloupé vyloučení Michaela Laxe ze samého závěru základní hrací doby. Přesilovku pokračující v nastaveném čase dokázal využít Mikko Immonen.

Svojí slušnou formu potvrdili i hráči Josby. Jeden z papírově nejslabších týmů v soutěži už třetí zápas v řadě neprohrál. Tentokrát po remíze 4:4 obral o body Oilers.

Neděle

Happee – SPV Seinäjoki 5:4 (1:0, 1:1, 3:3)
Branky: 11. a 56. Kotilainen, 29. Hynynen, 45. Kotovaara, 55. Manninen – 40. Kuusela, 51. Hankkio, 53. Kouvonen, 59. Holopainen. Diváci: 848.

Koovee – SSV 9:8 pp. (1:4, 5:4, 2:0 – 1:0)
Branky: 21. a 35. Salin, 19. Ylisiurunen, 27. Koljonen, 33. Repo, 36. Saari, 45. Aho, 59. Lehtinen, 61. Immonen – 7. a 25. Helenius, 16. a 39. Kailiala, 4. Laitila, 7. Järvinen, 24. Meyer, 27. R. Laasonen. Diváci: 462.

Josba – Oilers 4:4 (1:3, 1:0, 2:1)
Branky: 25. a 42. Nurmela, 18. Sivonen, 52. V. Laasonen – 6. Pajukoski, 11. Lamminen, 13. Lindfors, 44. Pfitzner. Diváci: 347.

_____

Tapanilan v důležitém souboji týmů na hranici play off přehrál NST. Základ k úspěchu položili hosté už v první třetině, kterou vyhráli 3:1 a v dalších dvou dějstvích náskok vždy o jeden gól navýšili.

TPS Turku nedokázalo zastavit sérii porážek ani v domácím zápase proti Indians. Podhráský a spol. přitom vedli v 8. minutě už 2:0. Pak byl ale právě český reprezentant vyloučen, soupeř v přesilovce snížil a ve druhé třetině skóre otočil. TPS ztrácí na play off 5 bodů a při systému dvoubodového zisku za výhru bude mít těžkou práci manko dohnat.

Na tři zápasy bez porážky nenavázal Nokian. Tým ostříleného českého obránce Milana Garčara přitom začal dobře. Hned po minutě a třech vteřinách skóroval Lotyš Morics Krumins a ještě v 42. minutě držel Nokian vedení 6:4. Koovee ale předvedlo druhé senzační otočení utkání během jednoho týdne. Čtyři góly v rozmezí sedmi minut znamenali 2 body za výhru a posun na 3. místo tabulky o bod před SPV.

Indians prožili vydařený týden. Poté co skolili TPS překvapivě zvládli vítězně i zápas s Tapanilanem. Na vítězství bývalého týmu vítkovického útočníka Juliuse Joussiho měl lví podíl střelec hattricku Teemu Venäläinen.

Pondělí

NST Lappeenranta – Tapanilan Erä 4:8 (1:3, 1:2, 2:3)
Branky: 18. Hulkkonen, 40. Sumén, 51. Puustinen, 54. Voutilainen – 40. a 60. Kapanen, 5. Iiskola, 13. Vapola, 15. Koski, 30. Palin, 50. Rosendahl, 59. Fagerholm. Diváci: 421.

TPS Turku – Indians 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
Branky: 8. a 42. Läntinen, 4. Tuominen – 16. Kainulainen, 23. Mertaniemi, 35. Markkola, 43. Toropainen. Diváci: 413.

Středa

Koovee – Nokian KrP 9:7 (1:1, 3:4, 5:2)
Branky: 38. a 55. Mutanen, 15. Ylisiurunen, 22. Koljonen, 40. Aho, 48. Repo, 53. Jyrkkä, 53. Immonen, 60. Salin – 2. Krumins, 29. Ojala, 32. a 39. Kolkkanen, 35. Rácz, 42. Mustalahti, 48. Naskali. Diváci: 442.

Indians – Tapanilan Erä 5:4 (1:2, 2:1, 2:1)
Branky: 8., 30. a 58. Venäläinen, 33. Toropainen, 46. Lundström – 3. a 39. Iiskola, 14. Aro, 48. Fagerholm. Diváci: 423.