Martin Tokoš podepsal smlouvu v Mladé Boleslavi. Foto: Florbal MB
6. 8. 2018 Superliga (28) KOMENTÁŘŮ

MARTIN TOKOŠ BUDE HRÁT ZA BOLESLAV! NA NOVOU VÝZVU SE TĚŠÍ

 Technology Florbal Mladá Boleslav představuje výraznou ofenzivní posilu a poslední předsezonní změnu v superligovém kádru. Přichází sedmadvacetiletý Martin Tokoš, útočník s bohatými zkušenostmi z reprezentace i řady zahraničních klubů. S Mladou Boleslaví se domluvil na tříleté spolupráci.

Martin Tokoš přichází s vizitkou jediného Čecha, který dosud vyhrál švédskou superligu, povedlo se mu to v sezoně 2016/2017 s Falunem. Předtím působil ve Švédsku také v Jönköpingu a Dalenu. Předchozí ročník zahájil ve švýcarském Churu, ale v jeho průběhu se z rodinných důvodů vrátil do Vítkovic. Nyní vede jeho cesta do Mladé Boleslavi.

“Martin je vyjímečně dynamický útočník, hráč pro velké zápasy – sebevědomý, agresivní, gólový. Byli jsme v kontaktu několik let již před jeho přesuny z Dalenu do Falunu a následně do Churu a v průběhu letošního července nastal příhodný okamžik pro uskutečnění přestupu. Zdravotní stav kapitána Petra Novotného se zlepšuje pomalu, čeká nás náročná sezona s domácím mistrovstvím světa a naší účastí na Poháru mistrů ve Švédsku a potřebujeme mít dostatečně kvalitní tým, abychom specifický ročník zvládli. Zároveň věříme, že spolupráce s Martinem bude úspěšná dlouhodobě,” řekl generální manažer Technology Florbal Mladá Boleslav Tomáš Pacák.

“Víme, že naše mužstvo je potřeba doplňovat velice citlivě. Martin projevil opravdu silný zájem hrát za Boleslav, jeho touha působit u nás pramení i z toho, že má v Boleslavi blízké kamarády a spoluhráče z dřívějších působišť. Jeho přestup nestojí na nadstandardních podmínkách, podobně jako v minulosti u jiných hráčů je důležitou motivací posun v profesním životě, s čímž jsme v rámci našeho regionu schopni pomoci. Probírali jsme s Martinem důkladně způsob naší práce a přístup k tréninkovému procesu a sportu obecně a potvrdili jsme si, že naše očekávání a Martinovy ambice jsou v souladu, což považuji za klíčové. Není aktuálně nikde smluvně vázán, i to bylo velké plus. S vedením Vítkovic jsme v kontaktu a nemám důvod pochybovat o tom, že přestup formálně dotáhneme velice brzy,” pokračuje Pacák.

Sportovní manažer a trenér Jan Pazdera se na novou posilu těší: “Martin je velice dobře rychlostně vybavený, pro obrany soupeřů je nepříjemný při napadání, zároveň je silný v soubojích jeden na jednoho. Od jeho příchodu si slibuji, že zvýší variabilitu naší hry. Věřím, že nejen na Poháru mistrů prokáže své zkušenosti ze zahraničních angažmá a pomůže nám.”

Martin Tokoš se těší do nového prostředí: “Bude to pro mě výzva – florbalová i životní. Věřím, že dělám správný krok i s výhledem do budoucna. Těším se na kluky, v týmu mám mnoho kamarádů, i to pro mě bylo důležité.” Boleslavská premiéra ho čeká už v pondělí večer v přípravném utkání proti Unihockey Tigers Langnau (začátek v 18.30 v MSH Mladá Boleslav): “V neděli jsem přijel, dnes první zápas. S klukama jsme neměli prostor sehrát se, bude to zkouška, ale moc se těším.”


Autor: Tisková zprávaKOMENTÁŘE

 • kecal napsal:

  Vítkovice = líheň hráčů pro Bolku :D:D 😀

 • kecal napsal:

  Made in Bolka

 • Zlatan napsal:

  #boughtbybolka

 • Včelka napsal:

  Toky udělal jen to, co by udělal snad každý!
  Jít za perspektivnějšími podmínkami je přece uplne v pohodě.
  A hrát jen florec je zatím spíše charita.

 • Emirates napsal:

  Toki ví že nemá čisté svědomí

 • KarelMB napsal:

  Obrovská posila!! Vítej…

 • jasný napsal:

  Další oslabení ligy…

 • Zlatan napsal:

  Z Bolky se nám stává takový Petrohrad v KHL. Dle toho jaký mají rozpočet a hráče by měli v lize všechny porážet 10:0. Uvidíme jak tomu bude letos.

  • Jedla napsal:

   No nevím. Bolka podle mě letos spíš oslabila než posílila…Stačí porovnat odchody a příchody

  • zbyšek napsal:

   Taky si myslím. Liga ,kde mužou vyhrát 3 týmy a to Bolka, Chodov, příp. Vítky. Ostatní do toho budou muset dřív nebo později taky navalit prachy jinak nemají žádnou šanci… A to je posun k profesionalizaci, takže já jsem pro. 🙂

   • Zlatan napsal:

    Souhlasím, každopádně teď, když peníze má hlavně Bolka a Chodov, (ostatní jsou o dost níže) tak to vypadá velmi vtipně.

    • Jedla napsal:

     Peníze mají i v FBC Ostrava a v Brně. Jen s tím zatím neumí tak pracovat. Ono to není totiž jen o utrácení.

     • Kalouda napsal:

      Peníze dávat do lidí co nic neumí a nemají přístup je trochu blbost. I ti frajeři v Bolce berou jako např. hokejisti v druhé lize nebo baskeťáci, ale jejich osobní sportovní nasazení je úplný výsměch a parodie na sport. Ty peníze ve florbale jsou spíše omyl.

 • Petr napsal:

  Docela by mne zajímalo, cim to ze Bolka ty podminky hracum dokaze prichystat a Vitkovice/Tatran/Brno ne ?

  Vsichni uz 5 let pozoruji, ze pokud hraci nebudou mit podminky jako maji v Bolce, tak proste dobre hrace koupi.

  Proc Bolka dokaze sehnat part-time job ve Skodovce a Vitkovice v ostravskych firmach ne ?

  • martin44 napsal:

   Vítkovice mají výborné podmínky, myslím si že možná i nejlepší v České republice. Podle mě je velká trojka na tom úplně stejně a tatran se pomalu posouvá na vrch.

   • Taky Petr napsal:

    Ono by chtělo znát rozpočty jednotlivých klubů a hrubou strukturu nákladů. Ale i např. to, kolik dostávají hráči na sezónu na vybavení, zda cesty za zápasy platí plně klub nebo je tam spoluúčast hráčů či cesty vlastními auty atd. Např. pro Vítkovice či FBC je značným nákladem dopravné a ubytování, a to hned dvakrát, za mužskou i ženskou složku. To oproti tomu pražské kluby tolik netrápí.

  • Taky Petr napsal:

   Jen pár postřehů do diskuze od vnějšího pozorovatele. Ať se k tomu vyjádří znalí.

   Mladoboleslavsko je dost bohatý region díky autům, ta se v Ostravě nevyrábí. Poptávka po autech stále funguje, sehnat práci v oboru je zřejmě jednodušší.
   Přístup majitele a ochota financovat klub, profesionalizace vedení. Dobrá práce manažera Pacáka. Efektivní vztahy s městem a dalšími, což umožňuje zajistit hráčům práci, školu, praxi, bydlení.
   Florbal je v MB sport číslo 3, po fotbale a hokeji. To v Praze a Brně není, v Ostravě možná.
   MB nemusí financovat ženskou složku a dělit tak peníze (oproti Tatranu, Vítkovicím, FBC, Bohemce, Chodovu a některým dalším).
   MB neutrácí za pořádání mezinárodních turnajů jako Tatran nebo za zbytečné promo jako Bohemka za open-air utkání.

   Prostě se rozhodli jít cestou plné profesionalizace přístupu, soustředí se jen na klub a jeho rozvoj, na nic jiného kolem. Mají k tomu vhodné ekonomické podmínky v regionu a vytěžují efektivně kontakty na město a podnikatelskou sféru.

   • Petr napsal:

    Mne to projde trochu mytus s tim ekonomicky sílnym regionem. Škodovka slapeni nicméně,kluby přeci neshani praci pro 3000 lidi,ale cca pro 10-20. Tolik mist pokryji 1-2 firmama. Takova firma je v každém okresnim městě republice. O krajskych městech nemluvě. Pacak je asi dobry manažer a vztahy s firmami jsou zajisteny, otázka co dělají ostatní manazeri.

    • Kalouda napsal:

     Proboha vy si fakt myslíte, že ti lidi v Bolce pracují, nebo tam šli kvůli práci a né peněz na ruku? Takoví Tomašíci, Curney, Tokošové, Natovové to jsou vyloženě pracanti a perspektivní zaměstnanci :)))

     • Včelka napsal:

      Jen na téma profesionalniho sportu –
      Pri relativne kratké lidské maximální vykonnosti si musím v (opravdu !) profesionalnim sportu timto sportem vydělat tolik, aby mne finančně zabezpečil až do konce zivota.
      Zbytek je charita a hobby.😁

    • Petr napsal:

     Která firma by chtěla 1-2 zaměstnance, který si přijde později než ostatní, odejde dřív než ostatní, každou chvíli je uvolněn z důvodu zápasů, soustředění, výjezdů. Když už přijde, tak je nevyspalý, protože zrovna přijel po půlnoci ze zápasu z Ostravy. Do toho navíc repre srazy, soustředění, mezinárodní turnaje. Když už reálně pracuje, tak jeho činnost musí být přizpůsobena časovým možnostem.

     Pro takovou firmu je zaměstnání takového člověka spíš sponzoringem, takže čistě nákladovou položkou. A tam ekonomická síla regionu a ochota firem se něčeho takového charitativního pouštět je rozhodujícím faktorem. Takových ochotných firem potřebujete několik.
     Okres Mladá Boleslav byl před několika lety v průměrném platu na prvním místě v republice, dokonce před Prahou. Nevím, jak je to v posledním období, ale v Top x se bude rozhodně nacházet i nadále. Porovnejte si to s Ostravou.

   • kafcha napsal:

    hele rekl bych ze tatran naopak na poradani turnaju vydela

    • Petr napsal:

     Asi ano (resp. v jakém poměru s Excalibur Tours), jinak by to nedělali každý rok, a ještě čtyřikrát. Je to podnikatelský projekt, sloužící k financování a výdělku.

     Já to myslel ale jinak. I když to má ekonomický efekt, tak to odčerpává čas, lidské a organizační kapacity.

 • fanda napsal:

  florbal má k profesionalizaci stejně daleko jako blízko…v současné době jej lze považovat za náročný ale plně amatérský sport a to včetně MB,Chodova,Vítek a všech ostatních, lze jej považovat za sport silně svázaný se školním a studentským prostředím, finančně dostupným pro většinu populace – odtud pramenící 2 největší členská základna, lze jej považovat za sport s velkým ale dosud plně nevyužitým potenciálem díky také tomu, že příliš neprorazil v ekonomicky nejsilnějších zemích…stále to jsou především reklama, PR, sponzoři, peníze které rozhodují a tady florbal paběrkuje. smetanu lížou fotbalisté, hokejisté, box, cyklistika, basket, golf, mma, šipkaři a možná pár dalších…proti těmto je florbal zábava pro děti

  • Petr napsal:

   Souhlas. První fáze je profesionalizace klubové činnosti a managementu a k tomu již dochází. V některých klubech jsou již lidé na plný úvazek. Na příkladu Boleslavi je vidět cesta. Další fází je zkvalitňování podmínek pro hráče (tréninkový proces, rehabilitace, klubové vybavení, co nejmenší podíl vlastních hráči vložených peněz), dále pak případně zajištěná práce, škola, bydlení, sponzor. Samotná profesionalizace hráčů je až poslední fází. Nedošlo k ní plně ani ve Skandinávii, takže z našeho pohledu je to spíš jen diskutovaná idea než nějaký hmatatelný budoucí cíl. Důvody, proč tomu tak je, jste uvedl (až se to bude hrát všude…).

   • Jáchyme hoď ho do stroje napsal:

    Dokud budou hráči končit svojí hráčskou kariéru kvůli pracovním povinnostem a kvůli finanční nezajištěnosti, tak se florbal nikam neposune. Florbal potřebuje, aby ho hráli ti nejlepší a ti s největší perspektivou a né ti, kteří profesní a finační stránku hážou za hlavu. Florbal dokáže ukázat své maximum jen pokud budou hráči profesionálně či alespoň poloprofesionálně ohodnocováni. Zvýší se tím kvalita celé ligy a prostor hráčů pro individuální přípravu. Pokud některé týmy tyto podmínky nabízejí viz. Ml. Boleslav a Toki, tak se nedivím, že toho hráči využijí. Je to jedna z mála možností, jak tento sport brát vážně.

    • fanda napsal:

     zatím se to řeší na koleně a to i v MB… nabídka dalšího studia, zaměstnání…zatím tam není nikdo, kdo by dosáhnul na vyšší než průměrnou mzdu a kromě florbalu nedělal nic. planá profesionalizace znamená mít odměnu za sport v násobku mzdy a věnovat se jenom a jenom svému sportovnímu růstu. ve švédsku vzácnost a u nás zatím sci-fi.suma sumárum – využít své sportovní nadání ke studiu, možnosti vycestovat do světa, získat krátkodobé v lepším případě dlouhodobé angažmá v zahraničí za zcela jiných ekonomických podmínek, získat zkušenosti, kontakty, znalosti absentující na domácí scéně a možná ještě něco…profesionalizace nám nehrozí a výrazná dominance jednoho či dvou týmů naopak poškodí přirozený vývoj k lepším podmínkám

 • Rlorbalfanda napsal:

  Kolik by si jsi tak představoval plat hrače ????

Napsat komentář

*