Patrik Suchánek. Foto: Per Wiklund Patrik Suchánek. Foto: Per Wiklund
5. 4. 2017 Švédsko (4) KOMENTÁŘŮ

Vzpomínky na českou mafii, zimu i cesty. Loučení bude těžké, tuší Suchánek
Čtyři roky. Čtyři sezony, ve kterých si řekl o respekt. Když Patrik Suchánek odcházel daleko na sever do Umeå, mnozí mu nevěřili. Dosti tvrdá švédská florbalová liga přece jen byla pro nepříliš vysokého obránce velkou neznámou.

Nebojsa z Vítkovic se ale ničeho nelekl, začal na sobě dřít, a i když nejdřív začínal v klubu IBK Dalen po boku dvou parťáků, nakonec zůstal v týmu sám. Poslední sezonu také zaznamenal nejlepší čísla ve statistikách, stal se nejproduktivnějším obráncem v týmu a podruhé v řadě pomohl k postupu do play off. „Letos se mi bodově dařilo nejvíce, což mě těší. Moc těch gólů nebylo, takže jsem vděčný za každý, ale určitě budu vzpomínat na ten první na hřišti Jönköpingu,“ usmívá se na čtyři roky starý zážitek, kdy proti němu hrál Martin Tokoš, se kterým se později setkal právě v Dalenu.

Česká mafie v Dalenu: Martin Tokoš, Milan Tomašík, Patrik Suchánek. Foto: facebook

Česká mafie v Dalenu: Martin Tokoš, Milan Tomašík, Patrik Suchánek. Foto: facebook

Tehdy si na Švédsko pomalu zvykal, po čtyřech sezonách ale může hodnotit. „Čekal jsem velkou výzvu před sebou, šel jsem tam s tím, že zápasová tempa budou podobná těm mezinárodním z reprezentace. A dalo by se říct, že se to potvrdilo,“ mluví Patrik Suchánek ke své první zahraniční štaci. V Dalenu odehrál celkem 101 zápasů a klub mu za odvedené služby opravdu poděkoval.

Přesto Suchánek poznal, jak sever dokáže být krutý, zvykl si na daleko delší cesty autobusem, než znal z Ostravy směrem do Čech, poznal kouzlo nočních vlaků, když se s týmem vydával na zápasy směrem na jih a zase zpět k polárnímu kruhu. „Je pravda, že to cestování je fakt náročné, hlavně pro Dalen. Když jsou venkovní zápasy, tak víkendy neexistují a tráví se v autobuse. A ohledně zimy, je to určitě zážitek, ale někdy také pěkný boj. Je pravda, že zimy si tady člověk užije až až,“ vypráví. Život v Umeå ho prý ale nějak výrazně nezměnil. „Možná to na někoho může působit depresivně, ale já to bral v pohodě. A aspoň jsem zažil něco jiného,“ usmívá se.

Patrik Suchánek. Foto: Per Wiklund

Patrik Suchánek. Foto: Per Wiklund

Čtyři roky v jednom týmu prý ale byly tak akorát a o nové štaci tak uvažoval Patrik Suchánek už v průběhu sezony. „Definitivně jsem se rozhodl asi nějak po novém roce. V Umeå jsem 4 roky, což je relativně dlouhá doba, a už jsem cítil, že prostě potřebuju něco změnit,“ říká navzdory tomu, že v týmu našel spoustu nových přátel.

„Vzpomínat ale určitě budu na dobu, kdy jsme tady mohli hrát 3 kamarádi z Vítkovic spolu za švédský tým. To bylo opravdu super období, užili jsme si hodně srandy,“ vrací se k době, kdy dres severského klubu oblékali i Milan Tomašík a Martin Tokoš. „A samozřejmě jsem poznal spoustu dalších a pak taky Ketila… To je fakt třída, jak herně, tak lidsky. Super člověk,“ vysekl poklonu norskému kapitánovi týmu Ketilovi Kronbergovi, který v Dalenu opět prodloužil smlouvu.

Dalen: Češia Ketil Kronberg. Foto: facebook

Dalen: Češia Ketil Kronberg. Foto: facebook

Co bude dál, zatím Patrik Suchánek neprozradil. V Umeå ale ještě pár dnů zůstane, aby se pořádně rozloučil před posledním odjezdem domů. „V sobotu máme ukončení sezony, kde se sejdeme celý tým. Bude nějaký program a večer pak týmová večeře s vedením klubu. Loučení je vždycky těžké, ale bude to v pohodě,“ říká.

A další štace? Prý by měla být zase na severu ve Švédsku. „Zatím se jedná. Uvidíme, co z toho vzejde. Zatím ale není nic jisté,“ zůstává Patrik Suchánek tajemný a těší se na odpočinek.

Patrik Suchánek. Foto: Per Wiklund

Patrik Suchánek. Foto: Per Wiklund

„Pak už konečně domů a odpočinek od florbalu. Je pravda, že letos těch zápasu bylo fakt dost,“ ví moc dobře. Švédská superliga měla letos v základní části poprvé 32 utkání a k tomu přibylo dalších 5 v play off. Ale pauza možná zas až tak dlouhá nebude. Přece jen jsou v červenci Světové hry a Patrik Suchánek je v širší nominaci českého týmu.

Patrik Suchánek v SSL za Dalen:
2016/17 32 7+13 20 10
play off 5 0+0 0 2
2015/16 26 3+8 11 10
play off 10 1+3 4 8
2014/15 24 5+13 18 6
2013/14 26 4+9 13 6


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*