Útočník švédského Linköpingu Milan Tomašík. Foto: Per Wiklund. Útočník švédského Linköpingu Milan Tomašík. Foto: Per Wiklund.
12. 2. 2017 Švédsko (3) KOMENTÁŘŮ

Jendrišákův angličák, Tomašík se trefil dvakrát. Linköping po českém duelu slaví

Linköping proti Dalenu, tak to bylo ve švédské SSL české klání se vším všudy. Proti sobě se v 28. kole utkali Matěj Jendrišák a Milan Tomašík, dva centři na straně domácích, s obráncem hostujícího Dalenu Patrikem Suchánkem z dalekého města Umeå. Do střetnutí se bodově zapsali všichni čeští reprezentanti. Šťastnější byli nakonec domácí, kteří slavili výhru 7:3 i díky třem bodům Jendrišáka a dvěma brankám Tomašíka.

Sporthall v Linköpingu hostila druhou únorovou neděli dva týmy mířící za postupem do play off švédské ligy, Linköping a Dalen. Oba celky mají kromě dvou superfinálových účastí z posledních čtyř sezon (Dalen byl ve finále v letech 2013 a 2014, Linköping roku 2015 a 2016) společné i to, že v jejich dresech se výrazně prosazují česká jména.

Dalen šel sice v 16. minutě do vedení, jeden z českých hráčů nicméně záhy za domácí vyrovnal. Nikoho asi příliš nepřekvapí, že prvním střelcem Linköpingu se stal Matěj Jendrišák, který šel před koncem první třetiny na trestné střílení. Útočník s číslem 28 i ve špatné pozici stačil míček otřít o obě tyčky branky gólmana Dalenu Månse Parsjö-Tegnéra a vyrovnal.

V půlce utkání si navíc český centr dobře pokryl míček na půlce hostí a ideálně našel svého kolegu z útoku Marcuse Johanssona, který dával za domácí už na 3:1.

Dalen se ale bodů na půdě Linköpingu nechtěl vzdát a stav se rozhodl změnit při hře 4 na 4 jeho obránce Patrik Suchánek. Po přeběhnutí více jak půlky hřiště našel shodou okolností pod holí Jendrišáka rychlou a přesnou bekhendovou nahrávkou hostujícího útočníka Fredrika Edholma, který střelou tahem dostal Dalen na rozdíl jednoho gólu.

Závěrečná třetina ale žádné drama nepřinesla. Linköping po třech minutách odskočil do vedení 4:2, když Jendrišák podruhé našel Johanssona.

Záhy předvedl svou vytříbenou techniku domácí Christian Mattsson, jenž si Johana Erikssona z Dalenu obehrál takovým způsobem, že hostující útočník nejprve spadl na zem a hned nato dokonce nedobrovolně ukázal 818 divákům příkladný kotoul vzad. Po předvedení Mattssonova umění Linköping rozehrál rychlou akci, na jejímž konci se trefil třetí Čech v utkání Milan Tomašík.

Odchovanec Vítkovic se v duelu trefil i podruhé, a to šest minut před koncem zápasu. Linköping drama nedopustil a po výhře 7:3 je pátý se ztrátou čtyř bodů na rozjeté Mullsjö na druhé příčce.

V dalších zápasech kola si poradila Storvreta s posledním Warbergem 6:3. Team Thorengruppen zároveň překvapivě zdolal Helsingborg 7:6. Legendární kapitán přístavního města Mika Kohonen se snažil, jak mohl, jeho čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí ale těsnou prohru nakonec neodvrátily.

Výsledky 28. kola švédské ligy:

Linköping – Dalen 7:3 (1:1, 2:1, 4:1)
Branky
: 17. JENDRIŠÁK, 22. Lanver, 29., 44. a 60. Johansson (na první dvě JENDRIŠÁK), 45. a 55. TOMAŠÍK – 16. Sjöström, 30. Edholm (SUCHÁNEK), 52. Rokka. Diváci: 818.

AIK – Mullsjö 6:9 (3:4, 2:3, 1:2)
Branky
: 1. a 42. Larson, 3. P. Hagberg, 20., 27. a 37. Stefansson – 3. a 38. Hedlund, 5., 31. a 47. Gillek, 17. Svensson, 20. a 60. Rosén, 27. Ingesson. Diváci: 850.

Höllvikens – Falun 5:9 (2:3, 2:2, 1:4)
Branky
: 3. Sjöstedt, 10. Persson, 25. a 46. Karlson, 36. Wilhelmsson – 2. Hallén, 14. Johansson, 16. Adriansson, 31. a 47. Galante Carlström, 37. a 52. Enström, 57. Palmén, 58. Larsson. Diváci: 548.

Storvreta – Warberg 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
Branky
: 3. a 60. Pettersson, 13. Nilsberth, 32. Sjögren, 37. Samuelsson, 53. Paulsson – 10. Nordlund, 29. Blåberg, 57. Birgersson. Diváci: 910.

Pixbo – Karlstad 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
Bran
ky: 3. a 35. Wahlgren, 32. Jansson, 35. Henriksson, 48. Wiklund, 60. Lundström – 1. Persson, 32. A. Colling, 57. Björkström. Diváci: 278.

Sirius – Växjö 3:4 po prodloužení (1:1, 1:1, 1:1 – 0:1)
Branky
: 15. Berlin, 39. Malmgren, 59. Eriksson – 17. Ramirez, 25. Johansson, 48. Persson, 61. Sankell. Diváci: 722.

Team Thorengruppen – Helsingborg 7:6 (1:1, 2:1, 4:4)
Branky: 14., 38. a 49. Landström, 31. a 50. Reinholdt, 58. Kimström, 60. Holmgren, – 20. Kivilehto, 36. a 60. Kohonen, 41. Dargren, 59. Nilsson, 60. Johnsson. Diváci: 479.