Finské Superfinále v příštích dvou letech neuvidíme. Foto: floorball.fi
24. 4. 2018 Zahraničí (18) KOMENTÁŘŮ

Třikrát a – zatím – dost! Finové ruší Superfinále, budou hrát klasickou finálovou sérii

 Finské nejvyšší soutěže mužů a žen se vrátí ke klasické podobě play off, tedy také o zlatu bude ve Finsku rozhodovat série, kterou známe například z hokeje. Rozhodnutí přišlo po třech ročnících, ve kterém o vítězi nejvyšší soutěže rozhodovalo jedno utkání. Všechny ročníky se odehrály v helsinské Hartwall Aréně, naposledy v sobotu se vítězkou stala s SB-Pro Denisa Ratajová, premiérové Superfinále pak s NST vyhrála Hana Koníčková.

Pokud někdo například snil o tom, že všechny čtyři elitní země budou znát své šampiony v jeden den a jeden čas, tak tomu Finové udělali pořádnou čáru přes rozpočet. Po třech sezonách se totiž rozhodli, že se minimálně v příštích dvou letech vrátí ke tradičnímu modelu play off, tedy všechny boje proběhnou v sériích.

Muži budou hrát všechny tři série na čtyři vítězné zápasy, ženy budou potřebovat ve čtvrtfinále a semifinále tři výhry jako dosud, finále se pak bude hrát na čtyři vítězné zápasy.

Superfinálovou zkušenost ve Finsku oceňují. „Bylo odvážné si vyzkoušet ideu Superfinále, které je velkou a ze své podstaty také jedinečnou záležitostí, která navíc měla velký ohlas po celém Finsku,“ říká v komuniké finské federace Risto Kauppinen.

Proto se na celou záležitost nedívá také vyloženě negativně. „Superfinále přineslo několik zajímavých poznatků, cenných zkušeností a pozitivních věcí, ale šlo o to, že určitou komunitu se nepovedlo zapojit, navíc pro nás celá akce představovala finanční riziko,“ vysvětluje Kauppinen.

Finové ale nechtějí pouze návrat k sériím. „Chtěli bychom udělat celou finálovou sérii tak, aby byla vnímána jako velká událost, svátek. Panuje shoda ve federaci, že s tím klubům pomůžeme,“ slibuje.

Právě kluby hrály důležitou roli. „Nesmírně podstatné pro nás bylo, že nadpoloviční většina klubů se při hlasování vyslovila pro návrat k sériím. Takové série podle nich pomáhají vytvářet kulturu fandění a spojují komunitu,“ zakončil Risto Kauppinen.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • florbalfanda napsal:

  Tak by mohla ČFBU následovat !!!!!

 • Adolf napsal:

  At zije Finsko – okamzite zavest i u nas a vymest taky na Unii!

 • Martin napsal:

  Super, u nás by se to také mělo změnit na sérii. Rád bych se podíval v tv na několik vyrovnaných zápasů finálové série.

  • ronyk napsal:

   No právě v televizi není žádný zážitek a nemám chuť dojíždět kamsi za finálem.Je to poplatné pouze místním fanouškům.Mě se superfinále líbí!

   • Jirka Bareš napsal:

    Místní fanoušek je ale snad probůh nejdůležitější. Nechápu proč by měl cestovat někam přes celou republiku, aby jinej lojza, kterej nebyl v sezoně ani jednou v hledišti moh vidět finále;-)

    • ronyk napsal:

     Myslím, že jsem viděl za rok více florbalu, než-li Vy za celý život, ale cestovat po republice za finálovými zapasy je fakt úlet.

     • Jirka Bareš napsal:

      Ok, tak jste viděl spoustu zápasů, ale to je důvod, aby domácí fanoušek neviděl doma finále?

 • Analytik napsal:

  Fiňácká únie totiž ve svym komuniké celkem logicky nevyfajčí ty nejvíc importantní věci kerý kopou vobrovskej rozdíl mezi českým a jejich:

  – superfinálko zavedla jak 30cm kolík do zadku mladýho borca = rozuměj přes nesouhlas drtivý většiny ligy

  – aby klubíkům zalepila huby vysázela za každý superfinálko spousty chechtáků provizí na dřevo plus vysoký prize money za výhru čímž se pro svaz samotnej stalo taškařící s rudejma číslama

  Fiňácí to prostě urobili úplně blbě na sílu – proto končej. Můžem se pak čudovat proč maj SFF Švéďácí už tolik let i když by byly schopný na každej zápas série mít arény hafo zaplněný.

  No a co naše floriášová bažina? Za zavedení superfinálka se zasadily samotný klubíky (teda většina z nich páč Vítky jsou dycynky proti všem) vraj ten první ročník dokonce samy zorganizovaly ale pak se na to postupně vysrali (kvůli prachům) až to komplit celý zůstalo únii kerá ale nikdy němela kydy že by to bylo sportovně v richtyku. Samo že ti co to projedou to popíšou jako šaškárnu a na druhym břehu jsou winneři maximálně spoko a ždímaj doutníky na retychu.

  • florbalfanda napsal:

   Ty jsi BLB

  • Mařena napsal:

   Navíc klubíky inkasují prašule téměř za nic. Takže primárně to nebudou chtít zrušit právě oni, tady to na únii nehodíte 🙂

   • Analytik napsal:

    Pravda – sice si můžou všici hujeři strhat rodidla že klubíky musej povinně vodebrat vstupenky ale veškerý prachy z nich jim zůstanou doma (pokud je nerozdaj grátis) a eště jim únie vysolí procenta ze zisku. I tak je český superfinálko neztrátovej podnik. Výsledek?

    – klubíky když už nic tak maj z toho aspoň nějakou krupicu za minimální robotu (udat v průměru 30 lístků je úkol pro průměrnýho mongoloida)
    – únie má velkou akcu kerou se může camrat a netratit na tom ani kačku
    – florbal je vidět víc než konkurenční košíková, volyš a házená

 • observer napsal:

  o tom jestli bude či ni SF, rozhodujeme my strana…:)

 • nikotin95 napsal:

  Konečně vyhraje ten lepší.
  U nás by se to taky hodilo než si jen napráskat kapsu a chlubit se největší návštěvností.

 • VR napsal:

  Nesouhlasim. Dokud u nás nebylo superfinále, nikoho florbal nezajímal a rozhodně nebyl vidět tak, jako teď. Myslet si, že by čt přenášela celou sérii je dost naivní. Sponzoři taky chtěj být vidět a i když to nemam podložený, tak si myslim, že to pro ně je zajímavější. Stejně tak drtivá většina fanoušků přijede kvůli superfinále, kvůli sérii ale určitě ne. Sportovně to fér neni, ale šance maj všichni stejný.

 • Jarda napsal:

  Návrat k sériím by byl pořádnej krok zpět pro český florbal. Furt je to sport, kterej tady hraje druhé housle a spoustou lidí vnímán jako parodie na hokej atp. Supefinále z toho dělá něco víc a budí zájem širší veřejnosti a ne jenom florbalové komunity.

 • Tomas napsal:

  Superfinale je jedno velke divadlo, jedna velka komedie. Proc se ctvrtfinale a semi hraje na 4 vitezne zapasy a finale na jeden? Jde o to, kdo je lepsi nebo kdo je stastnejsi?

 • Jirka Bareš napsal:

  Já si teda myslim, že florbal stále v podstatě nikoho nezajímá a žádné Superfinále na tom nic zásadního nemění. Jenom je finále sportovně degradováno. Jestli už florbal předčil basket či volejbal, to nevim ,ale narozdíl od nich je pořád florbal amatérský sport. Chce to desítky let vývoje, jako to měly sporty co jsou dnes profesionální. Podle mě si florbal hraje na to že je to kdovíjaká úroveň, ale hráč jde po zápase do Kolbenky na šichtu. To prostě nemůže nikdo „zvenku“ brát skutečně vážně. Další věc jsou haly kde se to hraje – vemte si třeba Střešovice, vono to má svoje kouzlo, ale když tam přijde někdo kdo chodí celej život na hokej, tak je to dno. Za mě zrušit blbosti jako SF, makat a čekat.

Napsat komentář

*