6. 3. 2016 1. liga (0) KOMENTÁŘŮ

Liberec a překvapivě i Ústí dělí jediná výhra od postupu do semifinále 1. ligy

Po prvním hracím víkendu čtvrtfinále play off 1. ligy jsou velmi blízko postupu do dalšího kola 2 týmy. Podle předpokladů jsou to vítězové základní části z Liberce, ovšem nečekaně také Ústí nad Labem. Tomu se v sobotu povedlo poprvé v historii soutěže vyhrát v České Lípě a následující den to zopakovalo. V dalších dvojicích jsou v lepší pozici hráči Kladna a Startu, kteří vezou zvenku cenné vítězství. Což platí zvlášť o Středočeších, kteří ve Svitavách čelili rekordní mase 628 fanoušků!

Jestli se říká, že ve vyřazovacích zápasech se začíná od nuly, nejdéle to platilo pro sérii dosud suverénního Liberce s brněnským Hattrickem. První gól v ní padl až ve 27. minutě a Severočeši mohli být rádi, že předtím ustáli téměř minutové oslabení 3 proti 5. Druhý zápas už byl jednoznačný, Valeš a spol. vedli po úvodní části 5:0, když 3x využili 5minutovou přesilovku za sekání Romana Houbala.

Úvod duelu se nezdál trenérovi Hattricku Davidu Nerudovi. „Bohužel to, co se tady dělo v 1. třetině, ponechám raději bez komentáře, jelikož ho mám zakázaný,“ uvedl. Jeho protějškovi Zdeňku Skružnému se zase nelíbilo chování směrem k jeho svěřencům: „Smekám před všemi hráči, hlavně před Radkem Valešem, za vše, co dnes museli vydržet a vyslechnout,“ uvedl liberecký lodivod.

Tou se museli o víkendu obrnit i fanoušci České Lípy. Jejich oblíbenci totiž v prvním duelu s Ústím vyhořeli na gólmanovi Tomáši Hlavovi a sami dostali 9 gólů. Nedělní duel byl vyrovnanější, a to do té míry, že o jeho vítězi musely po 70 minutách boje rozhodnout nájezdy. V nich se za domácí trefil jen Milan Tichý, zatímco v dresu Ústí se radovali 3 hráči.

Takový konec duelu play off se nelíbil koučovi poražených Jiřímu Stožickému. „Rozhodla hra zvaná nájezdy. Dle mého názoru by měly všechny zápasy rozhodovat branky ze hry. V sérii to rozhodně nebalíme,“ vyhlásil. Ústecký lodivod Tomáš Syryčanský byl nadšený. „Hráli jsme ještě líp než v prvním zápase, ale pořád můžeme být ještě lepší. Lípo, tohle je naše hra,“ vzkázal hrdě soupeři.

Ve Svitavách dorazilo v sobotu na duel s Kladnem fantastických 628 diváků, čímž tamní klub vylepšil vlastní stanovené maximum soutěže o 28 lidí. A zároveň zahanbil celky v nejvyšších soutěžích, víc lidí na florbal nikde v Česku o víkendu nepřišlo! Jenže domácí hráči skvělé publikum příliš nepotěšili, prohráli 2:4. I v odvetě Kladno vedlo, ale kratičký výpadek v prostřední části jej stál zápas. Svitavy během 74 vteřin odskočily z 2:2 na 4:2.

Nabitá svitavská hala.

Historicky první výhra v play off rozdmýchala v jejich kabině optimismus. „Máme sice nejlepší fanoušky, kteří nás hnali za výhrou, ale uděláme vše pro to, abychom před nimi doma už čtvrtfinále nehráli a naopak jim dovezli semifinále,“ slíbil jim kouč Ladislav Štancl. Kladenský trenér Jan Buk si nemohl vynachválit prostředí. „Oba zápasy provázela výtečná atmosféra, v tom druhém domácí lépe bránili, jinak si byla obě utkání velmi podobná,“ pozoroval.

Nejvyrovnanější je zatím klání Znojma a Startu. Úvodní duel získali Jihomoravané především díky gólmanovi Martinu Benešovi, jenž pustil jedinou ze 32 střel a navíc nahrál na vítězný gól. Ve druhém střetnutí byli naopak o gól lepší Pražané, kteří v prodloužení přestáli trestné střílení (celkově 2. v zápase) a pak ukončili parádní podívanou pohotovou trefou Ondřeje Vavra.

Znojemský kormidelník Jan Šťastník uznal, že stav 1:1 po úvodním víkendu je spravedlivý. Když nedáme 2 nájezdy a 3 přesilovky, vítězství si nezasloužíme,“ posteskl si. David Derka ocenil ze střídačky Startu nejen úroveň obou zápasů. „Pro Start je to historický 1. získaný bod se Znojmem. Jsem rád, že v tom složení, ve kterém jsme dorazili, a s nemocemi, se kterými jsme hráli, jsme dokázali urvat bod z venkovního hřiště,“ potěšilo ho.

Výsledky – čtvrtfinále, 1. zápasy:

FBC Liberec – FBŠ Hattrick Brno 5:2 (0:0, 2:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 27. Hůza (Blažek), 40. P. Ferdan (Valeš), 44. Valeš, 47. Klucho (P. Ferdan), 58. Veselý (L. Böhm) – 41. Houšť (Vojtíšek), 60. Muselík (Macálka). Diváci: 135.

TJ Znojmo – FBC Start98 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 20. Palát (Sláma), 59. Palát (Beneš) – 59. Koubek (Stejskal). Diváci: 242.

FbK Svitavy – FBC Kanonýři Kladno 2:4 (1:2, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 6. Nonn (Zach), 51. Richter (Nonn) – 5. Leipner (Míka), 18. Prošek (Louvar), 45. Pertlík (Nushart), 55. Přívara (Klápa). Diváci: 628.

FBC Česká Lípa – Florbal Ústí 4:9 (0:1, 2:4, 2:4)
Branky a nahrávky: 30. Karel, 38. Slaný (Tichý), 54. Tichý (Motejzík), 59. Podrabský (Motejzík) – 18. Kopecký (Štorek), 29. Pojar (Schuschwary), 32. Kužel (Sattler), 34. Kužel (Sattler), 36. Štorek (Kolstrunk), 47. Pojar (Kopecký), 50. Kolstrunk (Kužel), 56. Pojar (Kopecký), 60. Jiří Mareš (Filipec). Diváci: 285.

2. zápasy:

FBC Liberec – FBŠ Hattrick Brno 13:5 (5:0, 2:2, 6:3)
Branky a nahrávky: 1. Veselý (Hůza), 14. P. Ferdan (Valeš), 18. Veselý (Klucho), 20. Štěpánek (Veselý), 20. Veselý (Štěpánek), 22. Blažek (Hůza), 34. Veselý (Hůza), 41. P. Ferdan (Valeš), 42. Valeš (P. Ferdan), 44. Valeš (P. Ferdan), 49. Kořínek (Valeš), 58. Kořínek (B. Ferdan), 59. Blažek (Veselý) – 32. Muselík (Vojtíšek), 39. Kolajta (Houšť), 45. Mlejnek (Grábl), 52. Muselík (Medek), 57. Habr (Houšť). Diváci: 130. Stav série: 2:0.

TJ Znojmo – FBC Start98 5:6p (0:2, 1:2, 4:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Zejda (Peš), 53. Salava (Sláma), 54. Palát, 54. Horák (Sláma), 59. Salava (Palát) – 15. Schuller (Piňos), 20. Haspeklo (Vavro), 28. Vavro (Vašíček), 30. Stejskal (Slavík), 48. Stejskal (Slavík), 68. Vavro (Haspeklo). Diváci: 168. Stav série: 1:1.

FbK Svitavy – FBC Kanonýři Kladno 6:4 (1:2, 3:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 4. Kolena (Nonn), 24. König, 27. Zach (Richter), 28. Doseděl (König), 42. Zach (Richter), 51. Šmarda (Kolena) – 2. Louvar (Slivka), 10. Klápa (Nushart), 43. Holčák (Přívara), 53. Nushart (Přívara). Diváci: 472. Stav série: 1:1.

FBC Česká Lípa – Florbal Ústí 3:4sn (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 31. Matějíček (Slaný), 47. Kněžour (Vnuk), 53. Jeřábek (Motejzík) – 11. Schuschwary (Pojar), 23. Kolstrunk (Kužel), 46. Kopecký (Schuschwary), rozh. nájezd Kolstrunk. Diváci: 306. Stav série: 0:2.

Autor: Pavel Křiklan