10. 11. 2015 Reprezentace (10) KOMENTÁŘŮ

Deset plus jedna věc o EFT. Co ukázala florbalová slavnost v Brně?
Byli jste v Brně na florbale? Pak jste viděli to nejlepší, co momentálně sport s děrovaným míčkem nabízí. Pravda, byl to jen turnaj Euro Floorball Tour, ale i tenhle test čtyř nejlepších florbalových zemí světa ukázal věci, které jsou v trendu, ale i ty, které současný florbal trápí.

Florbal.cz si kromě hry všímal i atmosféry na tribunách, ve městě, zájmu médií či přístupu hráčů nebo výkonů rozhodčích.

Česko má nejlepší florbalové diváky na světě

Všechna čest a klobouk dolů! Tleskáme nyní my divákům. Tenhle fenomén je opravdu neuvěřitelný. Potvrdí vám to ale nejen čeští hráči, ale i Finové či Švédové, kteří i proto tak rádi jezdí do Čech. Neutichající tleskání a skandování i za nepříznivého stavu se nevidí snad nikde na planetě. Divil se i DJ z Komety, vždyť i loajální hokejoví fandové občas pískají. Kde se vzala ta loajalita? Je za tím možná geniální práce lidí okolo facebookového profilu Český florbal, kde nenajdete jedinou negativní zprávu? Lidé jsou vychovávaní tak, aby měli z florbalu radost, a to je dobře. A turnaj byl tak, jak je pro zkušený český tým už přirozené, skvěle zorganizovaný.

Česká florbalová reprezentace. Foto: MAD Photography, Martin Dvořák

Česká florbalová reprezentace. Foto: MAD Photography, Martin Dvořák

Zrušme nájezdy po nerozhodném utkání

Rozhodnout úžasný nerozhodný zápas mezi velmocemi po třech nájezdech? Nedůstojné. To už si mohli kapitáni hodit korunou. Proč se těch nájezdů nejede aspoň pět? Anebo, pokud můžeme experimentovat, proč si nezahrát prodloužení třeba 3 na 3 po vzoru NHL. Gól padne za chvíli a televizní čas to neohrozí. Anebo nechte zápas nerozhodný. Píše se, že junioři Švédy porazili. Ale zápas skončil 4:4.

Kohonen může hrát i ve 38 letech

Co tam proboha pořád dělá? Možná jste se také ptali. Miku Kohonena vyhodili ze Storvrety a stárnoucí veterán skončil v domácí lize. Ale pro finský národní tým je pořád platný. Genialita mu zůstala, ač hraje s ortézou a možná není tak rychlý. Pan režisér, který florbal před lety udělal jiným, nasbíral tři krásné asistence.

eft3

Švéd dokázal Švýcary předělat

Kde jsou Hofbauerové? Ne, švýcarský nároďák vlastně slavné bratry ani nepotřebuje. Švédský sebevědomý trenér David Jansson za rok překopal národní tým tak, že ho nepoznáte. A z hladových Švýcarů jde strach. Sestřelili Finy, troufali si na Švédy. A nakonec ukázali svou sílu i Čechům.

22848297806_42ace161ef_z

Nejvíc gólů dávají Švédové 3 sekundy po získání balónu

Tleskali jste Švédům? Pak vás musely zaujmout hlavně jejich geniálně řešené kontry. Ano, nejlepší tým světa je nejsilnější hlavně díky tomu, jak umí využít chyby soupeře. Získání míčku, jedna, dvě nahrávky, hráči jsou okamžitě ve střelecké pozici a následuje gól. Většinou smrt netrvá déle než 3 vteřiny.

Hospody florbalem nežily

Brno bývalo florbalovým party městem. Pamatujeme turnaje EFT, které už několikrát Brno hostilo a na kterých se potkávali bývalí florbalisté, trenéři týmů, mnozí jezdili i z Prahy nebo ze Švýcarska. Tentokrát to ale navzdory vysokým návštěvám v oblíbených hospodách v centru florbalem bohužel nežilo. Diváci, kteří dorazili na zápasy, byli většinou z okolí a jezdili na otočku. Lidí, kteří strávili v Brně celý víkend, ubylo. Publikum se mění, ta starší tradiční komunita zmizela. Livingstone, Seven Heaven, Two Faces? Tam pařili spíš lidé, kteří dorazili na brněnské výstaviště na veletrhy.

Florbal si drží skromnost

Jsou to takové malé postřehy z mixzóny. Ale je úžasné, jak si florbal drží tu svou přirozenou skromnost. Vedení švédského týmu se diví, že i Rasmus Enström a Alex Galante Carlström jsou v Čechách za hvězdy. A všichni florbalisté jsou ochotní spolupracovat, fotit se, podepisovat se donekonečna fanouškům nebo natáčet rozhovory jen na mobily.

eft1

Švýcarští sudí světu nestačí

Zlatí čeští rozhodčí! I mezi sudími byly na turnaji obrovské rozdíly. Nejlepší výkony podávali téměř neviditelní Finové. Přesnost, cit prohru, to se cení. Naopak Švýcaři Baumgartner a Kläsi jsou vidět až moc a to nejen kvůli pupku jednoho z nich. Bohužel jejich zápasy většinou končí bramboračkou.

Dejme hráčům jmenovky

Možná se to bude zdát zbytečné, ale i tenhle drobnost si tenhle sport si zaslouží. Florbal objevují stále noví a hlavně malí fandové, kteří si hledají vzory. Enström, to je ten s číslem 17? Aha, já myslel, že ve Falunu hraje se sedmičkou. Co je to za Švýcara, co nám dával dva poslední góly? Aha, pětka. Bohužel, i tenhle střelec zůstane anonymní, pokud zapomenete jméno, které nahlásil spíkr. A věřte tomu, že i někteří čeští fandové by byli rádi, kdyby měli svá jména na zádech i Češi.

eft2

Média? Nezájem

Tak a jsme u konce. Florbalisté budou florbal milovat, ale o větší popularitě si tento sport bude muset nechat zdát. Zůstává sportem pro komunitu a nebýt neuvěřitelné podpory České televize, těžko byste se o něm dočetli jinde než na specializovaných webech. Deník Sport? Nula. Idnes? Kopírování z ČTK, žádný přesah. Ze zahraničí jen jedna švédská reportérka. Zato fotografů, většinou amatérských, je spousta. Bohužel, tohle je realita a trend současné žurnalistiky. Nemyslete si, že je to u jiných „malých“ sportů jiné. A pokud vedení Českého florbalu nezaplatí výjezdy novinářům chudých redakcí, nepojedou ani na mistrovství světa.

BONUS

EFT potřebuje promíchat

Tohle sem možná nepatří, ale berte to jako bonus. Mluvíme o tom, že florbal má nějakou TOP4. Ale ta je bohužel uměle udržovaná a i země jako Lotyšsko nebo Německo by měly dostat šanci. Pokud skončíte na turnaji EFT poslední, jděte hrát minimálně na půl roku o patro níž. Byla by to i motivace pro český tým, který by třeba zápas se Švýcary odehrál jinak. A kdyby se sestoupilo? I takové zápasy s Nory či Estonci nám mnohdy mohou napovědět, co zlepšovat. Širší světová špička se jinak nevytvoří.

Juha Kivilehto, Jan Šebesta a Jani Kukkola. Foto. Martin Flousek, Český florbal

Juha Kivilehto, Jan Šebesta a Jani Kukkola. Foto. Martin Flousek, Český florbal


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

 • ostuda napsal:

  hlavne ze mame marketingove a medialni oddeleni, ktere zivi nekolik lidi, ale na jedinou akci muzske repre v roce pripravime novinarum vodu, jablicko a bramburky. pece zadna.

  • Boží mlýny napsal:

   Florbal.cz se dal na food blogging? Kritizovat jídlo pro novináře, to jsou manýry holubí letky. Takovou fotku uděláš kdekoliv po zápase, když všichni odejdou.

   • Petr napsal:

    Bohužel pravda je taková, že pokud pány ze sedmé velmoci dostatečně nenasytíš a nenapojíš, tak nenapíší. Byť ani tak není záruka, že vůbec něco napíší nebo napíší polopravdy a z prstu vycucaná „fakta“, což je ještě horší. Funguje to i tak, když se dozvědí, že u akce není raut, tak se nenamáhají vůbec přijít.
    Novinářská banda je neskutečně zmlsaná, protože si je vědoma svého postavení tvůrce veřejného mínění a mediální síly pomáhat či ničit. Čím známější a prodávanější periodikum, tím horší morálka. Fungovalo to takto už před dvaceti lety a platí dodnes.

 • kde napsal:

  je ta kritika jídla?

 • RealHonza napsal:

  A já bych do EFT žádný sestupy nemotal, není to žádný turnaj, pohár nebo MS.
  Spíš bych se zaměřil na rozfázovaní sil při MS (tedy hlavně kvalifikace). K čemu bude zápas Švédsko – Island/Francie/Belgie ze kterého budou mít Švédi pravděpodobně skóre cca 120:1? Rozdělil bych to na dvě části, kdy spodní 4 týmy ve skupině by si zahráli o 2 postupová místa a lepší týmy by dojeli až poté odehrát zápasy s postupvšími. Zde je tento systém naprosto logický a odůvodnitelný (nejen z finančního hlediska), což se o systému aktuálního Championscupu říci nedá. SPV hrálo jeden zápas, takže příště bude s Finy co? Ale zpět na začátek, EFT je prostě naše (TOP4), což se nevylučuje snažit se odehrát více zápasů i s jinými týmy (předpokládám, že jednání o repre pauzách v jedn. soutěžích bude výrazně jednodušší než např. v hokeji).

 • je to jinak napsal:

  ono to neni o tom, ze nenazranemu novinari musite podavat lanyze a kaviar, aby byl napsal clanek. je to tak, ze florbal potrebuje tak asi 5-6 externich „opravdovych“ novinaru, aby pokryl kvalitne temer vsechna media. redakce temto novinarum zadny servis ve spojeni s florbalem nedaji, to je naivni, novinari tudiz ve svem volnu rozhodne do brna na eft nepojedou. je na cfbu, aby zvazila, zda to je pro ni dulezite, nebo neni, a pripadne techto pet lidi pozvala, dala jim vip akreditaci a zajistila ubytovani. naklady navic tak 5 tisic kc. budovany vztah – zajem svazu, dobre emoce, dobre podminky pro praci. stoji to za to? podle me ano. ale treba se pletu…

  • Petr napsal:

   Chtěl jsem tím jen naznačit, že novinář dnes nepřijde ani na tiskovou konferenci, pokud se tam nebude moci najíst (zadarmo).

   Vámi uvedený postup znám z obchodní branže, kde jde ale různé dárky, pozornosti apod. schovat do reprezentačních nákladů. Pokud na to Unie má a dokáže si to účetně obhájit, měla by touto cestou také jít. Je to ale na pořád, protože polevení v aktivitě znamená přesun novinářů jinam.

   • Michal napsal:

    Plácáte nesmysly, je vidět, že o novinařině nevíte nic, pokud si myslíte, že kritériem k návštěvě tiskovky nebo sportovní akce je kvalita občerstvení…

    • jiný Petr napsal:

     Vycházím z vlastní zkušenosti s velkými deníky a jejich přístupem. Naštěstí jsou i tací, pro které jsou prvotní informace. Moc jsem to zjednodušil, je to na delší rozbor a ten tu dělat nechci.

Napsat komentář

*