Martina Zicha už v superligovém brankovišti neuvidíme. Foto: Florbal Chodov. Martina Zicha už v superligovém brankovišti neuvidíme. Foto: Florbal Chodov.
12. 10. 2015 Superliga (0) KOMENTÁŘŮ

Konec matadora! Martin Zich opouští brankoviště
Nic netrvá věčně. Bez Martina Zicha si dlouhá léta florbaloví příznivci nedokázali nejvyšší soutěž představit. Právě dnes však velezkušený gólman oznámil konec své bohaté kariéry.

„Jak to v takových případech bývá, není to impulsivní věc. Určitě je v tom i snaha dostat se z určitého záseku, který pro mě nastal jak v konkrétní životní situaci, tak v tomhle krásném sportu, který jsem hrál strašně dlouho,“ popisuje florbalový matador.

Součástí extraligového kolotoče byl mnoho let. „Je těžké odejít. Zároveň ale vím, že hráč by měl poznat, jak se při hře cítí, jak ho to naplňuje, motivuje a proč ten sport vlastně stále dělá. Já jsem si všechny tyhle věci dal na misky vah a ty se převážily na stranu, kde bylo napsáno: ,Konečná, vystupovat‘,“ přiznává.

Zich florbalově vyrůstal v Bohemians. Do povědomí fanoušků se však nejvíce zapsal ve střešovickém Tatranu, s nímž vybojoval čtyři mistrovské tituly. Ten poslední oslavil v historicky prvním Superfinále.

Ani vidina další účasti na vrcholu sezony v O2 Aréně ho ale k pokračování nezlákala. „Vím, že bych si v něm nejspíš nezachytal. Ale všem to přeju. Superfinále je skvělá akce a já jsem si to s Tatranem strašně užil. Přál bych každému zažít, jaké to je vyhrát a trdlovat na ploše s pohárem v hale, která šílí nadšením,“ říká.

Když v létě 2013 přestoupil do ambiciózního Chodova, měl nahradit Jana Bindera, který právě po neúspěšném Superfinále odešel do Švýcarska. Na Jižním Městě však zažil pouze dva smutné konce ve čtvrtfinále s Otrokovicemi a Vítkovicemi.

Prakticky celou dobu kryl v Chodově záda Janu Barákovi, letos při vleklém zranění klubové legendy se navíc v brance chytil juniorský reprezentant Daniel Mück. „V Boleslavi se ukázal a nedává smysl ho dál brzdit,“ tvrdí Zich na adresu o 15 let mladšího gólmana. A nebojí se ani, že mladík zůstane dlouhou dobu bez partnera v brankářské dvojici.

„Jsem si jistý, že Honza Barák brzy povstane jako fénix. Nic mu není! Potřeboval jen alibi, aby mohl podporovat svou přítelkyni při cestě za titulem v softballu,“ vtipkuje na účet více než dvoumetrového gólmana, jehož životní partnerka Magda nakonec mistrovskou trofej skutečně vybojovala.

Za Barákem a Mückem navíc čekají další. „S Barim jsme si začali řezat větev už před několika lety, kdy jsme na Rookie Campu započali s broušením brankářských talentů,“ usmívá se. „Karel Šantora je věřím jen jedním z prvních, o kterých se ještě bude hodně psát,“ zmiňuje odchovance Chomutova, který vychytal nedávnou výhru nad Bohemians.

Možná i proto Zichovo rozhodnutí nenadělalo jeho současnému trenérovi a šéfovi Rookie Campu Davidu Podhráskému tolik starostí. „Co na to řekl si nechám pro sebe. Řeknu jen to, že ,Dejv‘ je fajn trenér i člověk. Neměl jsem problém ho poslouchat, i když jsem o šest let starší než on. Jeho reakce byla hrozně fajn a potěšila mě,“ těší ho.

32letému brankářovi každopádně zůstane na bohatou kariéru spoustu vzpomínek. „Vítězství v lize a pohárech byla silná. Nebo když jsme ještě s Bohemkou bojovali poprvé v extralize po postupu z druhé ligy,“ přemítá.

Pár let byl Zich i členem širšího kádru národního týmu. A zažil tam i nespočet humorných příhod. „Když reprezentaci trénoval Passi Tilander, při rozcvičce na turnaji v Salcburku na mě střílel rozbalenou mozartovou koulí,“ vzpomíná na svéráznou předzápasovou přípravu pod vedením finského zubního lékaře.

„Nebo v Chomutově – spletli si nás s kanadskou reprezentací, když sponzor Canadien dodal bundy XXXL s javorovým listem. To jsou už věci, co se dneska nemůžou stát,“ popisuje zážitky z florbalového pravěku.

Na „velkém“ MS si sice nikdy nezachytal, i tak však na kontě jeden cenný reprezentační úspěch má. „Úplně nejlepší to bylo na akademickém MS ve Finsku, kdy jsme poprvé v historii utnuli finskou reprezentaci. Silné okamžiky přišly i potom cestou domů, jednak 30 km ,pártybusem‘ lesní pustinou a poté pro některé i ‚pártyletadlem‘. Nezapomenutelné,“ vrací se v myšlenkách.

Vášnivý milovník gastronomie se věnoval také trénování gólmanů a je možné, že právě tudy povedou v budoucnu jeho další sportovní kroky. „V nějaké občasné formě asi ano, ale je otázka v jaké. Je asi moc brzo na nějaký přesný plán. Co budu přesně dělat nevím, ono se to nějak vystříbří,“ uvažuje.

Bohatou kariéru ukončil Martin Zich vítězně. Ve svém pravděpodobně posledním zápase vychytal na Jižním Městě výhru 8:4 proti nováčkům z Litvínova. Odchod do florbalového důchodu oznámil na svém soukromém facebookovém profilu.

Ziko

 


Autor: Dominik HrubýKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*