Dominika Kubišová nasměrovala hattrickem Herbadent k titulu. Foto: Štěpán Černý. Dominika Kubišová nasměrovala hattrickem Herbadent k titulu. Foto: Štěpán Černý.
17. 4. 2017 Extraliga žen (24) KOMENTÁŘŮ

KRÁLOVNY PADLY! Hattrick Kubišové nasměroval na trůn Herbadent

Herbadent zůstává jediným ženským týmem, který dokázal obhájit vítězství v Superfinále. V pondělí totiž v napínavém utkání porazil úřadující mistryně z Vítkovic poměrem 6:2 a sám se poté, co dvakrát v Superfinále neuspěl a loni se jej poprvé ani neúčastnil, slaví návrat na extraligový trůn. Hattrickem mu k tomu pomohla útočnice Dominika Kubišová.

Vítkovice byly v prvních minutách aktivnější, vážnější šanci si ale nevytvořily. V páté minutě se do dobré pozice dostala Kiecková, ale Adéla Polívková ji stihla zablokovat. O dvě minuty později šly Pražanky do vedení, když ztrátu Šupákové proměnila Kubišová.

Pro Ostravanky mohlo být záhy ještě hůře, ale Surá z otočky trefila jen ležící Kubíčkovou. Poté se sice dostala do šance Niemcová, ale vzápětí musela předvést fantastický zákrok proti Polívkové opět Kubíčková.

Vítkovice poté měly tři dobré příležitosti, jenže Klapitová s Martinákovou neuspěly, a tak se opět radoval Herbadent: Kubišová se po výhozu Christianové prodrala od mantinelu do šance a nedala Kubíčkové šanci.

Vítkovice, vědomy si dvougólového manka, nastoupily do druhé části aktivně a v prvních pěti minutách soupeře prakticky k ničemu nepustily, jenže samy nedokázaly skórovat, byť Klapitová nebo Ellilä byly hodně blízko.

Herbadent zahrozil až ve 27. minutě, kdy dvakrát pálila Billá, o dvě minuty později napálila tyč Niemcová. Herbadent se poté dokázal dostat do třetiny a zahrozil zásluhou Pilíkové s Procházkovou, ale další branku diváci stále neviděli. Museli počkat do 36. minuty, kdy ze stoje nedala Christianové šanci Michaela Šponiarová, také díky cloně Ellilä.

První branka Vítkovic utkání – co do šancí – trochu uklidnila a do druhé přestávky žádná výrazná šance nepřišla.

Hned po čtyřiceti vteřinách třetí třetiny mohly Ostravanky vyrovnat, ale Kiecková backhandem netrefila prázdnou branku. Platnost pravidla nedáš – dostaneš vzápětí potvrdila Čapková, když se uvolnila na velkém brankovišti.

Šanci vrátit se do hry dostaly Vítkovice ve 43. minutě, kdy Ferenčíkovou faulovala Machková. Ostravanky se ale nedočkaly trestného střílení a z následné přesilovky ani kýžené branky. Nadále byly o něco aktivnější, ale na pomezí 47. a 48. minuty neuspěly z dalších tří šancí. O dvě minuty později mohla prakticky rozhodnout Kubišová, ale situaci 2 na 0 vyřešila ranou nad bránu.

Herbadent to ale příliš mrzet nemuselo, o minutu později totiž po sérii šancí našla míček Billá a upravila na 4:1 pro Herbadent. Osm minut před koncem byla vyloučena Čapková a kapitánka Ferenčíková, zřejmě s přispěním Klapitové, vykřesala svému týmu naději. Vítkovice poté měly několik šancí, následně Paloncyová na hraně pravidel zastavila útok Herbadentu, jenže vzápětí inkasovala dvě minuty Michaela Šponiarová.

Výhru Herbadentu definitivně pojistila v čase 57:11 opět Dominika Kubišová. Vítkovice poté zkusily hru bez brankáře, ale pouze inkasovaly šestou branku od Billé.

Herbadent tak vyhrál první Superfinále od roku 2013.

VÝSLEDEK SUPERFINÁLE 2017:

1. SC TEMPISH Vítkovice – Herbadent FK Jižní Město 2:6 (0:2, 1:0, 1:4)
Branky: 36. M. Šponiarová a 53. Ferenčíková – 7., 18. a 58. Kubišová, 50. a 60. Billá a 42. Čapková. Rozhodčí: Kostinek a Reichelt. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:1. Střely na branku: 32:21. Diváci: 8072.

Vítkovice: Kubíčková – Paloncyová, Niemcová, Kociánová, Z. Šponiarová, Černá, Ďuríková, Theimerová – M. Šponiarová, Ellilä, Šupáková – Ferenčíková, Halfarová, Klapitová – Martináková, Kiecková, Pantělejevová – Mandátová a Hložanková. Trenéři: Jiří Velecký a Dušan Dudešek

Herbadent: Christianová – Zabavská, Šulanová, Hermannová, Čapková, Skořepová, Machková – L. Pilíková, Billá, Procházková – Košturiaková, Sádková, Surá – Steinbachová, Polívková, Kubišová – Janegová a D. Šteglová. Trenéři: Karolína Šatalíková, Markéta Šteglová a Jaroslav Jelínek.

VIDEOROZHOVORY:

• Radost třígólové střelkyně Dominiky Kubišové. Foto: Štěpán Černý
  • Adéla Polívková v obětí s Dominikou Kubišovou. Foto: Štěpán Černý
  • Herbadent po čtyřech letech opět mistrem! Foto: Štěpán Černý

• milos napsal:

blahopreji herbadentu, bojovny vykon, jak jiz tady bylo psano Kubičková nepodrzela, dva goly jeji a treti na 80%, neni uz co byvala, kupodivu ve vyberu repre asi za zasluhy, kdyby chytala v tymech co jsou na konci tabulky to by byly vysledky…..ne 10 ale 20…..tam by meli vitkovice zacit, najit golmanku ktera podrzi svuj tym.nejde vzdy dat ze vseho branku ale pokud neni jistota v brane je to pak tezky kdyz se nedari strelecky.

• P.E.S. napsal:

Po návratu ze švédska zamířila směrem dolů. Na druhou stranu když na vítkovické brankáři jde v sezóně každý zápas průměrně nějakých 10-12 střel ze kterých je významná část jen nahození nebo lehké střely, nedají se čekat zázraky.

Chraň bůh, aby tam teď šla nějaká mladá a talentovaná brankářka s velkým potenciálem, jen aby pak v brance proseděla sezónu s minimem těžkých nebo důležitých zákroků, které by jí posouvaly. To by pro ní bylo to nejhorší možné rozhodnutí.

Pro ty brankářky to tam z hlediska zátěže v zápase vážně není nic lhekého.

• Petr napsal:

Nerozporuji tvrzení, že není co bývala, její výkony nesleduji. Na její vrub bych však připsal pouze třetí gól Čapkové na bližší tyč, kterou si brankář musí hlídat. Na pátý si sáhnula, ale to byl jaksi jen zásahový bonus.
      Je potřeba si uvědomit dvě věci. Je malá, proto si musí vyjíždět, aby efektivně kryla střelecký úhel. A také, že střely z pěti metrů jsou nechytatelné, zejména pak ty, které směřují nad rameno vedle hlavy, dále i ty dostatečně prudké pod ruku nebo nad nohu. Jedna věc je teorie, druhá věc chytání v praxi a konkrétní brankářské zkušenosti.

• Soptik napsal:

Nemám rád tyto obviňující a podpásové fráze, že „není už, co bývala“ nebo že „zamířila směrem dolů“. To se dá říct v určité chvíli o každém a rozhodně ještě nemusí být „na odpis“. Pokud se dá vytknout konkrétní chyba, prosím, ale v tomto zápase bych byl s tím odsudkem dost opatrný. Taky toho Vítkovickým dost zachránila, mohly dostat klidně o tři čtyři góly víc…A především – není na tom hřišti sama, i mé netrénované oko si všimlo cca 5ti hráček Vítkovic, které kromě toho. že by měly dávat branky (což jim moc nešlo), mají taky zajistit, aby na gólmanku takové střely vůbec nemířily(což jim také moc nefungovalo). Nebyla tam sama, ale „odborníci“ už mají viníka ! Jak jednoduché …!

„Nemám rád“, když z odstavce, který hodnotí celoroční fungování brankářky a hledá příčiny né u ní, ale u dlouhodobě nízkého vytížení za obranou Vítkovic, někdo vezme jako podpásovou frázi a označí to za hledání viníka semifinálové prohry.

nenapsal jsem ze kubickova byla pricinou prohry…..napsal jsem ze neni co byvala a ze dva goly byly jeji…treti mela velky podil, vitkovicim se nedarilo vstrelit tolik branek jako v predeslych zapasech a bohuzel ta podpora z brany nebyla, v zakladni casti na ni jde 10 strel a pusti dve branky, tak se musi projevit pokud na ni jde strel vic….proto jsem psal ze kdyby chytala v slabsich tymech budou vysledky jne…….tak ze cti vse a ne jen co ti pasuje…..

• Anonymous napsal:

Miluju tyhle odborníky. Vy, co tu prskáte, jste patrně nikdy nehráli florbal a už vůbec nikdy nestáli v brance.

Včerejšímu zápasu jasně dominoval Herbadat – holky věděly, co chtějí hrát, dostaly se po napjatém seminfinále až do O2 arény a neměly co ztratit. Hrály s narpostou lehkostí a precizností. Oproti tomu holky z Vítkovic byly jasnými favoritkami s jednou (dvěma) prohrami za celou sezónu, navíc šly obhajovat titul – to je jeden pres. Hra byla ze začátku opatrná a málo průbojná – Vítky staví své úspěchy na přestřílení soupeře, což jim Herbadent nedovolil a tak takřka nevěděly, co hrát.

Po netrefené brance, která mohla srovnat na 2:2 a následnému gólu Herbadentu na 3:1 šly výkony úplně do kytek. Už první dva góly nejdou na vrub Kubíčkové ale jsou důsledkem fatálních chyb v obraně. Naprosto souhlasím s Petrem a Soptikem. Jediný třetí gól by se dal označit za chybu Vítkovické brankářky.

Nicméně jenom díky ní Vítkovice odešly relativně se ctí a ne s dvouciferným číslem pod jménem Herbadentu. Vytáhla neuvěřitelné zákroky a myslím, že to ten tým až do třetí třetiny i psychicky drželo. Kubíčková je skvělá gólmanka, ví, jak jít do střel, ale jak už bylo řečeno, když na ni jde jen pár útoků a nemá si šanci ten míček ani pořádně „ošahat“ a už dostane branku – je to těžké. Brankář se musí rozehřát. Navíc když už zabrání dvou, třem střelám na jedné straně branky, pak už se horko těžko zvedne na zametení do prázdné z druhého rohu, navíc když obrana chrápe (4. gól, Billá).

Vítkovické holky včera předvedly tragický výkon, bez srdce a nasazení. Podcenily to. Jedinou pochvalu zaslouží právě Kubíčková a holky ze Slovenska, které hrály tak, jak se na obhájkyně titulu sluší.

Nekomentujte tak odborně hru, když jste ji nikdy nehráli. Brankářův post je neuvěřitelně psychicky náročná a důležitá role, kterou pak právě takoví „rádoby“ odborníci haní a shazují na ni veškerou vinu a zodpovědnost. Podívejte se na záznam znovu, v klidu a pořádně se zasoustřeďte, co tam čarovala obrana.

Herbadentu gratuluji. Zasloužená výhra a napínavý zápas.

nebo mozna jsme nekolik let chytali ……..gol ne ktery si sahnula …mela dobry postoj neslo aby z toho byl gol, srazila si to rukou, micek letel vedle….gol z dalky podotykam ikdyz dobre trefeny i ten mohla s trochou stesti mit , spatne zmenseny uhel navic strela zdalky, a jestli premyslis ze snad treti na blizsi tyc byl jeji.paneboze koho by mel byt, byla na malem brankovisti…a ze mela dobre zakroky to se s tebou nehadam ale…to sluvko ale pokud pustis v nejhorsich chvilich lacine branky je to spatne , a kdyz pises diky ni to nebylo dvouciferne tak jsi blazen, to chces psat ze udajne dle tveho mineni nejlepsi golmanka nasi ligy pusti kazdou druhou strelu????? preci uspesnost 75 % neni nijak oslniva a jakou by mela tedy kdyz by to bylo 10…chlapce nerekl jsem ze prohrala zapas ale za tim si stojim, ze neni co byvala a podilela se na brankach dosti velkou merou…

• radek napsal:

ale ale pane anonymus…….on tady nikdo nepise ze veskerou vinu a odpovednost mela Kubickova, staci si dobre cist komentare a az pak se certit, nikdo na ni nehazi prohru…. ale pokud jsi takovy odbornik ty projdi si videa ze zakladni casti a uvidis jak je na tom Kubickova se zakroky, z 5 strel 2branky a pod…..myslím ze to je ale normalni sportovni jev, proste nikdo nemuze byt v kariere porad dokonaly a tento rok to lehlo na ni, samozrejme pricinou je mala zapasova aktivita v zakladni casti a jine faktory ale na druhou stranu neco uz dokazala, tak proc se ted nezasit v tymu ktery hraje prim….

• Anonymous 2 napsal:

Koukám na rozbor z dalšího článku a tentokrát už o výkonu Kubíčkové nemám jen pochyby. Video se okecat nedá. Bez ohledu na to, že měla dost dobrých a kvalitních momentů. Ale to by měl být u takové brankářky standard, nezlobte se na mě. Zato některé nesmysly by se neměly vyskytovat vůbec, obrana neobrana.

Také jsem rozbor viděl. Za jasnou a opakující se chybu považuji nehlídání si bližší tyčky. Pokud jde o vyjíždějí proti střele, teoreticky by to tak mělo být. Na druhou stranu malý brankář si vždy hlídá možnost rychlého návratu do branky. Pokud si vyjede moc, může nechat branku odkrytou pro případnou dorážku po nahrávce, protože tam již nedosáhne. To bych viděl jako hlavní příčinu absence pohybu proti střele. Prostě si brankářka určila jakousi linii, před kterou se neposouvala. Zda toto považovat za jednoznačnou chybu, si netroufám hodnotit. Na vyhodnocení akce soupeře je často zlomek vteřiny.

Malá Kubíčková bude vždy ve velké nevýhodě oproti velké Christianové a to, co by u velké brankářky prošlo, se u malé jeví jako možná chyba.

• TimeMaster napsal:

Už bylo na čase, trošku zchladit ty vítkovické ega. Nádhera ! <3

Neskutečný výsledek efektivní práce Jardy Jelínka. V Herbadentu pochopily a po letech ženského naivního florbalu bez perspektivy se začal hrát florbal podle mužského vzoru. Teď jsem zvědav, zda tak budou pokračovat i na Poháru mistrů.

• Jirka Bareš napsal:

Tuto sezonu jsem v podstatě neviděl ženskou extraligu a finále jsem viděl pouze v TV a jenom dvě třetiny a zdálo se mi to strašně pomalé. Je to jen můj dojem, že jsem dlouho neviděl ženský top florbal a nemám v oku reálné tempo hry, nebo to šlo dolů a bylo to skutečně pomalé? Nechci nijak kritizovat, jenom se chci ujistit jak to je.

• Oldboy napsal:

Myslím, že to byl top ženský florbal. Asi jsi fakt dlouho nebyl na ženském utkání… 🙂
      Herbadent po sedmizápasovém semifinále neuvěřitelně herně a mentálně vyrostl a vítězství si jednoznačně zasloužil.

Jednak jsem dlouho neviděl žádné zápasy a jak píšu níže, není to v TV prostě ono, naživo je to lepší-člověk vidí více detailů a má lepší obrázek, díky za info. Já to skutečně nechtěl nijak kritizovat, jenom jsem měl takový dojem;-)

V loňské sezóně jsme si tu spolu vyměňovali názory nad neperspektivní a naivní hrou Herbadentu.

Rok se s rokem sešel a já jsem byl zvědav, co se změnilo, zda postup Herbadentu přes Chodov byla náhoda a nakolik se hráčky nedopustí obvyklých chyb v obraně. O vítězství Vítkovic jsem byl přesvědčen.

Byl jsem mile překvapen, co jsem na ploše od první minuty víděl. Efektivní napadání, rychlá rozehrávka, účinná hra tělem. A zrychlení, které v televizi nebylo poznat. Herbadent prostě začal poctivě bránit, běhat a docela přesně přihrávat. Už to nebyla ta hra bez organizace, místy bezhlavá, kdy se za míčkem hnalo několik hráček a odkrývalo soupeři prostory. Už to nebylo napálení první blokařky z rozehrávky. Tým provedl několik změn. Z chybující obránkyně Billé udělal útočnici, která se díky zkušenostem dokázala v sezóně mnohokrát prosadit. Z věčně diskutující Čapkové kapitánku, ať to má v popisu práce a má za tým odpovědnost. Výborný tah bylo angažování Zabavské. I u ostatních hráček byl jejich talent smysluplně nasměrován do efektivní hry. Jsem přesvědčen, že lví podíl na této změně má trenér Jelínek.

Aby tu nevyznělo, že se rozplývám nad výkonem Herbadentu. Jen jsem překvapen, co je možné s šikovným týmem pozitivního udělat, pokud se mu dá správný směr. Doufám, že herní trend bude potvrzen na Poháru mistrů.

Taky to hodně přičítám tomu, že jsem to viděl v TV, to je úplně něco jiného a minulou sezonu jsem měl možnost sledovat zápasy naživo, tentokrát bohužel ne. Jenom se tím potvrzuje můj názor, že v TV to není ono a člověk nevidí důležité detaily.

Opravdu o hodně atraktivnější a koukatelnější finále než mužské. Více šancí, více závarů, kontaktní florbal a v zásadě neustále nějaká akce. To bylo poprvé, co se mi utkání žen líbilo víc než utkání mužů (to se mi nelíbilo vůbec – účelná defenzivní taktika Chodova a jalová neschopnost MB s tím něco udělat byly opravdu přehlídkou divácky neatraktivního florbalu).

A to zase jo, šance a závary tam byly, jak říkám, pro mě rozhodně škoda že jsem neviděl naživo, to je pak něco jiného. Mužské finále jsem neviděl vůbec a vypadá to, že jsem o nic nepřišel.

• Poznámka napsal:

Nebyla to teč Klapitové, ale Machkové…

• Kate napsal:

Možná škoda pro Vítkovice, že nenasadily nějaké mladší holky, které by se rvaly o každý kousek hřiště, než rádoby mistryně světa, které na hřišti vypadaly, že sežraly všechnu moudrost světa.