Miroslav Janovský. Foto: Martin Flousek, xflorbal.cz Miroslav Janovský ukázal, že hráčkám věří. Foto: Martin Flousek - xflorbal.cz
18. 11. 2015 Reprezentace žen (4) KOMENTÁŘŮ

KOMENTÁŘ k nominaci na MS: Janovský zariskoval, snaží se najít kreativitu
Miroslav Janovský neměl při sestavování nominace na světový šampionát lehkou úlohu. Musel se vyrovnat se špatnými výsledky posledních dvou turnajů Euro Floorball Tour, v rámci kterých jeho tým zklamal jak v obraně, tak v útoku. Především na listopadovém setkání elitních týmů kupil chyby v rozehrávce, na druhé straně hřiště zase předvedl nejdelší sérii bez vstřelené branky. Přesto Janovský ukázal, že vyvoleným hráčkám věří.

Pokud někde česká reprezentace žen nemá problém, tak je to jednoznačně v brance. Lenka Kubíčková dává pravidelně vzpomenout na to, proč se jí v Ostravě občas přezdívá „zeď ze Svitav“ a spolehlivé výkony dodává také Hana Ranochová, byť si svým letním přesunem na Chodov – z dlouhodobého hlediska – situaci příliš neusnadnila. Místo Kubíčkové teď totiž tvoří klubový pár s Kristýnou Provázkovou, která je o sedm let mladší než Kubíčková

Pokud srovnáme s Finskem, nejpravděpodobnějším soupeřem pro semifinále, tak dvojice Kubíčková – Ranochová je jistě zdatným konkurentem dua Loisa – Mäkelä.

Veliký problém se ukázal při rozehrávce. Naše florbalistky až příliš často chybují a nabízejí soupeřům příležitosti, kterými nepohrdají. Avšak nejhorší na tomto jevu je fakt, že tyto chyby nepřicházejí pod vyloženým tlakem soupeře, ale plynou ze špatného řešení situací, kdy se několikrát stalo, že rozehrávající Češka nastřelila stojící soupeřku. Tenisovou terminologií se dopustila nevynucené chyby, která ale v Tampere může mít cenu finále nebo medaile. Doslova.

Dalo se očekávat, že pokud Janovský po EFT hovořil o třech otaznících v sestavě, budou především v obraně. Výměna Hyršlové za Halfarovou ale ukázala ještě jeden aspekt: Janovský tak trochu obětoval jednoho obránce na úkor kreativity v útočné fázi, která týmu rovněž chybí. Důkazem toho byla desetiminutovka proti Švýcarsku, ve které Češky sice držely míček, ale nebyly schopny dostat se do kloudné příležitosti. A právě Hyršlová by útoku mohla pomoci.

Na druhou stranu, při absenci Bachmaierové, která se o šampionát připravila z velké části sama, a vynechání Halfarové chybí české obraně vyloženě rychlý a ofenzivní bek, který je schopen bleskově podpořit útok. Typově podobná hráčka, jakou mají Finky v Eskelinen s Ukkonen. Určitou alternativou je Ratajová, schopná zahrát na obou postech.

V útoku toho příliš k řešení nebylo. Legionářky měly své místenky jisté, chodovské hráčky patří k tradičnímu itineráři reprezentace. Na šampionát si možná myslela Kiecková, které prospěl přesun mezi ostravskými týmy, ale Janovský nakonec zvolil hráčky, které zná už z juniorské reprezentace: Řepkovou, Paloncyovou a Enenkelovou.

Každopádně nominací hodně zariskoval. Na jednu stranu ukázal charakter, „nezbláznil se“ a neprovedl velké změny, byť by si je někteří možná přáli. Ukázal, že za hráčkami stojí, že jim věří. Nebál se vzít Veroniku Rybičkovou, ačkoliv má minimum mezinárodních zkušeností.

Vsadil na svou dlouhodobě budovanou strategii. Riskuje, že v případě neúspěchu se mu „otluče o hlavu“, že sází na hráčky, které jsou vůči němu loajální a odjezdí mu veškeré reprezentační akce.

Nikdo totiž nezpochybňuje, že Janovský by se pro reprezentaci rozdal. Stále častěji je ale z florbalové obce slyšet názor, že kvantita převyšuje kvalitu. Český trenér má dost možná jedinou šanci ukázat, že to, čemu věří, může přinést kýžené ovoce v podobě medailového úspěchu.

Český tým neodjede na šampionát v dobré pozici. Poslední výsledky nebyly kvalitní a Janovský ví, že kritikům neúspěch na mistrovství dodá další munici. Svým způsobem je to bitva o jeho florbalovou filosofii.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Matheu napsal:

  Co ovšem přesně znamená úspěch?

  Bronzová medaile je úspěch, bramborová neúspěch? Skutečně je ta hranice tak úzká, závisí na 60 minutách i se započtením sportovního štěstí i smůly?

  Není třetí či čtvrté místo jen potvrzení přirozené pozice českého florbalu? V tom případě lze za úspěch považovat pouze finále a za neúspěch nepostoupení mezi TOP4.

  Realita je tedy taková, že s vysokou mírou pravděpodobnosti skončí český tým na 3.-4. místě, kam po právu patří. S trochu štěstí bude medaile, s trochou smůly čtvrté místo.

  Pokud se tedy nestane malý sportovní zázrak (finále) nebo malá sportovní tragédie (5.-8. místo), pak nám závěrečný turnaj neřekne o koncepci, přístupu a filozofii pana Janovského zhola nic.

  Ve světě ženského florbalu není pozice reprezentačního kouče tak významná, aby výrazněji rozhodovala. Někdo může vsadit víc na týmovost, někdo na vlastní ego. Někdo na kvalitu, někdo na kvantitu. Ale konkurence mezi hráčkami jednotlivých reprezentačních výběrů není tak tvrdá (na rozdíl od mužů), aby se tyto odchylky projevily a některý z hladovějších týmů ze druhého sledu nás za chybný přístup ve dvouletém cyklu dokázal potrestat.

  • jaro napsal:

   Je pravdou,ze krome Slovenek,jez by nam pokud nebudou kalkulovat, nemel system turnaje do cesty poslat, porazime zbytek tymu i s beckovym vyberem extraligy,protoze ty rozdily jsou obrovske. Spise tak asi pujde o projev a zpusob hry, kde zejmena v poslednim roce prisel vyrazny upadek a de facto i zhorseni proti minulemu reprezentacnimu cyklu a tudiz MS bude predevsim o tom ukazat,jakym smerem se reprezentace pohla.

  • fanda napsal:

   velmi dobře zformulované, navíc se to dá bez úprav napasovat na tandem u mužů – cepek,skružný – a jejich koncepci…

 • Horvy napsal:

  Ale nesmysl. Bez ohledu na finální umístění turnaj ukáže o filozofii a přístupu trenéra úplně všechno. Důležité bude jak bude vypadat předvedená hra – kam se reprošky od posledního mistrovství posunuly. A taky bude vidět jeho chování a vedení týmu pod tlakem. Jako profesionální tiskový mluvčí umí dobře prezentovat svojí práci médiím. Teď jí bude muset prezentovat na hřišti celému světu.

Napsat komentář

*