Finové jsou potřetí mistry světa. Foto: Flickr IFF Finové jsou potřetí mistry světa. Foto: Flickr IFF
11. 12. 2016 Mistrovství světa (0) KOMENTÁŘŮ

Riga – souhrn 9. dne: finské zlato, švýcarský bronz a páté místo pro Dány

Finové se po šesti letech vracejí na florbalový trůn! Ve finále zdolali Švédy 4:3 po nájezdech. Zisk bronzových medailí slaví Švýcaři. Čechům se tak nepodařilo třetí pozici obhájit. Prestižní páté místo hned za čtyřmi elitními reprezentacemi připadlo po výhře nad Norskem Dánům.

Byli to Finové, kteří tahali ve finále za kratší konec. Pokaždé totiž vedli švédští florbalisté. Ve 48. minutě svou druhou trefou v zápase srovnal Kotilainen a poslal střetnutí do prodloužení. Rozhodnout musely až nájezdy. Finové skórovali čtyřikrát, Švédové pouze dvakrát. Jako střelec rozhodující branky bude uveden 39letý veterán Mika Kohonen! Více o finálovém duelu čtěte zde.

Úvod zápasu o třetí příčku nebyl tak opatrný jako úvod finále. Už ve čtvrté minutě to bylo 2:1 pro Čechy. Švýcaři však poté duel otočili a už svého soka do vedení nepustili. Češi dotahovali, ale marně. V závěru snížili na 4:5, následně na 5:6, to bylo ovšem vše. Švýcaři ovládli duel o bronz 8:5 a po čtyřech letech se vracejí na třetí stupínek. Více o zápase čtěte zde.

Švýcaři s bronzovými medailemi. Foto: Flickr IFF

Také zápas o pátou příčku se proměnil v severské derby. Favorizovaní Norové však svou pozici nepotvrdili. Dva góly za ně sice dal matador Ketil Kronberg, ani to jim k vítězství nestačilo. Dánové po nepovedené úvodní části srovnali krok se soupeřem a v samostatných nájezdech svého soupeře přetlačili. Jejich páté místo je jistě velkým překvapením světového šampionátu. Duel o sedmou příčku ovládli Němci.

Výsledky 9. hracího dne:

Finále:

Finsko – Švédsko 4:3 (2:2, 0:1, 1:0 – 0:0) po sam. náj.
Branky: 13. Kotilainen, 15. S. Johansson, 48. Kotilainen, rozh. náj. Mika Kohonen – 11. a 24. Gustafsson, 8. Nilsson. Diváci: .

O 3. místo:

Česko – Švýcarsko 5:8 (2:3, 1:2, 2:3)
Branky: 29. a 56. Jendrišák, 1. Curney, 4. Ondrušek, 47. Tokoš – 35., 49. a 58. Maurer, 1. a 38. Ch. Meier, 6. Braillard, 12. Camenisch, 58. Rüegger, . Diváci: 6870.

O 5. místo:

Dánsko – Norsko 5:4 (0:2, 1:0, 3:2 – 0:0) po sam. náj.
Branky: 36. Kristensen, 49. Skov Nielsen, 51. Eldholm, 54. Dahl Jensen, rozh. náj. B. Nielsen – 5. a 46. Kronberg, 13. Torp, 44. Kvisvik. Diváci: 2297.

Estonsko – Německo 4:5 (3:2, 0:2, 1:1)
Branky: 1. Woiduma, 15. Lehiste, 19. Maalt, 53. Markus – 20. a 21. Siede, 18. Broker, 38. Ibold, 52. Borth. Diváci: 970.

• Miko Kailiala před Martinem Östholmem. Foto: Flickr IFF
  • Radost Švédů po gólu Kima Nilssona. Foto: Flickr IFF
  • Finský střelec Peter Kotilainen. Foto: Flickr IFF
  • Finský matador Tero Tiitu. Foto: Flickr IFF
  • Finové opět sesazují Švédy z trůnu. Foto: Flickr IFF