Finské florbalistky oslavují první branku do české sítě. Foto: Martin Flousek - Český Florbal
2. 12. 2017 Reprezentace žen (1) KOMENTÁŘŮ

Češky půjdou stejnou trasu horší cestou. Podlehly Finsku 1:5

Druhé vystoupení mají za sebou české florbalistky na světovém šampionátu žen v Bratislavě. V nesmírně důležitém utkání, které s největší pravděpodobností rozhodlo o vítězi základní skupiny, jenž se tak vyhne v semifinále zřejmě Švédsku podlehly Finsku poměrem 1:5. Jedinou branku Češek vstřelila Eliška Krupnová.

Utkání začalo podle očekávaného scénáře. První lajna Finek se soustředila na pokrytí největší útočné síly Češek a byla pasivnější, další dvě formace pak nad českými hráčkami měly určitou převahu. Do první šance se na konci druhé minuty dostala Kippilä, ale z bezprostřední blízkosti trefila Christianovou.

O čtyři minuty později zahrozila Krupnová, téměř z následné akce se prosadila střelou ze střední vzdálenosti Elina Kujala, ačkoliv její pokus nevypadal od pohledu jako vyložená příležitost, tak skončil za Christianovou, která asi neměla úplně čisté svědomí.

Ve druhé polovině první třetiny se Češkám povedlo srovnat otěže zápasu a vytvořily si několik příležitostí, ačkoliv žádnou vyloženě gólovou. Ve 13. minutě se k samostatnému průniku odvážila Karjalainen a odstartovala tak kratší pasáž, ve které se Finky dostaly ke dvěma závarům. Na konci třetiny pak Češky nevyužily nadějnou rozehru.

Ve druhé třetině byly Finky aktivnějším týmem. Více vzruchu bylo prakticky pořád před Christianovou, která kryla například další pokus Eliny Kujala nebo několik ran ze střední vzdálenosti. Po osmi minutách se otevřelo ve finské obraně okénko pro Kapcovou, která ale netrefila branku, na druhé straně zase z mezikruží napálila českou brankářku Luomaniemi.

Zhruba v polovině utkání se hra na chvíli vyrovnala, čehož dokázala k několika šancím využít první česká formace, vzápětí ale přišel druhý zásah Finek. Nejprve sice neuspěla Ella Alanko, ale po chvíli natáhla z běhu Mannien a bylo to 2:0 pro Finsko. Seveřanky si do konce druhé třetiny vytvořily ještě několik šancí, samostatným průnikem zaujala například Rantala.

Na začátku poslední části bylo ještě hůře: Finky totiž Češkám od začátku nedovolily dostat se do tolik potřebného tlaku a po pohotové dorážce Wickman vedly 3:0. Tlak Finek pokračoval, až na začátku sedmé minuty třetí třetiny se česká elitní formace dvakrát dostala ke střelecké příležitosti.

Naději vystřelila v čase 48:46 Krupnová, když předtím Ratajová dobře získala míček. Vstřelená branka vlila Češkám krev do žil, na hřišti se také přiostřilo. Obě brankářky musely předvést několik kvalitních zásahů. Veseleji mohlo být v 53. minutě, ale Ratajová v dobré pozici netrefila branku. Český tlak tím bohužel prakticky vygradoval, soupeřky totiž více Češkám nedovolily, ačkoliv neměly stále míček pod kontrolou, tak pozornou obranou Češky do vyložené šance nepustily.

Poslední dvě minuty chtěly Češky zaútočit v šesti, ale hned po sedmnácti sekundách utekla Karoliina Kujala a za dalších deset sekund naše florbalistky neuhlídaly Karjalainen, která tak upravila na konečných 5:1 pro Finsko.

Mistrovství světa žen 2017:

Finsko – Česko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky: 7. Elina Kujalaová (Kauppilaová), 34. Mannienová (Luomaniemiová), 45. Wickmanová (Kauppiová), 59. Karoliina Kujalaová (Elina Kujalaová), 59. Kauppilaová (Ella Alanková) – 49. Krupnová (Ratajová). Rozhodčí: Lehmann, Manser (oba Švýcarsko). Vyloučení: 0:0. Diváci: 1089.

Sestava Česka: Christianová – Čapková, Jiráková, Koníčková, Leierová, Plášková, Billá, Beránková, Zittová – Ratajová, Kapcová, Krupnová – Řepková, Mlejnková, Urbánková – Enenkelová, Kubišová, Žurková – Bočanová. Trenér: Michal Janovský.