Eliška Krupnová. Foto: Martin Flousek, Český florbal
30. 12. 2017 Ženský florbal (2) KOMENTÁŘŮ

Převrat se nekoná, královna Eliška svůj trůn pevně drží. TOP 10 ČESKÝCH FLORBALISTEK V ROCE 2017
Český ženský florbal zažil v roce 2017 neúspěch na MS, našly se ale i světlejší momenty. Skvěle vypadá nově tvořená reprezentace juniorek, spoustu hráček v reprezentačním i klubovém dresu předvádělo zajímavé výkony také při jiných příležitostech. V letošní desítce nejlepších českých florbalistek má zastoupení nová mladá krev i osvědčené zkušené hráčky. Jednoznačnou královnou je pro nás útočnice švédského Pixba Eliška Krupnová.

1. Eliška Krupnová (Pixbo Wallenstam, Švédsko)
Loni: 1. místo

Foto: Martin Flousek, Český florbal

Český ženský florbal má jednoznačnou královnu. Nejen, že Eliška Krupnová působí jako jediná česká florbalistka v nejlepší soutěži světa, tedy švédské Superlize, ale ona je také nejlepší českou florbalistkou a nepostradatelnou oporou reprezentačního týmu. Je otázkou, jak dlouho v Pixbu vydrží, ale jedno je prakticky jisté: dokud to půjde, bude mu oporou.

2. Denisa Ratajová (SB-Pro, Finsko)
Loni: 3. místo

Foto: Martin Flousek, Český florbal

Denisa Ratajová zvolila po několikerém pendlování mezi SB-Pro a Vítkovicemi variantu, při které je ve Finsku celý rok, a jde jí to k duhu. V SB-Pro patří do elitní formace, její výkony jsou konzistentní a když může, tak neváhá popustit uzdu svým ofenzivním choutkám. Společně s Krupnovou je základním stavebním kamenem reprezentace, světový šampionát jí ale zkazilo svalové zranění.

3. Martina Řepková (Florbal Chodov)
Loni: 6. místo

Foto: Martin Flousek, Český florbal

V současnosti nejlepší hráčka české nejvyšší soutěže Martina Řepková má od začátku roku neuvěřitelnou formu. Věříme tomu, že obrany soupeřek se na blonďatý expres pečlivě připravují, přesto Řepková neustává ve vysoké bodové produkci. V létě se o ni zajímal švýcarský Chur, nicméně Martina Řepková ukazuje, že by v budoucnu mohla zamířit ještě výše – na sever.

4. Nela Kapcová (FBC Ostrava)
Loni: –

Foto: Martin Flousek, Český florbal

Nenápadné a tiché útočnice Nely Kapcové si možná v civilu ani nevšimnete, její teritorium je ale jednoznačně mezi mantinely. Oporou mladého celku FBC Ostrava je již delší dobu, svou pracovitostí se pak vypracovala také do elitní formace reprezentace. Pokud se obecně mluví o tom, že reprezentace by potřebovala mít svou kostru, tak Nela Kapcová by v ní neměla chybět.

5. Jana Christianová (Tigers Jižní Město)
Loni: –

Foto: Flickr IFF

Jana Christianová byla jednu dobu považována za vůbec nejlepší brankářku na světě, později ale florbalovou kariéru přerušila. Chtěla se vrátit v Jičíně, nakonec ale zažívá parádní comeback v dresu Ivanti Tigers. Stala se klíčovou oporou Tigers v honbě za titulem, její výkon v Superfinále proti Vítkovicím dal vzpomenout výkonům Kubíčkové nebo Visnevske v minulých ročnících, na šampionátu pak držela akcie českého týmu v utkání o bronz dlouho nad vodou.

6. Nela Jiráková (Florbal Chodov)
Loni: –

Foto: Martin Flousek, Český florbal

Defenzivní budoucnost českého ženského florbalu. Nela Jiráková hrála dlouho s chlapci, možná ji také to pomohlo k adaptaci na mezinárodní ženský florbal. Přes své mládí je oporou Chodova a reprezentace, na svém prvním dospělém šampionátu patřila mezi nejlepší české florbalistky. Kam ji v budoucnu florbal zavane, to je jen na ní.

7. Zuzana Halfarová (1. SC Vítkovice)
Loni: –

Vítkovické univerzálce opět těsně unikla nominace na světový šampionát, dost dobře se dá předpokládat, že znovu zaujala nepopulární pozice okolo čísla 21 – 23, její šance totiž poměrně jistě dlouho žila. Ve Vítkovicích jí jde k duhu spolupráce se slovenskými útočnicemi a je jí jedno, jestli nastoupí v obraně nebo v útoku. Nebezpečná je stále.

8. Martina Čapková (Tigers Jižní Město)
Loni: 4. místo

Foto: Martin Flousek, Český florbal

Zkušená obránkyně prošla švédskou Morou, švýcarskými FB Riders a Tigers, aby se na konci své reprezentační kariéry stala kapitánkou národního týmu. Svou vysokou výkonnost, která se rapidně zvedla v posledních dvou letech, potvrdila také v dresu Tigers, ve kterém je oporou zadních řad. Nicméně je škoda, že ve svém poměrně mladém věku už nechce hrát za reprezentaci.

9. Hana Poláková (FbŠ Bohemians Praha)
Loni: 9. místo

Hana Poláková v zápase proti Olomouci

Druhá a poslední zástupkyně v elitní desítce, která si nezahrála na světovém šampionátu a není členkou reprezentačního kádru. Přesto své místo v desítce nejlepších florbalistek bezpochyby má, vždyť Hana Poláková je tradiční oporou zelenobílého tradičního týmu, kterému vládne také nyní, kdy prochází velkou přestavbou. Je otázkou, jak dlouho vydrží hrát, aby se mohla dočkat třeba návratu Bohemians do Superfinále.

10. Dominika Kubišová (Tigers Jižní Město)
Loni: –

Foto: Český florbal

Kometa posledního play off, při kterém nejprve vítěznou brankou ukončila semifinále s Chodovem a zazářila také v Superfinále proti Vítkovicím. Dočkala se tak pozvánky do reprezentačního týmu, kterou nakonec přetavila v místo na světovém šampionátu. Kubišová si v Tigers musela na šanci dlouho počkat, nakonec se na ni usmálo štěstí.


Autor: redakceKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*