Radost mají oba: Växjö - Hollviken 8:7pp Radost mají oba: Växjö - Hollviken 8:7pp
15. 3. 2017 Švédsko (10) KOMENTÁŘŮ

Florbalová špína: Ve Švédsku vyšetřují duel o záchranu. Byl domluvený?
Poslední kolo ve švédské florbalové Superlize bylo drama až do posledních sekund základní části. A zdá se, že ještě není úplně rozhodnuto. Do podezření se totiž dostal duel Vaxjo – Hollviken, který měl tak podezřelý průběh, že už i zástupci Švédské federace přiznali, že začalo vyšetřování…

Resumé posledního kola bylo jasné. Warberg nezískal v Linköpingu ani bod, a tak musel doufat, že i jeho soupeři zaváhají. Nestalo se. Karlstad vyhrál na hřišti AIK Stockholm 7:4 a zdálo se, že je zachráněný. Jenže pak se začaly dít naprosto nevídané věci v duelu Växjö – Höllviken.

Nejdřív to vypadalo na spanilou jízdu favorizovaných hráčů Vaxjö. Vedli 3:0, 6:2 i 7:3 a do konce zápasu zbývalo 13 minut. Mezitím už skončil zápas v Linköpingu, po kterém začalo být zřejmé, že zisk jen jediného bodu by Hollvikenu stačil k záchraně.

Jenže dejte rozjetému Växjö čtyři góly…

Že to nejde? Jde! Höllviken to opravdu dokázal. Byla to velká šou Johannese Wilhelmssona a také Christoffera Anderssona, který 46 sekund před koncem vyrovnal a de facto zachránil oranžový klub v elitě.

Copak o to, scénář šílený, ale dalo by se tomu i věřit. Jenže pak se stala ještě jedna věc, nad kterou zůstává rozum stát. Posledních 46 sekund se vlastně vůbec nehrálo, Växjo drželo míček na holích za svou bránou a hosté si v klidu užívali záchranu. V prodloužení pak Höllviken nepochopitelně odvolal brankáře…

Proč? Na to je může být několik odpovědí, ale ve Švédsku se mluví třeba i o tom, aby dovolili týmu Växjo vyhrát a získat „bod navíc“. Právě ten vrátil Vipers na druhé místo tabulky a dal právo volby soupeře pro čtvrtfinále… Video po posledním gólu pak nabídlo zcela bizarní pohled. Na hřišti se radovaly oba týmy!

Když pak obrázky viděli zástupci Karlstadu, byli znechucení. „Nemohu soudit, žádné důkazy nemáme. Ale bylo tam něco shnilého,“ procedil kouč Alex Bugarski, který se k situaci vyjádřil ještě večer po sestupu. Podezření pak vzbuzují i emoce Jespera Sankella, který zřejmě nesouhlasil se zinscenovaným koncem a vztekle kopal do mantinelu. Ještě předtím se 40 sekund před koncem přišel pobavit ke střídačce Hollvikenu Andre Andersson. Co bylo obsahem docela družného dialogu, se asi nedozvíme, každopádně od té chvíle už Växjö jen drželo míček za svou bránou bez úmyslu útočit.

Podezřelá domluva, Andre Andersson na střídačce Hollvikenu, 39 sekund před koncem. Foto: repro SSL Play

Podezřelá domluva, Andre Andersson na střídačce Hollvikenu, 39 sekund před koncem. Foto: repro SSL Play

U náznaků zástupců Karlstadu nezůstalo. Když se zápasu začala věnovat i média, vyšla najevo další podezření. „Byly tam přinejmenším podivné věci. Ano, můžete přijít o vedení 7:3, i nám se to stalo. Ale co se dělo v tom prodloužení? Když jsme se dívali na video, viděli jsme gestikulaci trenérů k sobě navzájem,“ řekl sportšéf Karlstadu Mikael Bergqvist. Pravdou je to, že Niklas Nordém a Vidar Jonsson spolu v roce 2011 vedli společně Helsingborg, jsou tedy dobří známí. A Växjö by se také přítomnost Höllvikenu v lize hodila třeba proto, že je blízko, a tudíž ubude dlouhé cestování do vnitrozemí Švédska.

Jenže o tom nechce vůbec nic slyšet trenér Växjö Niklas Nordén. „Je to ta nejsměšnější komunikace, kterou jsem kdy slyšel,“ sdělil webu Sportbladet k dotazu, zda zápas úmyslně vypustili, ještě než položil sluchátko. „Tomu podezření vůbec nerozumím. Je v tom pravděpodobně jen hořkost Karlstadu, že se jim nepodařilo zachránit,“ vzkázal zase trenér Hollvikenu Ola Persson stejnému webu.

Ještě v pondělí vydala SIBF zprávu, že zápas bude vyšetřovat, jen pokud přijde oficiální podnět. Ale v úterý už mluvčí federace připustil, že zápas se dostal na stůl svazové komise. „Zahájili jsme interní vyšetřování. Dostali jsme anonymní avízo a na objasňování spolupracujeme i se sázkovou kanceláří Svenska Spel,“ sdělil Sebastian Nurmi.

Karlstad se přesto asi bude muset smířit se sestupem, ač se snažil sebevíc. Pokud by se totiž našla potvrzení o zmanipulovaném utkání, bude možná příliš pozdě na to měnit pořadí v tabulce. Ale třeba v první české basketbalové lize žen byly týmy Kralup a Sparty po skandálním konci zápasu v posledním kole základní části vyloučeny ze soutěže. I český florbal pamatuje podezřelý duel. Před několika lety po utkání juniorské ligy mezi Tatranem a Ostravou rozdala disciplinární komise desetitisícové pokuty.


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

 • Jirka Bareš napsal:

  To je furt řečí, jak je to u nás prohnilé a ono je to zřejmě všude…

 • Joe napsal:

  Spíše mě ze Švédska zaujalo to, že Vaara je před podepsáním dvouleté smlouvy v Karlstadu, takže ani ten k naší repre nepůjde…

  • Jirka Bareš napsal:

   Při dosavadním vývoji žádné překvapení

  • Honza napsal:

   S tím se snad ani nedalo počítat, to bychom museli projevit opravdu zájem a klepat mu obden na dveře a ne se ho jen jednou zeptat.

   Ale zajímalo by mě jak to s novým tréňou vypadá. Čas do MS se krátí, za chvíli jsou tu světové hry a porád ticho po pěšině.

   • Jirka Bareš napsal:

    Taky to na mě působí dojmem, že únije osloví trenéra a myslí si, že ten si z toho sedne s odpuštěním na pr*el a přijme nabídku s ujištěním, že bude trénovat samozřejmě zadarmo, protože taková čest se prostě neodmítá. Nakonec přijde za pár měsíců Skrůža a řekne: hale to už nemá cenu někoho schánět, ty ignorantí na to prděj, vole co si myslej? *erem na ně, já to vemu sám a ukážu jim jak se to dělá, eště budou čumět, ňák to dopadne, doteď to taky šlo véď (poté čtvrté místo jako vždy). Ale to je jen dojem, který to ve mě vyvolává, do zákulisí nevidím:-)

 • JJ napsal:

  Tak já myslím že tady opravdu není co řešit… nicméně prokazování lehké nebude…

 • Jarda napsal:

  I kdyby se domluvili- uhráli si předem dostatečný počet bodu k tomu, aby jim tenhle výsledek stačil. Nejedna se o prodej zapasu, soupeři holt meli byt lepší

 • kokainovej kral napsal:

  Oba vyloucit

 • Postřeh napsal:

  to je fakt docela výsměch. Kdyby se aspoň domluvili na WC. Na druhou stranu, se budou ctít důkazy a při důkazní nouzi…. Zajímalo by mne, zda se ty zápasy začla hrát ve stejný čas. Pokud ne, tak má máslo na hlavě i svaz.

Napsat komentář

*