Zdeněk Skružný, David Derka a Teemu Tuhkanen. Foto: facebook Start98 David Derka (uprostřed) po boku Zdeňka Skružného a Teemu Tuhkanena ještě na lavičce Startu98. Foto: Start98
21. 9. 2015 1. liga (0) KOMENTÁŘŮ

Liberec po sestupu prohrál i na Startu. Nepomohl ani Skružný na střídačce

Florbalisté Liberce hned v prvním utkání po sestupu museli pochopit, že s návratem do elity to nebude vůbec jednoduché. I když na hřišti kunratického Startu dlouho vedli, nakonec prohráli 5:7. A nepomohl ani reprezentační trenér Zdeněk Skružný na střídačce, který loni pomáhal právě Startu.

Skružný se před novou sezonou vrátil domů do Liberce, a tak se spolupráce s tamním klubem nabízela. To, že se ale hned v úvodním utkání objevil na střídačce, bylo překvapením.

Severočeši pod jeho taktovkou začali pěkně zostra. Ač hráli bez své největší opory Radka Valeše, v polovině zápasu vedli už 3:0. Jenže neuvěřitelný začátek poslední třetiny vše změnil. Během pěti minut padlo šest gólů a bylo vyrovnáno. Domácí pak ještě ubránili oslabení a v posledních minutách rozhodli. „První polovinu zápasu jsme celkem kontrolovali. Potom Start ukázal, co ho zdobilo i minulou sezonu: bojovnost, kázeň, obrovské srdce,“ konstatoval Skružný.

Velké ambice ukázalo Ústí, které doma deklasovalo Rožnov 12:3. Vše se ale zlomilo až po polovině utkání. V poslední třetině dali Severočeši sedm gólů a hostující trenér Macura zuřil: „Výsledek je zasloužený, neboť to, co jsme předvedli ve druhé polovině utkání, by nestačilo ani na regionální soutěž. Někteří kluci v té chvíli nedali do zápasu 100%, z čehož si určitě vyvodíme závěry.“

Podobně vypadal i zápas Znojma s Kladnem. Domácí tým se dlouho hledal, ale v poslední třetině nastřílel za záda gólmana Cmírala hned pět gólů. Zářili hlavně Pavel Palát a Petr Číhal. „Naše první formace rozhodla utkání,“ potvrdil trenér Znojma Jan Šťastník.

Jednoznačně šli za třemi body i Českolipští, kteří nedali Svitavám vůbec žádnou šanci. Hosté dokázali pokořit novou gólmanskou jedničku Lukáše Chynu až ve 38. minutě. Zápas ale začal v brance Ivan Ponomarev, který se ve 3. minutě zápasu symbolicky rozloučil s diváky a nechal se vystřídat. Svitavy musely skousnout krutou prohru. „Všechno bylo proti nám. Kvalitní soupeř, mačety i brankové čáry,“ vystihl trenér Ladislav Štancl.

Nováček soutěže MVIL Ostrava začal sezonu těsnou prohrou 3:4 s Hattrickem Brno možná i proto, že chyběl tradiční tahoun Filip Machálek, který měl v den utkání svatbu. Přesto domácí nebyli daleko zisku bodů a ani trenér Jan Holovka nebyl po prohře příliš zklamaný. „Soupeř měl dnes velké štěstí. Klukům díky za obětavý výkon, nebylo jednoduché odehrát celý zápas na dvě pětky,“ konstatoval.

Pelhřimov doma porazil Black Anges 5:4 po prodloužení, zápas rozhodla přesilovka v nastaveném čase, kterou využil Jan Kučera.

Zápasy 1. kola:

Ústí n/Labem – Rožnov p/R 12:3 (2:1, 3:1, 7:1)
Branky: 37., 47. a 50. Kopecký, 14. Ji. Mareš, 20. Grosse, 37. Filipec, 38. Koník, 47. Nikolič, 48. Kučaba, 48. Sattler, 56. Huslička, 59. Ja. Mareš – 8. Zimmer, 35. Krhut, 45. Barabáš. Diváci: 125.

MVIL Ostrava – Hattrick Brno 3:4 (0:1, 2:3, 1:0)
25. Tomiczek, 39. Kozelský, 58. Cabiš – 35. a 37. Habr, 15. Grábl, 33. Houbal. Diváci: 30.

Start98 – FBC Liberec 7:5 (0:0, 1:3, 6:2)
43., 46. a 60. Stejskal, 37. Šišma, 41. Haspeklo, 45. Vavro, 57. Kiprov – 28. a 33. Tampier, 29. Blažek, 42. Kořínek, 45. Hůza. Diváci: 76

Spartak Pelhřimov – BLACK ANGELS 5:4pp (1:0, 2:4, 1:0 – 1:0)
30. a 65. Kučera, 32. a 58. Fučík, 19. Knězů – 22., 26. a 33. Nekola, 33. Novotný. Diváci: 111.

Česká Lípa – Svitavy 7:2 (2:0, 2:1, 3:1)
6. a 48. Tichý, 35. a 52. Novák, 6. Mlejnek, 29. Hřebřina, 44. Jansa – 38. Doseděl, 45. Bečvář. Diváci: 252.

Znojmo – Kladno 7:3 (1:2, 1:0, 5:1)
19., 52. a 56. Číhal, 29. a 60. Palát, 43. Petr Sláma, 44. Herman – 2. Holčák, 8. Linhart, 57. Leipner. Diváci: 74.