Emil Johansson Emil Johansson je novým králem světových florbalistů. FOTO: Per Wiklund
1. 1. 2018 Zahraničí (10) KOMENTÁŘŮ

TOP 10 FLORBALISTŮ A 5 FLORBALISTEK SVĚTA ZA ROK 2017: Emil Johansson vystoupil ze stínu svých spoluhráčů

 Světoví florbalisté mají podle redakce Florbal.cz nového krále. Z pozice „toho třetího“ ve Falunu za Rasmusem Enströmem a Alexanderem Galante Carlströmem se na florbalový trůn vyšvihl Emil Johansson. Jeho oba spoluhráči z Falunu ve výběru nejlepších deseti florbalistů za rok 2017 samozřejmě figurují také. Matěj Jendrišák obhájil v našem žebříčku loňské 5. místo. Mezi ženami jsme na první příčku vybrali švédskou reprezentantku Mou Tschöp.

Žebříček se oproti loňskému roku poměrně výrazně proměnil, kromě dvou falunských stálic a Matěje Jendrišáka setrval v žebříčku už pouze další zástupce Falunu Thomas Holmgren. Vypadnutím Tatu Väänänena z nejlepší desítky zmizel i jediný zástupce švýcarské nejvyšší soutěže a absence Kima Nilssona pak znamená, že všech deset nejlepších florbalistů pro rok 2017 nastupuje buď ve švédské, nebo ve finské nejvyšší soutěži. Oproti loňsku se v žebříčku umístil i jeden brankář, konkrétně Eero Kosonen.

Nejlepší hráči světa 2017 podle Florbal.cz

1. Emil Johansson (IBF Falun, Švéd.)
Loni: –

Emil Johansson

Emil Johansson. FOTO: Per Wiklund

Jestliže Alexander Galante Carlström je bezpochyby nejlepším střelcem na florbalových kolbištích, pak v letošním roce v nejvšestrannějšího florbalistu světa dorostl Emil Johansson. Jeho důležitost pro mistrovský Falun možná není tak patrná na příspěvcích do kanadského bodování, jako je tomu u jeho spoluhráčů Enströma a Galante Carlströma, ale svojí schopností správného a rychlého rozhodování vytváří pro svůj tým spoustu gólových šancí. V 25 letech se mu podařilo vystoupit ze stínu svých falunských spoluhráčů a kraluje tak světovému florbalu pro rok 2017.

2. Alexander Galante Carlström (IBF Falun, Švéd.)
Loni: 1. místo

Alexander Galante Carlström. FOTO: Per Wiklund

Ačkoliv Alexander Galante Carlström od loňska neobhájil titul florbalového krále, nejednalo se v jeho případě o výkonnostní pokles, ale o rapidní zlepšení Emila Johanssona. Falunský ostrostřelec stále má co nabídnout, což dokazuje i pohled do statistik letošního ročníku švédské Superligy. Přestože dva zápasy vynechal, kraluje bodování s 39 body za 28 branek a 11 asistencí, to vše v 16 zápasech. Pro soupeře je stále největším ohrožením branky, a to téměř z jakékoliv pozice.

3. Eero Kosonen (Växjö IBK, Švéd.)
Loni: –

Eero Kosonen, Vaxjo Vipers. Foto: Per Wiklund

Eero Kosonen. FOTO: Per Wiklund

Neochvějnou pozici finské reprezentační jedničky potvrzuje Eero Kosonen letošními výkony v brance Växjö. Hlavně díky němu má Växjö kladný brankový rozdíl, přitom ze všech týmů, které si zatím v letošním ročníku kladný brankový rozdíl drží, vstřelilo Växjö nejmíň branek. V počtu obdržených branek tým Växjö zaostává pouze o 5 branek za vedoucími celky Falunu a Storvrety. V loňské sezóně byl navíc spolu s Valdemarem Ahlrothem hlavním tahounem Växjö v play off, ve kterém jeho celek došel až do Superfinále.

4. Rasmus Enström (IBF Falun, Švéd.)
Loni: 4. místo

Rasmus Enström

Rasmus Enström. FOTO: Per Wiklund

Nerozluční parťáci z klubového i reprezentačního útoku se oba opět vešli do elitní čtyřky nejlepších florbalistů světa. V probíhajícím ročníku švédské Superligy je Rasmus Enström pouze o menší počet branek na 2. místě v tabulce produktivity za Alexanderem Galante Carlströmem. I tato statistika dokazuje jejich nepostradatelnost pro Falun, který společně s ostatními spoluhráči pomohli v tomto roce vrátit na mistrovský trůn.

5. Matěj Jendrišák (Linköping IBK, Švéd.)
Loni: 5. místo

Matěj Jendrišák. Foto: Per Wiklund

Matěj Jendrišák. FOTO: Per Wiklund

Podobně jako Rasmus Enström dokázal Matěj Jendrišák obhájit své loňské umístění v našem žebříčku. Z hlavního tahouna Chodova, kterému byla česká nejvyšší soutěž úzká, vyrostl během svého švédského angažmá v hlavního tahouna Linköpingu, který se pravidelně drží na předních příčkách kanadského bodování švédské Superligy. Se svými parťáky Gustavem Fritzellem a Felixem Lanverem jsou hlavním důvodem dobrého průběžného umístění Linköpingu v probíhající sezoně.

6. Janne Lamminen (Classic, Fin.)
Loni: –

Janne Lamminen. FOTO: Flickr IFF

Finský veterán patří k nejdůležitějším hráčům Classicu ve finské nejvyšší soutěži. Nepostradatelný je především v defenzivě, ale ani jeho bodový zisk 12 bodů z 15 zápasů není z pozice obránce špatným výsledkem jeho ofenzivního snažení.

7. Krister Savonen (Classic, Fin.)
Loni: –

Krister Savonen. FOTO: Flickr IFF

Další zástupce Classicu je nejmladším hráčem v našem žebříčku. Krister Savonen ve svých 23 letech florbalově vyspěl a ze skvěle technicky vybaveného hráče se stal platným univerzálem ve všech částech hřiště.

8. Thomas Holmgren (IBF Falun, Švéd.)
Loni: 10. místo

Thomas Holmgren. FOTO: Per Wiklund

Obránce Falunu s proslulým vousem je čtvrtým zástupcem svého klubu v našem žebříčku. Thomas Holmgren je platný především v rozehrávce Falunu a jako jeden z nejlepších ofenzivních obránců světa pravidelně přispívá k výhrám Falunu kanadskými body.

9. Eemeli Salin (Classic, Fin.)
Loni: –

Eemeli Salin. FOTO: Flickr IFF

Vytáhlý finský útočník je dalším hráčem Classicu, který se probojoval do našeho žebříčku. To ukazuje nejen na dominanci Classicu jako týmu ve finské nejvyšší soutěži, ale také na individuální kvalitu hráčů finského mistra. Kat české reprezentace ze semifinále loňského mistrovství světa je letos druhým nejproduktivnějším hráčem Classicu s 29 body v 15 utkáních.

10. Linus Nordgren (FC Helsingborg, Švéd.)
Loni: –

Jedním z lídrů Švédska bude v Nitře útočník Helsingborgu Linus Nordgren. Foto: Per Wiklund

Linus Nordgren. FOTO: Per Wiklund

Tahoun Helsingborgu v letošním roce pokračoval v dobrých výkonech z loňského roku, kdy byl jedním z tahounů švédské reprezentace na mistrovství světa. Hlavně díky němu a Jonathanu Nilssonovi Helsingborg okupuje 6. pozici v tabulce švédské Superligy.

Nejlepší hráčky světa 2017 podle Florbal.cz

1. Moa Tschöp (Täby FC IBK, Švéd.)
Loni:
3. místo

Moa Tschöp. FOTO: Flickr IFF

Její nedávný přestup do Täby z Mory vzbudil ohlas, nicméně přesně naplnil to, proč Moa Tschöp odešla. Nesmírně produktivní defenzivní jistota vyrostla v prvotřídní hvězdu, která se rozzářila naplno. K oporám patřila také na prosincovém světovém šampionátu.

2. Veera Kauppi (Koovee, Fin.)
Loni: –

Veera Kauppi. FOTO: Flickr IFF

Mladičká Finka potvrdila svůj statut jedné z nastupujících hvězd světového florbalu. Nejenže v domácí soutěži táhne Koovee, patří také k oporám reprezentace Suomi. Byl to právě její finálový výkon, co znatelně zvedalo finské akcie. Ani podruhé se ale zlaté medaile nedočkala.

3. Emelie Wibron (IKSU, Švéd.)
Loni: 1. místo

Emelie Wibron. FOTO: Flickr IFF

Pokud někomu z elitních týmů jednoznačně vyšlo mistrovství světa, tak je to loňská vítězka naší ankety Emelie Wibron. Hráčka, o které se kdysi říkalo, že přestupem z IKSU do Pixba ztratila padesát procent výkonnosti, prožívá po návratu do klubu velký návrat také na samotný florbalový vrchol.

4. Amanda Delgado Johansson (IKSU, Švéd.)
Loni: –

Amanda Delgado Johansson. FOTO: Flickr IFF

Hráčka, která vyléčila zdravotní problémy, na sebe upozornila v globálním měřítku především tím, že rozhodla obě finálové série nájezdů na posledních dvou ženských světových šampionátech. Soudit drobnou florbalistku jen podle toho by ale nebylo fér. Pokud „DJ“ drží zdraví, tak umí na hřišti pořádně tvrdit muziku a přispívat svému IKSU.

5. My Kippilä (KAIS Mora IF, Švéd.)
Loni: –

My Kippilä. FOTO: Flickr IFF

Finská obránkyně ukazuje, že bude jednou z největších hvězd nastupující generace finského ženského florbalu. Má za sebou přesun do Mory, který jí evidentně prospěl. Zároveň je druhou obránkyní v naší pětici.


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • ADALBERT napsal:

  Teda říkat o Holmgrenovi, že je ofenzivní obránce 😀 😀 to je vtípek 😀 to je spíš Ostholm, Tobias Gustafsson, Nilsberth, nebo Ljunggren. Jendrišák je skvělej hráč, ale pátej na světě není, to je třeba Stenberg, Ahlroth, nebo Johannes Larsson jsou lepší než je on.

 • florot napsal:

  Pro Adalberta,
  myslím si, že ve florbalu.cz dobře ví o kvalitách Matěje. Zvlášť když je centr a u toho se ty kvality projevují mnohem náročněji než u křídel a to hlavně u takových hodnotitelů, kteří vidí jenom hru dopředu, kanadské bodování a nevidí hru dozadu a její tvorbu. Pokud by se ve florbalu, v kanadském bodování počítali dvě nahrávky, tak Matěj by byl jasná jednička v bodování SSL (švédská superliga), protože odebere obrovské množství míčků a rozehraje z toho gólovou akci. V tom je nejlepší hráč světa a uznávají to i ve Švédsku, říkají mu v angličtině best two way center of word (nejlepší dvoucestný tj. dopředu i dozadu centr světa).
  Co si myslí o Matějovi nejuznávanější švédský florbalový novinář a blogger Jonas Gustavsson,z denníku Aftonbladet si můžeš přečíst v těchto novinách na adrese:
  https://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/qnLb7E/hyllningen-varit-centeretta-i-sverige
  Ve zkratce tam začíná vyjádřením Johana Asbranta, trenéra Linkopingu, že Matěj by byl určitě prvním centrem švédského národního týmu a že potkal dva velikány ve sportu a to Matěje a známého fotbalistu Henrika Larssona a dále se podívej na jeho blog adresa: http://bloggar.aftonbladet.se/innebandybloggen/page/2/ k tomu dávám nedokonalý překlad z googlu, ale určitě pochopíte o čem tam mluví:

  5. prosince 2017, v. 22:19 od Jonas Gustavsson

  Vzbuzuje Matej Jendrisak pozornost, kterou si zaslouží?
  Odpověď je jednoduchá:
  Ne.
  Říkám toto:
  Matej Jendrisak je nejkompletnější hráč SSL.
  Nemá Emil Johansson létání krok, Alexander Galante Carlstrom je pro bránu, Rasmus Enströms vynalézavost, Alexander Rudd avighet nebo Anton Karlsson fyzické brutality – ale má ingredience vše, a správnou kombinaci poháněného, střílel, technologie, vzor lámání a fyziku, aby ho k téměř kompletnímu textáři.
  Vezme zápasy, vyčistí obranu, položí makrelu, udělá cíle.
  Dělá to včera večer po večeru.
  trenér Linköping Johan Astbrant to řekl nejlépe po jasném 8-2 vítězství proti Jönköping, kde Jendrišák vstřelil dva nové cíle:
  „Byl prvním centrem švédského národního týmu. Jistě, je to soutěž, ale on by byl, zřídka dělá špatný zápas.
  Ano, pravděpodobně by byl jedním z národních týmů.
  Soutěžící je Johan Samuelsson, který je také kompletním hráčem, ale postrádá fyzický rozměr, na němž se Jendrisak nachází. Jendrisak je také ostřejší střelec.

  Tak co říkáš moudrý Adalberte? Ozval jsem se jenom proto, že mi vadí tvoje lidská malost, typicky česká. Máme tu borce světového kalibru, který kdyby byl Švédem nebo Finem, tak by byl už minimálně jednou vyhlášen nejlepším hráčem planety. Je to Jágr českého florbalu. Kdy se nám takový hráč zase narodí? Na západ a sever od naší hranice by z něj všichni fanoušci dělali modlu, tady Adalberte napíšeš, že „pátej“ na světě není, místo abys napsal, není pátý je první na světě, vždyť si to myslí i hodně švédských opravdivých odborníků. Nestydíš se za svou lidskou malost Adalberte. Předpokládám, že ne a tak se za tebe stydím já.
  PS.: Ostatním se omlouvám za dlouhý příspěvek.

  • ADALBERT napsal:

   ale jo, k tomu se rád vyjádřím. Matějovy schopnosti nechci nijak snižovat, uznávám, že je to nejlepší český hráč v historii naší hry. Myslím, že jsem dost všímavý a o florbale vím dost na to, abych dokázal rozeznat komplexnost hráče a v tom narážím obrovským způsobem na váš komentář. Vy si myslíte (vidíte, už jen to, že si vy myslíte něco jiného značí o značné subjektivnosti této ankety), že je Matěj nejlepší na světě a já řeknu, že i kdyby na to existovala nějaká metoda, která by to nevyvratileně prokázala, bude třeba Emil Johansson ještě uplně někde jinde než Matěj. Ten dokáže odebrat nejvíc míčků, nekazí, má přehled, rychlost, nahrávku, rozhodnutí, navíc stačí pohlédnout do letošních statistik a zjistíte, že je i střelec. Matěj má nesporné kvality. U nás se s ním nemůže nikdo určitě rovnat, dokonce má i světové kvality, ale nejlepší není.
   Moc nerozumím, proč označuješ moje názory za „malé a typicky české“, jen tu říkám svůj názor, který je podle mě správný, tvůj nechci nijak napadat a ani nechci nijak napadat názor florbal.cz (i když ten útočnej obránce Holmgren 😀 ) tak bych rád mohl vyjádřit co si o tom myslím. Díky za reakci, určitě bylo moc zajímavé si přečíst další názor, i když se s tím mým neshoduje.

 • martin44 napsal:

  Jendrišák je dobrý ,ale rozhodně nepatří do top pět.
  Existují i jiní dobří hráči jako např.(Nilsson,Kotilainen,Meier,atd.

 • Pavel napsal:

  Mě zarazilo, že je v Top 5 jen jeden finský hráč a to brankář. Na to, že jsou to úřadující mistři světa. Asi nejsou tak dobří a MS vyhráli jen náhodou

  • flrbl napsal:

   Tak na World Games skončilo Finsko zase až třetí. Ale je pravda, že třeba Kotilainena bych tam taky rád viděl. Spíš že tam neni žádnej Švýcar (Bischofberger, Engel, Hofbauer)

 • trener napsal:

  pustit se do polemiky nemá žádný smysl – ta by podle mě byla nekonečná…nakonec, ono je to v podstatě úplně šumák, protože florbal.cz není zrovna autorita, kterou by kdokoliv bral příliš vážně v jejich názorech a úsudcích…tolik k samotné anketě. a teď malinko k jendrišákovi – sleduji ho a sledoval jsem jej roky. na matějovi si cením nejvíce jedné vlastnosti bez ohledu na to jak je komplexní, jak je vybaven technicky, fyzicky atd. na úvod řeknu, že jsem nikdy nebyl jeho velký obdivovatel či fanda, naopak jsem jej velmi často viděl dost kritickýma očima a proto jsem byl velice zvědav na to, jak uspěje v ssl. a tady musím říct jedno – klobouk dolů ! tady se projevilo plně to, co na něm považuji jako na sportovci za nejcenější. je to jeho hlava, on prostě chce, chce se prosadit, chce dát gól, chce nahrát. a právě proto je tak úspěšný…

 • vojtas napsal:

  „Vezme zápasy, vyčistí obranu, položí makrelu, udělá cíle.“ To je top:)))

 • Gabina napsal:

  Sorry ale Matěj Jendrišák rozhodně není Švéd, prosím o opravu na Česko

Napsat komentář

*