Martin Tokoš. Foto: Instagram Martin Tokoš. Foto: Instagram
17. 5. 2017 Superliga (5) KOMENTÁŘŮ

Sorry, Pixbo! Tokoš odmítl nabídku ze Švédska, bude hrát za Chur
Nastal čas, kdy už se i nabídkám ze Švédska říká SORRY. Martin Tokoš se po čtyřech letech v nejlepší lize světa rozhodl, že přestoupí do Churu. Tam by měl dostat prostor na hřišti a také žít o trochu lepší život.

Předposlední dubnový víkend si ostravský rychlík užíval finále švédské Superligy, zvedl nad hlavu pohár a splnil si sen. Stal se prvním Čechem, který nejprestižnější ligu světa vyhrál. Moc dobře ale věděl, že v hale Globen hraje poslední zápas. A od druhého dne čekal na výsledky jednání o svém budoucím angažmá.

Martin Tokoš s titulem mistrů Švédska

Martin Tokoš s titulem mistrů Švédska

Nejen o zájmu Mladé Boleslavi se mluvilo, nabídek z Česka bylo víc. „Bavil jsem se i s Ostravou a Vítkovicemi,“ přiznává český reprezentant. Jenže ještě chtěl zkusit něco nového a navíc, když se objevil zájem švýcarského Churu, tak neváhal. „Všichni víme, že v tomhle jsou Švýcaři úplně jinde, ty podmínky se nedají vůbec srovnat. Vždyť i samotní Švédové tam chodí i na dvě sezony. I když se nepodaří najít nějakou práci, budu se mít dobře,“ říká bez vytáček Martin Tokoš.

Nabídka k setrvání v SSL přitom byla na stole. „Samozřejmě, rád bych zůstal na severu, ale hodně záleží na podmínkách.Zájem mělo pouze Pixbo, ale ta nabídka prostě nebyla tak dobrá, abych to mohl vzít. Ano, kdyby to byla moje první sezona vše Švédsku, vzal bych ji, protože člověk jde na zkoušku, chce to poznat. Jenže nebyla jistota práce, a to by bylo hodně těžké a nejisté,“ vypráví Tokoš.

Alexander Andersson a Martin Tokoš. Foto: Per Wiklund.

Alexander Andersson a Martin Tokoš. Foto: Per Wiklund.

Z devíti Čechů v Superlize tak zatím jsou pro novou sezonu potvrzení jen dva. „Tak to prostě je, loni nás tam bylo dost, ale teď se to sešlo tak, že dost kluků odešlo. Ale třeba se tam ještě někdo ukáže,“ věří muž, který vystřídal angažmá v Jönköpingu, Dalenu a nakonec ve Falunu.

Nyní čeká Martina Tokoše volno, pod Alpy se vypraví až před sezonou v srpnu. „Vlastně budu doma tři měsíce, a je na mě, kdy začnu s přípravou. Dal jsem si dva týdny volno a nějak v týdnu už se ale zase začnu dávat dohromady. Chystám se na jeden letní turnaj v Krupce u Teplic, protože jak všichni víme, začíná florbalové léto,“ plánuje.

Martin Tokoš. Foto: facebook IBK Dalen

Martin Tokoš. Foto: facebook IBK Dalen

Figuruje ale i v širším kádru pro Světové hry. „Uvidím, zda se dostanu do užšího výběru. Ale na reprezentaci jsem se vždy těšil a těším. Je to čest za ni hrát a vážím si toho, že u toho mohu být,“ vypráví Tokoš. A to i přesto, že poslední dobou to s českým národním týmem výsledkově moc dobře nevypadá.

„Není to ideální, nějak nám to prostě nejde. Ale věřím, že nový trenér nám pomůže a bude lépe. Nemyslím, že až tolik ztrácíme, musíme ale prostě zapnout, pokud chceme doma na MS udělat nějaký úspěch,“ dodává.

Martin Tokoš. Foto: Štěpán Černý

Martin Tokoš. Foto: Štěpán Černý

V novém prostředí v Churu ještě Martin Tokoš nebyl a zřejmě ho čeká drsná aklimatizace. Bude pravděpodobně jediným Čechem v týmu a navíc nebude moci použít ani švédštinu, kterou se čtyři roky učil. V týmu jsou vedle Švýcarů jen dva finští florbalisté. Tým loni skončil na páté příčce po základní části a ve čtvrtfinále podlehl Alligator Malans 3:4 na zápasy.

Tokoš věří, že po měsících boje o sestavu v nejnabitějším týmu světa zase dostane dostatek času na hřišti: „Věřím, že si Švýcarsko užiju, a doufám, že dostanu dost prostoru. Smlouvu mám na jednu sezonu, tak uvidíme, co bude pak. Ale je i možné, že bych se vrátil do Česka.“


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

  • Audit napsal:

    Tak Toki jede pro další titul, tentokrát do Švýcarska.
    To dáš, ale mákni ještě tě čekají ve Finsku.

  • Bootham napsal:

    Pro Martina idealni volba, mel by byt mnohem vice vytizenejsi jak ve Falunu, a zkusenosti ze Svedska uz nabral, udelal si tam nejake jmeno vratit se tam muze kdyztak kdykoliv…podminky ktere nabizelo Pixbo a ktere mu dava Chur byly dle jeho slov nesrovnatelne tak doufam ze v idealni herni pohode mu to bude zase strilet a projevi se to i v repre…jedine co me prekvapuje je pristup Svedskych tymu kde nejsou schopni zajistit svym hracum praciu sponzoru byt jen na polovicni uvazek…dotovat si hrani ve Svedsku asi nejde donekonecna :/

Napsat komentář

*