Alexander Hart. Foto: facebook Alexander Hart. Foto: facebook
11. 1. 2017 1. liga (1) KOMENTÁŘŮ

Česká Lípa žije americký sen! Posilou je syn veterána z Vietnamu i profi hráč bandy
Sedněte si na zadek. Taková osobnost ještě v českém florbalovém prostředí nikdy nebyla. Jedenatřicetiletý Alexander Hart má ale jasno. Po profi kariéře drsného sportu bandy či úspěšné etapě šachisty nebo studiu klasické kytary si chce vyzkoušet florbal. A zvolil Českou Lípu!

Alex Hart je prostě dobrodruh. Ale šikovný dobrodruh. Jako kluk vyrůstal ve Stockholmu, ale do vínku dostal talent, píli a možná i trochu genů od svého pradědečka. Tím nebyl nikdo jiný, než významný švédský neurochirurg Herbert Olivecrona. Praděda ale kromě vědy propadl také sportu zvanému bandy, od kterého si švédský florbal půjčil půlku názvu.

A protože i Alex Hart je na bandy talent, procestoval docela slušnou řádku destinací. Začal samozřejmě ve Švédsku, ale poté, co si do Minnesoty odskočil vystudovat konzervatoř se zaměřením na hraní na klasickou kytaru, se vrátil do Evropy a dostal angažmá v norském Stabaeku, finském Pori a nakonec i na chladném severu Ruska v Murmansku.

Alexander Hart v dresu norského Stabaeku. Foto: facebook

Alexander Hart v dresu norského Stabaeku. Foto: facebook

Bandy, to je kapitola sama pro sebe. Honit tvrdý červený balónek na bruslích na hřišti rozměrů fotbalového hřiště, to našinec nezná. Na severu je to ale opravdu populární sport a ti nejlepší se mohou díky svéráznému sportu docela slušně živit. I když jak říká Alex Hart, bylo i lépe. „Bohužel v posledních několika letech šly platy hráčů dolů a kdoví, zda ten sport do budoucna přežije. Bandy potřebuje trochu obrody,“ tuší švédský internacionál.

Ale to není důvod, proč přesedlal na innebandy – neboli florbal. V Murmansku, kde naposledy působil, měl problémy s pracovním povolením, a tak musel Rusko na nějaký čas opustit. „Ale zase se chci vrátit, jen jsem si vlastně dal takovou menší pauzu,“ vysvětluje. Jenže ani v Rusku to prý s bandy není úplně růžové. „Bandy doplácí na to, že není olympijský sport, a tak i tady to šlo trochu dolů,“ připouští Alex Hart.

Spartak Moskva: Alexander Hart a Ivan Ponomarev jako vicemistři Ruska

Spartak Moskva: Alexander Hart a Ivan Ponomarev jako vicemistři Ruska

K florbalu to jako Švéd samozřejmě také neměl daleko. V domovské vlasti hrál za Akersbergu a pak při občasných cestách z Murmansku do Moskvy začal hrát za tamní Spartak. Když pak začal řešit kam dál, pomohl mu kdo jiný než Ivan Ponomarev. „Ivan je jeden z nejvíce respektovaných ruských florbalistů a věřím mu. Dostal jsem doporučení na florbal v Česku. A i proto jsem teď v České Lípě,“ vypráví Švéd s americkým vízem.

Letní příprava v bandy. Foto: facebook

Letní příprava v bandy. Foto: facebook

Ano, na mistrovství světa hrál Alexander Hart za USA. Ne snad proto, že vystudoval již zmíněnou konzervatoř v St. Paul, ale proto, že na Ameriku má dobré vzpomínky i silný vztah a kořeny z tátovy strany. „Narodil jsem se sice ve Stockholmu, ale žil jsem ve spoustě zemí. Pouto mám hlavně ke Kalifornii a Los Angeles,“ vysvětluje. Dokonce prozradí i to, že jeho dědeček sloužil během druhé světové války u americké vojenské námořní pěchoty. „Zatímco děda byl mariňák, můj táta zažil v roce 1969 vietnamskou válku u dělostřelectva na základně v Quan Loi v Kambodži,“ říká jedenatřicetiletý světoběžník.

Alexander Hart šachista. Foto: facebook

Alexander Hart šachista. Foto: facebook

Alexandra Harta ale vojna nebrala. To spíš ten sport a hudba a šachy. Ještě než se stal v Moskvě florbalistou, stihl i pár úspěchů na černobílé šachovnici. Coby žák ruského velmistra Sergeje Kudrina byl jako junior třetím nejlepším hráčem Švédska.

Ale teď už k florbalu. Na nedávno skončeném mistrovství světa si zahrál za USA a dal i jeden gól. Sám však tuší, že tak dobře jako bandy sport s děrovaným míčkem nehraje. Angažmá v České Lípě tak bere jako možnost zlepšit se a nabrat nové zkušenosti. „Původně jsem měl v plánu vrátit se po mistrovství světa v Rize zase zpátky k bandy a najít si nějaký klub ve Švédsku. Ale po nějaké chvíli jsem se rozhodl, že možná bude lepší hrát florbal celou sezonu. Ve druhé české lize bude určitě dost možností zlepšit své florbalové dovednosti,“ plánuje nová českolipská posila.

Alexander Hart, nová posila FBC Česká Lípa. Foto: facebook

Alexander Hart, nová posila FBC Česká Lípa. Foto: facebook

„Je ale skvělé mít v týmu takovou personu. Má spoustu zkušeností, je skvěle fyzicky připravený. Florbalově to možná není žádný velký technik, ale špatný rozhodně není, “ naznačuje s úsměvem českolipský patron Štěpán Slaný, který 188 centimetrů vysokého Alexe Harta „podepsal“ těsně před koncem mezinárodních přestupů.

V České Lípě už se nová posila stihla narychlo zabydlet v suterénu jednoho domu a v úterý se i zapojila do klubového dění. Hart pomáhal vést trénink s mládeží. Právě zde má klubu pomoci, ale počítá s tím, že bude třeba i kondičním trenérem. Prostředí ale Švéda s americkým pasem nadchlo, ač udeřily mrazy (koneckonců na ty je zvyklý z Murmansku).

„Česká Lípa je opravdu zajímavá, protože je to poprvé, co jsem ve městě, kde florbal je sport číslo 1. Také sportovní infrastruktura je tu dobře vyřešená, vše je na jednom místě – tenis, florbal, fitness, bazén i hokejová aréna je na jednom místě. Pro všechny mladé sportovce, kteří mají vůli, je to ideální místo, aby se stali velkými hráči,“ myslí si florbalový dobrodruh.

Alexander Hart v dresu florbalového týmu USA. Foto: IFF flickr

Alexander Hart v dresu florbalového týmu USA. Foto: IFF flickr

„Doufám, že můj pobyt bude prospěšný jak pro mě, tak i pro klub. Chtěl bych se něco naučit a také zde něco zanechat. Klub mi navíc zajistil kurs češtiny, a protože ta je docela podobná ruštině, tak by nemuselo být nemožné se ji poměrně rychle naučit,“ plánuje Hart.

První velká zkouška ho ale čeká už ve středu. Česká Lípa hostí v prvoligovém šlágru Start98 a Alexandra čeká první start. „Bude to můj debut, opravdu se těším,“ usmívá se.

Tak Alexi, hodně štěstí!


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

  • flrbl napsal:

    Skvělej příběh! Takové příběhy florbal potřebuje a potřebuje je zviditelnit!
    Ten kluk je mi vážně sympatickej, přeju mu štěstí. Bandy mi přijde jako blbost, měl by zůstat u florbalu. 😀

Napsat komentář

*