Justyna Krzywak je novou posilou Vítkovic. Foto: unihoc.pl
10. 5. 2017 Extraliga žen (14) KOMENTÁŘŮ

Velké změny u žen Vítkovic: Trenérem bude Urban, přichází Koníčková a polský supertalent
Vicemistryně z Vítkovic hlásí na začátku letní přípravy několik podstatných a zajímavých změn. Hlavním trenérem týmu už nebude Jiří Velecký, kterého nahradí bývalý extraligový brankář ostravského celku Richard Urban, dosud působící u juniorů. A nový kouč hned dostal k ruce nový hráčský materiál: univerzálku Hanu Koníčkovou, brankářku Nikolu Příleskou a talentovanou Polku Justynu Krzywak.

Veleckého éra končí po devíti letech, během kterých přebudoval Vítkovice z lehce nadprůměrného na elitní český a také světový celek, vždyť v roce 2014 se jako první český ženský celek dostaly Vítkovice do finále Champions Cupu. Tým ale zcela neopustí. „Posune se do pozice, ve které bude mít na starost individuální rozvoj hráček,“ říká prezident Vítkovic Tomáš Krásný.

Žezlo po Veleckém převezme Richard Urban, který bude mít k ruce dosavadního kouče Dušana Dudeška. „Richard Urban je kvalitním trenérem, který odvedl skvělou práci s juniory, a navíc zajistí, aby byla dodržena kontinuita v zavedené práci, což byla základní podmínka k tomu, abych já osobně vůbec svolil k tomu, že odejde Jiří, kterého si nesmírně vážím a věřím, že z jeho zkušeností ještě Vítkovice budou dlouho čerpat,“ komentuje vítkovický prezident.

Vítkovice se navíc činily také na přestupním poli. Asi největším jménem je Hana Koníčková. Finská mistryně přichází zatím na hostování z Liberce. „Jsme dohodnuti, jednání na úrovni klubů bylo rychlé a velmi korektní,“ říká Krásný.

Do branky pak k Lence Kubíčkové přijde Nikola Příleská. „S Nikolou jsme domluveni na přestupu, mezi kluby se nyní diskutuje o podmínkách,“ popisuje Krásný.

Podobně jako v minulých letech, také před sezonou 2017/2018 si Vítkovice vyhlédly posilu v zahraničí. Tentokráte je jí polská útočnice Justyna Krzywak. Mladá Polka má za sebou účast na dvou juniorských a seniorských světových šampionátech. „Podle mého názoru se jedná o nejlepší hráčku aktuálně působící v polské nejvyšší soutěži, se kterou bychom chtěli navázat delší spolupráci,“ řekl Tomáš Krásný.

Co se odchodů týče, tak ve Švýcarsku je údajně zájem o Zuzanu Halfarovou, jasno pak není o dalším působení Madeleine Ellilä. „Madde je aktuálně zpět ve Švédsku. Máme dohodu, že si do konce května sedneme a vyřešíme její případné další působení ve Vítkovicích,“ prozradil Tomáš Krásný.

Vítkovický prezident také prozradil tři odchody. „Šárku Vávrovou a Nikolu Černou čekají pracovní povinnosti, Tereza Hanzlíková míří studovat do Prahy,“ řekl. Ohledně Hanzlíkové se spekuluje, že posílí Herbadent.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Amor napsal:

  Jestli Vítkovice myslí tou „kontinuitou v zavedené práci“ skupování hráček bez ohledu na talentované juniorky, tak jim gratuluji.

  • Realista napsal:

   Ročníky 98 a 99 nejsou v juniorce (až na pár výjimek) nijak zvlášť talentované, od Vítkovic správný tah.

   • xxx napsal:

    Až na to, že Vítkovické juniorky vyhrály ligu 😀

    • Jirka Bareš napsal:

     Teď je otázka jestli je ta liga tak kvalitní, aby i její mistr měl alespoň 2-3 hráčky, které se prosadí v top klubu bojujícím o titul v dospělé kategorii. Neříkám, že nemá-tu ligu nesleduju tak nemohu posoudit, jenom otázka k zamyšlení a připomenutí, že zisk titulu v juniorské lize neznamená zcela automaticky že jsou vygenerovány top hráčky pro dospělý florbal.

     • Joe napsal:

      Přijde mi to jako mlácení prázdné slámy. Předně ta představa, že z mládeže má snad každý právo se dostat do extraligy mi přijde trochu zvrácená, to přece není žádný automatismus. Často se o tom spekuluje u top týmů, ale i u všech těch menších a slabších zrovna nelze pozorovat, že by z jednoho ročníku juniorek přicházely do extraligy víc než dvě, tři jména. Pokud ano, je to spíše velká rarita, často se spíše děje opak. A druhá věc, mládež se přece vychovává proto, aby se něco naučila, aby se z ní staly hráči a hráčky a jestli tu výchovu uplatní tam, kde je vychovali nebo jinde, je přece tak nějak jedno, hlavní je, že je dobře vychovali a ony se prosadí.

     • Jirka Bareš napsal:

      2-3 hráči z ročníku, kteří se prosadí do nejvyšší dospělé soutěže, to je podle mě strop (není-li nějaký extra výjimečný ročník) a zároveň velmi dobrý výsledek pro klub, kterému se to povede. Taky mě dokáže pobavit, že si spousta lidí představuje, že snad celý juniorský kádr(byť by třeba vyhrál ligu) bude hrát najednou extraligu a nebo, nedej přírodo, že na to má dokonce automaticky nějaké svaté právo:-)

     • JV napsal:

      U těch větších ambiciózních klubů napříč sporty to mají odchovanci vždycky těžší než v nějakých menších klubech. Prosadí se opravdu jen ti nejkvalitnější odchovanci. jak správně píšete, bavíme se zde o 2-3 hráčích či hráčkách, i kdyby byla výchova mládeže na jakékoliv úrovni. V těch větších klubech mají odchovanci tu smůlu nebo štěstí, záleží, jak se to vezme, že prostě musí být na takové úrovni, aby byl pro áčko přínosem. Jsem přesvědčený, že většina holek z letošní juniorky Vítkovic by např. v Olomouci, Židenicích, Liberci, FBC a možná i v Bohemce mohla hrát v základní sestavě. Když ne letos, tak za rok určitě. Ve Vítkách, Chodově, ale i Herbadentu, takový prostor por jejich zapojení není. tam se prosadí opravu jen ty nejlepší.

     • Jirka Bareš napsal:

      Sto procent souhlas. Potom to už záleží na nich, jestli chtějí podstoupit tu práci a mít dostatek trpělivosti na to, aby se zkusili prosadit do top klubu, kterého jsou odchovanci, nebo jestli to zkusí jinde, kde je cesta snadnější a konkurence menší. Osobně mám rád hráče, kteří se nebojí přijmout jakoukoli roli v týmu a okusí kolik úsilí stojí za tím, aby třeba jenom seděli na lavičce špičkového klubu (a váží si toho, že tam vůbec mohou být) a nemám moc rád když si někdo v sedmnácti letech stěžuje, že nemá prostor na hřišti, přičemž na tom hřišti jsou třeba mnohaletí extraligoví hráči, mistři ligy, nebo i reprezentanti. Samozřejmě může být klidně správná cesta odejít třeba na sezonu dvě do slabšího klubu a rozvinout se díky větší porci minut (zase ale nemít zázemí a trénink vrcholné úrovně), pak to zkusit znovu v mateřském top klubu (nebo třeba i zjistit, že na to dotyčný nemá), proč ne, ale nářky teenagerů(nebo jejich nesoudného okolí) nad nízkou minutáží v top týmech mi přijdou komické a postrádající pokoru.

 • Jajaja napsal:

  Odchody budou a pro Vítkovice do budoucna dost ztrátné. Hanzlíková = Herbadent, Martináková = Bohemians/Chodov, Vítkovice opět vypudily své mladé hráčky.

  • T. napsal:

   Jakože když vysokoškolský obor, který si někdo vysní je v rámci ČR jedině v Praze, tak měli pánové Velecký s Dudeškem a spol. založit v Ostravě novou vysokou školu? Zajímavě vám to v té hlavě šrotuje.

   • Vr. napsal:

    nevím co Martináková, ale skoro každý tady ví, že Hanzlíková chce pryč, a hledá tak uplatnění v Praze, kde bude hrát Extraligu. Otázka je, jestli se prosadí v Herbadentu. Takže o obor vůbec nejde. A šrotuje mu to celkem dobře a trefně.

 • Tojo napsal:

  Chudery junky v Herbadentu,zase si nezahraji:))

 • Trpaslík napsal:

  Pro Vítkovice vypadá kádr velmi slibně. I letos budou horkým kandidátem na titul.
  A k diskuzi o mladých hráčkách… Věřím, že Martinákovou Vítkovice udrží, hrála celkem pravidelně, takže pokud ji nechají hrát i dál, nemá důvod odcházet.

 • Pozorovatel napsal:

  Sestra Justýny je ještě větší talent!

Napsat komentář

*