Švýcaři v poklidu postoupili do semifinále přes Norsko. Foto: Flickr IFF Švýcaři v poklidu postoupili do semifinále přes Norsko. Foto: Flickr IFF
9. 12. 2016 Mistrovství světa (0) KOMENTÁŘŮ

Riga – souhrn 7. dne: Švýcaři si nelámali hlavu s Nory, Finové zase smetli Dány

Vše zůstává při starém. Semifinále mistrovství světa bude mít tradiční podobu. Švýcarsko porazilo Norsko 7:2 a Finsko přejelo Dány 7:0. Oba týmy se tak připojily ke Švédům a Čechům, kteří si už postup zajistili včera.

Švýcaři se proti Norům rozjížděli pomaleji, co však bylo důležité, že v úvodních dvou částech od Seveřanů neinkasovali. V 11. minutě otevřel skóre matador Matthias Hofbauer. V prostředním dějství si Švýcarsko pojistilo vedení dalšími třemi góly, a přestože v závěrečné periodě dvakrát inkasovalo, pohodlně dokráčelo k výhře. Švýcaři tak v semifinále narazí na Švédy.

Svůj boj o postup do semifinále zvládli v poklidu také Finové. V první třetině se trefil pouze Peter Kotilainen. Obrana Finska však byla v tomto střetnutí bezchybná, a tak favorit mohl spokojeně mířit za postupem. V průběhu druhé části kanonýr Kotilainen zkompletoval hattrick a Finsko nakonec vyhrálo nad Dány 7:0. Zítra tak v bitvě o finále vyzve český tým.

Peter Kotilainen nasázel do sítě Dánska tři góly. Foto: Flickr IFF

Duel o 11. příčku přinesl pouze jeden gól a diváci si na něj museli počkat až do 51. minuty. V ní se trefil Alexander McVey a vystřelil tak Spojeným státům 11. příčku na světovém šampionátu a tedy i účast na světových hrách. Poražení Kanaďané v severoamerickém derby neuspěli ani na druhý pokus, přičemž úvodní zápas ve skupině prohráli vysoko 1:8.

Třináctou příčku pro Poláky zachránil v 57. minutě Piotr Ligas za asistence Wojciecha Malajky, který si v duelu s Thajskem připsal dva góly. Polsku se mistrovství v Rize moc nevydařilo, a tak si Malajka a spol. alespoň spravili chuť v závěrečné třetině zápasu o 13. místo. Thajci ovšem při své premiérové účasti na mistrovství rozhodně nezklamali.

Nelichotivá poslední pozice bude na tomto turnaji patřit Singapurcům, kteří nestačili na Australany a prohráli 3:9. Ještě v 50. minutě to bylo pouze 4:3 pro Austrálii, ale pak už Singapurci nedokázali svému soupeři vzdorovat. V duelu se prosadili také oba bratři Gartnerové, odchovanci SSK Future.

Výsledky 7. hracího dne:

Čtvrtfinále:

Švýcarsko – Norsko 7:2 (1:0, 3:0, 3:2)
Branky: 37. a 60. Braillard, 38. a 52. Engel, 11. M. Hofbauer, 32. Meier, 51. Buchli – 56. Norström, 58. Gidske. Diváci: 2960.

Finsko – Dánsko 7:0 (1:0, 4:0, 2:0)
Branky: 4., 36. a 37. Kotilainen, 28. Salin, 39. Kailiala, 47. S. Johansson, 58. Manninen. Diváci: 3422.

O 11. místo:

USA – Kanada 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branky: 51. McVey. Diváci: 726.

O 13. místo:

Thajsko – Polsko 4:5 (0:2, 2:1, 2:2)
Branky: 39. a 43. Rinefalk, 23. Thaidit, 42. Sukkasem – 20. a 56. Malajka, 4. Antoniak, 24. Pelczarski, 57. Ligas. Diváci: 175.

O 15. místo:

Austrálie – Singapur 9:3 (1:1, 3:1, 5:1)
Branky: 1. a 58. Prior, 22. T. Gartner, 30. Speldewinde, 38. D. Gartner, 51. Frazer, 55. Suter, 58. Doyle, 59. Mocnkton – 11. a 24. Marican, 50. Ramlee. Diváci: 239.