Florbalistky Tigers udělaly důležitý krok k vítězství v základní části. Foto: Otakar Prášek
14. 1. 2018 Extraliga žen (3) KOMENTÁŘŮ

Florbalistky Tigers skolily Chodov, probudily se Židenice a Panthers potvrdily pozici v play off

S trochou nadsázky by se 16. kolo nejvyšší ženské soutěže dalo pojmenovat jako „zvířecí“. Prim v něm totiž hrály týmy, které mají různé zvířecí přívlastky: Ivanti Tigers, tedy tygřice, totiž porazily chodovské lvice, probudily se také brněnské dračice z Židenic a do třetice se dařilo Panthers Praha, které mohou ve své druhé sezoně mezi elitou téměř jistě začít slavit postup do play off.

Šlágrem byl souboj o první místo mezi Chodovem a Ivanti Tigers. Vstup zvládly lépe florbalistky Chodova, ale z vedení vystřeleného Terezou Urbánkovou se radovaly jen krátce, než srovnala Dagmar Surá. Lvice vedly ještě dvakrát, ale na branku Řepkové odpověděla Hanzlíková, na 3:3 pak po brance Tožičkové dávala Lucie Pilíková.

V závěru druhé části se díky Košturiakové dostaly Tigers do vedení, které už nepustily. Ve 44. minutě dala gól na 5:3 Machková, a byť se Řepkové povedlo snížit, tak při následném oslabení využila chodovské chyby Košturiaková a vstřelila rozhodující branku. Stav 6:4 pro Tigers totiž už jen stihla upravit Eva Preisslerová.

Na straně Tigers tak vládla spokojenost. „Utkání ve vysokém tempu. Na hřišti bylo vidět, že se hraje o první místo, a byl to boj. Jsme spokojeni, že jsme dokázali vyhrát,“ hodnotila utkání trenérka Markéta Šteglová.

Výsledek zároveň téměř jistě znamená, že definitivní pořadí elitní trojice s největší pravděpodobností určí až poslední kolo základní části, ve kterém se utkají Tigers s Vítkovicemi.

Židenické dračice poprvé od října vychrlily na soupeře svůj oheň a čeká je týden na sedmé pozici. Především zásluhou čtyřbrankové Lindy Hyksové totiž využily dost možná poslední příležitost, jak si nenechat ujet vlak, a porazily Vinohrady 7:2. Klíčové bylo pětiminutové vyloučení Vejvodové v poslední třetině, které za původního stavu 4:2 Židenice dvakrát využily.

Jiří Starý tak mohl po dlouhé době okomentovat utkání, které skončilo pro Židenice pozitivním výsledkem. „Pro nás velmi důležité vítězství a po dlouhé době opět tři body. V zápase jsme dle mého názoru byli jednoznačně lepší a nebýt naší špatné koncovky, mohl být zápas rozhodnutý mnohem dříve,“ litoval dramatu.

Židenice poslaly na pozice mimo play off Tatran, který rozehrál zápas s Panthers přímo skvěle. V Hradci Králové vedl v 17. minutě 4:1 a ještě na konci první třetiny 5:3, postupně ale o zápas a cenné body přišel. Už v čase 22:03 srovnala na 5:5 Šusterová a chvíli po polovině utkání dala vítěznou branku Miklíková. Poslední gól utkání si v závěru druhé části připsala Zittová, hlavní hvězdou Panthers ale byla čtyřbodová nová posila Tereza Syslová. „Dneska vyhrály zkušenosti nad mládím a pro nás to jsou cenné tři body, ve které jsme po strašidelné první třetině málem přestali doufat,“ zhodnotil zápas Štěpán Weber.

Výkonnostní vzestup potvrdila Olomouc, která už po šesti minutách vedla nad Jičínem 3:0. Na začátku druhé třetiny se sice hostující florbalistky dostaly na dostřel, ale během minuty zvýšila na 4:2 Šablaturová a Olomouc již utkání z rukou nepustila, také díky hattricku Alice Pavlíkové.

Z pohledu last minute boje o play off je to prakticky třetí výhra v řadě a vzhledem k losu nemusí být úplně nereálné dohnat aktuálně pětibodovou ztrátu právě na Jičín s Židenicemi. „Dnešní zápas rozhodl náš výborný vstup do zápasu a ve druhé třetině to, že jsme dokázali po snížení soupeře znovu odskočit na tříbrankový rozdíl,“ pochvaloval si Petr Dadej, který by nutně potřeboval dovést bodový zisk z následujícího utkání proti Bohemians.

Klokanky mu dnešním výkonem příliš kvalitní vizitku neposlaly. Na Vítkovice od začátku nestačily, už úvodní třetinu prohrály 0:4, celý zápas pak 1:11 a na branku Lenky Kubíčkové vyslaly pouhých sedm pokusů. Tři branky vstřelily na straně hostí Denisa Ferenčíková s Barborou Huskovou. „Zápas se odvíjel dle nacvičených akcí, které jsme trénovali. Myslím, že holky plnily, co měly, a měly chuť zvítězit,“ chválil kouč Vítkovic Richard Urban.

Tři body si z Liberce veze také ostravský kouč Jakub Robenek, v jeho případě to ale na chválení rozhodně nebylo. Sedmibodová Kristína Hudáková jistě snesla přísné měřítko, jenže druhá polovina zápasu nikoliv. Ostrava do ní vstoupila za vedení 7:1, ale následně dvakrát inkasovala a prohrála také třetí třetinu.

Přes výhru 9:6 tak byl Robenek především kritický a varující. „Do stavu 7:1 výkon podle představ, obrovská dominance a nebýt střelecké impotence, tak to bylo v půlce o 10. Výkon od 30. minuty strašidelný a nepřijatelný u týmu s našimi ambicemi. Pokud se nenaučíme v těchto zápasech dominovat 60 minut, jen horko těžko můžeme letos myslet na nějaký úspěch,“ dobře ví ostravský kouč.

Výsledky 16. kola Extraligy žen

Únětická 12° Tatran Střešovice – Panthers Praha 5:7
branky: 4. Daniela Reindlová, 5. Lucie Chaloupková, 9. Daniela Reindlová, 17. Hana Sedmíková, 20. Julie Faťunová – 2. Tereza Pitterlingová, 18. Tereza Syslová, 18. Barbara Jelínková, 22. Barbara Jelínková, 23. Petra Šusterová, 32. Ivana Miklíková, 40. Veronika Zittová; rozhodčí: Martin Petřík – Tomáš Podlesný; vyloučení: 2:2; využití:1:1; diváků: 252; zásahy brankářů: Eliška Drbalová 9, Eliška Drbalová 7, Eliška Drbalová -5 – Kristýna Horňáková 14, Kristýna Horňáková 6, Kristýna Horňáková 5; po třetinách: 5:3, 0:4, 0:0;

FBS Olomouc – KM automatik FBK Jičín 8:4
branky: 3. Alice Pavlíková, 6. Jitka Oháňková, 6. Lucie Cholinská, 23. Karolína Šablaturová, 26. Lucie Cholinská, 28. Karolína Šablaturová, 39. Alice Pavlíková, 59. Alice Pavlíková – 12. Markéta Kosová, 21. Gabriela Žůrková, 38. Kristýna Bachmaierová, 53. Žaneta Kůželová; rozhodčí: Patrik Mik – Petr Szilvási; vyloučení:2:3; využití: 0:0; diváků: 87; zásahy brankářů: Martina Franková 37 – Adéla Kociánová 12, Veronika Samková 11; po třetinách: 3:1, 4:2, 1:1;

Crazy girls FBC Liberec – FBC ČPP Bystroň Group OSTRAVA 6:9
branky: 18. Oxana Šamanina, 33. Oxana Šamanina, 38. Michaela Mlejnková, 44. Michaela Mlejnková, 54. Michaela Mlejnková, 55. Oxana Šamanina – 8. Paulína Hudáková, 19. Kristína Hudáková, 24. Pavla Kajfoszová, 24. Kristína Hudáková, 25. Kristína Hudáková, 27. Veronika Káčová, 28. Markéta Vrlíková, 39. Veronika Káčová, 47. Markéta Vrlíková; rozhodčí: Tomáš Kostinek – Martin Reichelt; vyloučení: 0:1; využití: 1:0; diváků: 85; zásahy brankářů: Marcela Štěpánová 22, Lucie Kadlecová 4 – Jana Dupčáková 14; po třetinách: 1:2, 2:6, 3:1;

FbŠ Bohemians – 1. SC TEMPISH Vítkovice 1:11
branky: 47. Anna – Marie Divišová – 5. Ivana Šupáková, 11. Justyna Krzywak, 15. Barbora Husková, 20. Justyna Krzywak, 21. Denisa Ferenčíková, 29. Denisa Ferenčíková, 43. Barbora Husková, 49. Ivana Šupáková, 54. Barbora Husková, 55. Denisa Ferenčíková, 58. Michaela Šponiarová; rozhodčí: Kateřina Hátlová – Lenka Jansová; vyloučení: 0:0; využití: 0:0; diváků: 43; zásahy brankářů: Jitka Omelková 17 – Lenka Kubíčková 6; po třetinách: 0:4, 0:2, 1:5;

K1 Florbal Židenice – TJ Sokol Královské Vinohrady 7:2
branky: 2. Linda Hyksová, 14. Linda Hyksová, 25. Kamila Pravcová, 30. Linda Hyksová, 47. Petra Grufíková, 48. Linda Hyksová, 52. Eva Smutná – 16. Anežka Dobisiková, 43. Michaela Lingová; rozhodčí: Michal Prouza – Petr Rogowski; vyloučení: 4:3 + Kristýna Vejvodová 5; využití: 1:0; diváků: 140; zásahy brankářů: Karolína Krištofová 13 – Jana Vyrobíková 25; po třetinách: 2:1, 2:0, 3:1;

Ivanti TIGERS FK Jižní Město – FAT PIPE FLORBAL CHODOV 6:5
branky: 12. Dagmar Surá, 27. Tereza Hanzlíková, 38. Lucie Pilíková, 40. Lucia Košturiaková, 44. Eliška Machková, 55. Lucia Košturiaková – 10. Tereza Urbánková, 25. Martina Řepková, 30. Gabriela Tožičková, 48. Tereza Urbánková, 57. Eva Preisslerová; rozhodčí: Martin Petřík – Tomáš Podlesný; vyloučení: 3:0; využití: 0:0; diváků: 202; zásahy brankářů: Jana Christianová 21 – Hana Ranochová 18; po třetinách: 1:1, 3:2, 2:2;