Florbal Chodov obhájil mistrovský pohár! Foto: Štěpán Černý Chodov s mistrovským pohárem. Foto: Štěpán Černý
29. 12. 2017 Další soutěže (3) KOMENTÁŘŮ

TOP momenty roku 2017: Chodovská obhajoba a první zahraniční trenér reprezentace

 Nebylo toho v roce 2017 málo, ať už šlo o úspěchy či neúspěchy českého florbalu. A proto vám zde přinášíme výčet toho nejzajímavějšího, co se za poslední rok na florbalových kolbištích událo.

Třetí zlato pro Boleslav

Foto: Florbal Mladá Boleslav

Foto: Florbal Mladá Boleslav

V lednu se jako už tradičně konalo finále Poháru České pojišťovny, tentokrát ve Zlíně. Mužská kategorie přinesla souboj Boleslavi s Vítkovicemi. Obhájci trofeje z Ostravy sice dali první gól, Středočeši ale zápasu jasně dominovali, a i když je dlouho trápil skvěle chytající vítkovický žolík Petr Gurkovský, zvítězili nakonec 3:1. Oplatili tak soupeři smolnou rok starou finálovou porážku a pohár vybojovali po letech 2014 a 2015 už potřetí.

Rekordní základní část

Foto: Český florbal

Dá se říct, že pohárové vítězství boleslavským pouze zpestřilo parádní jízdu základní části Superligy. Středočeský tým získal v 22 zápasech neuvěřitelných 63 bodů! Obrat Boleslav shodou okolností zvládli pouze Bohemians, kteří ji nejprve porazili v prodloužení a poté s ní dopolední školní zápas prohráli na nájezdy. Boleslavští o 3 body překonali rekord Chodova ze sezony 2015/2016, v tabulce přitom měli právě na pražský tým na 2. místě komfortní devítibodový náskok.

Chodovská obhajoba, Boleslav opět poražena

Florbal Chodov obhájil mistrovský pohár! Foto: Štěpán Černý

Foto: Štěpán Černý

Zlatá tečka za sezonou se však boleslavským „Galacticos“ nepovedla. V O2 Aréně, která se tímto zápasem na nějakou dobu s florbalovým Superfinále loučila, se svěřenci Jana Pazdery postavili obhájcům z Chodova a hrál se hodně opatrný, takticky svázaný zápas. V závěrečné třetině ho však strhli na svou stranu chodovští. Gól Michala Strachoty ještě rozhodčí neuznali, když poprvé na českém území ve florbale využili pomoc videa, nedlouho po něm se ale trefil kapitán Tomáš Sýkora. Do prázdné branky ještě pečetil vítězství Patrik Dóža a chodovští muži si podruhé za sebou užili mistrovskou radost. Zato Boleslav navzdory prakticky každoročnímu výraznému posílení kádru stále zůstává bez titulu.

Krajánci šampiony v zahraničí

Wiler porazil v superfinále Malans po nájezdech a slaví švýcarský titul! Foto: Facebook SV Wiler Ersigen

Foto: Facebook SV Wiler Ersigen

Neztratili se ani vyslanci českého florbalu v elitních zahraničních soutěžích. Daniel Šebek a Daniel Šešulka po roční odmlce znovu vybojovali švýcarský titul s Wilerem. K podobnému návratu Falunu na švédský trůn pak pomohl také Martin Tokoš, který se stal vůbec prvním Čechem, jemuž se povedlo vyhrát „florbalovou NHL“. Šebek s Tokošem po mistrovských sezonách odešli zkusit ve florbalové kariéře něco nového – zatímco první putoval do švédského Helsingborgu, druhý se stěhoval opačným směrem do Churu.

Junioři opět bronzoví!

Češi i podruhé na turnaji vyzráli na Švýcary. Foto: Flickr IFF

Foto: Flickr IFF

Od juniorské reprezentace se na Mistrovství světa ve Švédsku čekalo hodně. Parta v čele s účastníkem seniorského MS Ondřejem Němečkem nebo hrdinou Superfinále 2016 Danem Mückem ostudu rozhodně neudělala, navázat na finálovou účast jejich předchůdců z roku 2007 se jí ale nepodařilo. Rozhodla o tom nepovedená třetí třetina semifinále s domácími Švédy, kdy čeští mladíci obdrželi hned 4 branky a prohráli 4:9. V zápase o 3. místo pak dokázali podruhé na turnaji zdolat Švýcary a přivezli domů bronz.

Historický okamžik: reprezentaci povede Fin

Petri Kettunen, kouč českého národního týmu. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Foto: Martin Flousek, Český florbal

Po konci Radima Cepka musel Český florbal hledat trenéra, který povede národní tým mimo jiné na domácím MS v roce 2018. A reprezentační komise v čele s Davidem Zlatníkem se rozhodla, že zaloví v zahraničí. Novým trenérem reprezentace se stal kouč finských mistrů světa Petri Kettunen!

Florbal na Světových hrách

Světové hry: Finsko - Česko 4:2. Foto: flickr IFF

Foto: Flickr IFF

První významnou akcí finského stratéga byly Světové hry v polské Vratislavi. Z florbalu přizpůsobeného „olympiádě neolympijských sportů“ se ovšem stal, alespoň ze sportovního hlediska, paskvil. Zápasy hrané na kratší hrací dobu s menším počtem hráčů florbalového fanouška nadchnout nemohly, na druhou stranu představit florbal širší veřejnosti se podařilo. Češi ve zvláštních podmínkách nezahráli úplně marně, přesto to ale stačilo opět jen na 4. místo…

Superliga poprvé se 14 týmy

Foto: Facebook FBC Česká Lípa.

Při současném rozvoji florbalu v Česku bylo dlouho jasné, že dříve nebo později bude nutné rozšířit nejvyšší mužskou soutěž. Činovníci Českého florbalu se nakonec k tomuto kroku odhodlali od sezony 2017/2018 a do soutěže tak na startu sezony vlétli hned tři nováčci – Znojmo, Ústí a Česká Lípa. Všichni tři se ukázali být příjemným oživením soutěže, výsledkově je na tom nejlépe právě Česká Lípa. Tým kolem velezkušeného Štěpána Slaného s dlouhánem Jaromírem Eklem nebo hokejistou Kamilem Bříškou dokázal hned ve své superligové premiéře porazit ostravské FBC, v prodloužení pak zdolal třeba Tatran.

Návrat Martina Tokoše do Vítkovic

Foto: Český florbal

Martin Tokoš v Churu dlouho nepobyl. Úřadující švédský šampion se po nešťastné události v osobním životě vrátil domů a znovu oblékl dres Vítkovic. Rychlonohý hráč už ukázal, že jeho florbalové umění určitě přijde na Dubině vhod. Jeho zatím nejlepší výkon po návratu odnesl Tatran, proti němuž si Tokoš připsal dva góly a dvě asistence.

Filip Langer může hrát Superligu

Filip Langer v dresu národního týmu. Foto: Tatran Střešovice

Foto: Tatran Střešovice

Už nominace Filipa Langera na juniorský světový šampionát vyvolala velký poprask. Šikula z Tatranu na turnaji nezklamal, v juniorské lize ukazoval svoje mimořádné kvality, a tak si ho trenér Kettunen vybral do seniorské reprezentace! Finský kouč dokonce vyjednal Langerovi výjimku z věkového omezení a ten tak ještě před dnem svých 16. narozenin nastoupil v Superlize. A rozhodně se neztratil – hned při prvním startu dal gól Ústí, při tom zatím posledním pak obstaral jediné dva zásahy svého týmu proti vedoucí Boleslavi.

Curney překonal Skácela!

Foto: Český florbal

Ačkoliv si ještě nevyzkoušel zahraniční angažmá a zatím se mu vyhýbá i český ligový titul, je Jiří Curney už dlouhá léta jednou z největších hvězd českého florbalu. A nyní také historicky nejproduktivnějším hráčem české nejvyšší soutěže. Rekord svého někdejšího spoluhráče z FBC Petra Skácela v hodnotě 511 bodů (214+297) překonal černovlasý kanonýr v zápase s Bohemians a po dalších dvou utkáních má celkově na kontě už 519 bodů (300+219)!


Autor: redakceKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*