Florbalistky Panthers udělaly mílový krok směrem do play off Foto: Flickr FBC Liberec
7. 1. 2018 Extraliga žen (9) KOMENTÁŘŮ

Slaná přiblížila Panthers play off, Židenice selhaly v poslední třetině utkání s Bohemians

Extraliga žen má za sebou úvodních pět zápasů v roce 2018. Klíčový krok směrem k play off udělaly pražské florbalistky Panthers, které na domácí palubovce porazily Liberec poměrem 4:2. Nadějně vypadala situace také pro Židenice, kterým se ale následně vůbec nepovedla třetí třetina duelu s Bohemians. Za zmínku stojí také snaha Vinohrad, ty držely vyrovnané skóre s Vítkovicemi ještě ve druhé polovině prostřední třetiny.

Karty byly před utkáním Panthers s Libercem – a prohře Židenic na Bohemians – rozdány jasně: domácí Pražanky mohly udělat podstatný krok směrem k play off, Liberec stáhnout osmibodové manko na svého soupeře a minimálně dočasně proniknout do elitní osmičky na úkor Tatranu.

Lepší vstup do utkání měly domácí florbalistky, které vedly ještě před koncem první minuty, Liberec ale po dvou zásazích na začátku druhé třetiny utkání otočil. Minutu po polovině hrací doby potrestala vyloučení Šusterová a bylo srovnáno, na přelomu druhé a třetí třetiny se odehrála dost možná rozhodující pasáž.

Liberec dostal na začátku 38. minuty výhodu pětiminutové přesilové hry, kterou ale nevyužil, vzápětí sám sice přežil oslabení, ale čtrnáct sekund po návratu Dlouhé inkasoval z hole Anežky Slané, která byla podle kouče Lukáše Nesměráka příliš vysoko nad zemí. „Dovolím si říct, že jsme byli celý zápas lepší, bohužel jsme nedokázali proměnit šance. Velký zlom přišel po sporném gólu, který se domníváme byl vysokou holí,“ podělil se o názor na klíčový moment utkání, jenž nakonec skončilo po zásahu Lamkové 4:2 pro Panthers. Výhru tak oslavila také nová posila Tereza Syslová.

Také na druhé straně si uvědomovali, jak moc cenné jsou tři body z tohoto utkání. Důležitá výhra za 3 body, soupeř v deseti lidech opravdu těžce vzdoroval, naštěstí jsme zápas překlopili na svou stranu,“ hodnotil za Panthers Daniel Škvor.

Jedenáct bodů ztrácí na Panthers nejen Liberec, ale také Židenice. Dlouho se přitom zdálo, že do roku 2018 vykročí pravou nohou, když ještě po dvou třetinách vedly na Děkance s Bohemians 6:3, jenže ve třetí třetině přišel absolutní kolaps. Především díky Elišce Reischlové se během 28 sekund nejprve dostaly na dostřel, v čase 46:10 proměnila přihrávku zmíněné florbalistky Adéla Bočanová a na 7:6 posléze vsítila Andrea Satýnková, ta si po návratu z Jičína připsala hattrick. Divoké utkání nakonec skončilo poměrem 9:7 pro Pražanky.

Je jasné, že takový obrat nenechal brněnskou lavičku chladnou. „Bohužel jsme se o přestávce mezi druhou a třetí třetinou nedokázaly dostatečně zkoncentrovat. Z toho vyplynulo,že jsme Bohemku pustily do hry a ta utkání obrátila ve svůj prospěch,“ posteskla si Dita Ondrejková.

Na druhé straně si zelenobílí byli vědomi, že takový výkon by příště na bodový zisk nemusel stačit. „První dvě třetiny to z naší strany byla velká bída. Naštěstí jsme dokázali ve třetí třetině zápas otočit,“ ulevilo se Tomáši Grigarovi.

Pozoruhodný výkon předvedly na domácí palubovce v Riegerových sadech také Vinohrady. Ty nastoupily do utkání proti Vítkovicím s mementem v podobě výsledku 0:22 z prvního vzájemného utkání, v Praze se hrál ale úplně jiný zápas.

Pražanky po prvních deseti minutách vedly 2:0 a byť nakonec prohrály první třetinu 3:4, tak nic nevzdaly, a to ani po rychlé brance na 3:5 z jejich pohledu. Ve 36. minutě dokonce stihly slepenými brankami vyrovnat, nicméně ještě v téže minutě vrátila Krzywak vedení Vítkovicím. Ty si nakonec pohlídaly třetí část a trenéru Urbanovi daly k sobotním narozeninám tříbodový dárek za výhru 11:5. První třetina vlažná, druhá třetina paradoxně ještě vlažnější, až třetí třetina byla z našeho pohledu lepší,“ hodnotil oslavenec Urban duel na Vinohradech.

Dařilo se také největším pražským favoritům tohoto kola: Ivanti Tigers porazil Jičín poměrem 17:5, když odpor soupeře zlomil ve druhé třetině. Lucia Košturiaková si připsala šest kanadských bodů, pět mířilo za Ivetou Hyršlovou s Lucií Pilíkovou. „Úvod utkání se nám povedl, ale s první třetinou jsme spokojeni nebyli. Zbytek utkání jsme byli lepším týmem a skóre utkání o tom vypovídá,“ hodnotil utkání Adam Štegl.

V posledním utkání pak Chodov porazil Olomouc poměrem 6:0, když o výhře rozhodl již v první třetině, kterou vyhrál 3:0. Kristýna Provázková se zároveň stala první extraligovou brankářkou, která dokázala v roce 2018 udržet čisté konto.

Přesto si Lukáš Procházka zřejmě svolá hráčky v týdnu na pořádný paškál. „Neochota podstupovat souboje, fungovat v základních věcech, nasazení, kvalita přihrávky… Prostě dnes nefungovalo vůbec nic… A bohužel se v průběhu zápasu nepodařilo ani nic moc změnit. Musíme se zamyslet a začít znovu od základů,“ hořekoval.