Martin Zozulák, duše pardubického florbalu, mohl nad hlavu zvednout trofej pro vítěze českého poháru. Foto: Martin Flousek, Český florbal Martin Zozulák, duše pardubického florbalu, s trofejí pro vítěze poháru. Foto: Martin Flousek, Český florbal
16. 1. 2019 Český pohár (5) KOMENTÁŘŮ

Premiérový pohárový triumf pro Pardubice! Liberec v závěru náskok nedohnal

Pardubice se staly sedmým týmem, který dokázal vyhrát český pohár. Rozhodlo o tom finále v Olomouci, v němž Pardubičtí porazili Liberec 4:3. Sokolové v polovině utkání vedli 4:1 a mířili za vítězstvím. Severočeši se po dvou brankách Veselého dostali zpátky do hry, ale vyrovnat nedokázali. Pardubice si tak vychutnávají premiérový pohárový triumf.

Gólový účet finálového duelu otevřel v sedmé minutě Radek Valeš, když v přesilovce dorazil do sítě Veselého střelu. Ještě do konce úvodní dvacetiminutovky však Pardubice otočily vývoj zápasu na svou stranu.

Pouhou minutu po Valešově zásahu se k individuální akci nadechl David Žáček. U mantinelu vybojoval míček, vyběhl směrem k brancem a bekhendem překonal libereckého gólmana Vaníčka. V 11. minutě Pardubičtí potěšili oko diváka. Bleskovou a pohlednou kombinaci úspěšně zakončil ránou do šibenice Přemek Pakosta. Sokolové vedli po první části 2:1.

Michal Janeček (11) přispěl k výhře Pardubic dvěma body. Foto: Martin Flousek, Český florbal

V prostředním dějství Východočeši dokázali ještě navýšit svůj náskok. Ve 23. minutě dostal Škeřík míček až před branku a za brankovou čáru ho usměrnil jeho spoluhráč Janeček. V polovině utkání bylo na pardubické lavičce ještě veseleji. Zozulák využil toho, že Liberečtí se i v oslabení vytáhli do útoku, a nikým neohrožen dal na 4:1.

Hráči FBC po čtvrtém inkasovaném gólu načali svou stíhací jízdu. Reakce na Zozulákův gól přišla už po minutě. Veselý si v ponechané výhodě počkal na přihrávku od Saláta a s přehledem zakončil.

Lukáš Veselý dal svými dvěma zásahy Libereckým alespoň naději. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Kontaktní gól pak přišel z hole stejného hráče. Veselý deset minut před koncem z podobné pozice snížil na 3:4 a dal Severočechům naději na zvrat. Jejich trenér Zdeněk Skružný si vzal v závěru oddechový čas, zkusil hru v šesti, ale ani střela Sálata a ani pokus Veselého v síti neskončily.

Pardubice tak porazily ve finále Liberec 4:3 a slaví prvenství v Poháru České pojišťovny. Vedle triumfu na Czech Open jde jistě o největší úspěch v historii pardubického florbalu.

Finále Poháru České pojišťovny:

FBC Liberec – Sokol Pardubice 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)

Branky: 7. Valeš (Veselý), 32. Veselý (Salát), 51. Veselý (Klucho) – 8. Žáček, 11. P. Pakosta (Janeček), 23. Janeček (Škeřík), 31. Zozulák. Rozhodčí: Kačer, Vašíček. Vyloučení: 3:2. Využití: 2:1. Diváci: 756.