Anders Murman (vpravo) věří, že nová soutěž pomůže celému sportu. Foto: Sveriges Radio
13. 2. 2019 Švédsko (4) KOMENTÁŘŮ

MANAŽER NOVÉ PFL: Chceme následovat švédský hokej, z peněz samostatné ligy budou profitovat všichni

 Nejen švédské florbalové prostředí zasáhla v minulých dnech zpráva o razantním odlivu elitních týmů ze švédské Superligy. Nově si založily vlastní a na federaci nezávislou Premier Floorball League. O příčinnách, aktuální situaci a třeba budoucnosti florbalu na mezinárodní úrovni promluvil pro Florbal.cz ten nejpovolanější: generální manažer nové soutěže Anders Murman.

O CO VE SPORU JDE?
„Říkejme tomu konflikt. Jeho pozadí je o tom, že týmy z obou nejvyšších soutěží, tedy mužské a ženské nikdy neměly možnost zhodnotit svou pozici v těchto soutěžích – prodávat svá komerční práva. Ty patří samotné federaci. Je to obrovský rozdíl proti naprosté většině ostatních sportů ve Švédsku, většinou je to totiž tak, že tam týmy mají vlastní organizaci, která tato práva spravuje.

Ačkoliv bychom chtěli, tak se takové dohody nikdy v rámci švédského florbalového prostředí nepodařilo dosáhnout. Sám se v tomto problému angažuji dva roky, jinak hraji florbal od roku 1978 a mám za sebou jakékoliv možné role. Teď mám 51 let a stále hraji, navíc dělám rozhodčího.

Ale zpět k věci: dva roky zpět se podepsala předběžná dohoda mezi týmy z nejvyšších soutěží a Švédskou florbalovou federací, kde bylo řečeno, že po konci tohoto období se federace komerčních práv vzdá a budou to kluby, které tyto práva budou nadále prodávat a profitovat z nich. Jenže došlo k tomu, že v průběhu podzimu loňského roku od této dohody federace ustoupila. Nyní je situace taková, že týmy si zvolily mě jako manažera a já se tedy snažím vyjednávat a dospět k nějaké dohodě, ale naše komunikace uvízla na mrtvém bodě.

12. prosince 2018 s námi federace ukončila veškerá jednání. Navrhli jsme ještě jedno řešení, které nebudu podrobněji rozebírat, ale zachovalo by alespoň značku „Svenska Superligan“, ale ani k tomuto jsme nedostali žádnou zpětnou vazbu. Následně jsme se sešli a založili vlastní soutěž – Premier Floorball League. Aktuálně máme potvrzených 23 z 28 elitních týmů.“

ČEHO CHTĚJÍ KLUBY DOSÁHNOUT?
„Nechceme se stát nějakou mocnou organizací, nejde nám o vliv. Jde nám o jednu jedinou věc: chceme lépe prodávat švédský florbal jako produkt, jeho nejvyšší soutěže a mít z toho větší profit. Aktuální byznys model Švédské florbalové federace je takový, že v posledních pěti letech prodává dvě nejvyšší soutěže – mužskou a ženskou – a národní tým. A to třem partnerům: sázkové kanceláři Svenska Spiel a dalším dvěma organizacím. Federace z tohoto balíčku utrží 1,2 milionu EUR, týmy pak dostanou 1,4 milionu EUR, ale to musíte vydělit osmadvaceti. Takže reálně z toho balíčku nedostanete skoro nic, například pro Falun to reálně znamená 2% rozpočtu, protože si musíme uvědomit, že to jsou rozsáhlé organizace.

Nejprve tedy chceme florbal rozšířit po Švédsku. Můžu říct úplně upřímně, že naši novou ligu promujeme zhruba tři týdny, prodáváme práva jeden týden a prozradím, že registrujeme zájem od několika opravdu velkých švédských společností, které s námi do toho chtějí jít. Už nyní se nám podařilo nasmlouvat tolik peněz, že na konci března bychom měli mít 1,4 milionu EUR, což je totéž, co máme nyní od federace.

Spolupracujeme také s nadnárodní společností, která se zaměřuje na prodej sportovních práv různých sportů na celém světě: zastupují například nejvyšší belgickou fotbalovou soutěž nebo dokonce Arsenal v anglické fotbalové Premier League. Právě tady v této oblasti musíme sehnat co nejvíce peněz.

Ve středu proběhne schůzka s prezidenty všech 28 klubů v nejvyšších soutěžích, po které uvidíme, jestli se nějakým způsobem pohnou ledy.“

O PRVNÍM ROČNÍKU PREMIER FLOORBALL LEAGUE
„Jsme připraveni na to, že nám federace hned neustoupí, může to trvat třeba rok. Nicméně, z právního hlediska nemůžete mít na žádnou soutěž monopol, což federace ví, ale nechce ustoupit, aby nepřišla o peníze. Takže počítáme s tím, že v prvním ročníku – tedy příští sezoně 2019/2020 – budeme uzavřenou soutěží v tom smyslu, že se nebude sestupovat a postupovat. Logicky proto, že nebudeme mít pod sebou další soutěž/e.“

O MEZINÁRODNÍM FLORBALE
„Kluby a jejich hráči akceptují, že se může stát, že například rok nebudou moci hrát ve švédském národním týmu mužů nebo žen.

Ale podobná situace se již stala ve švédském hokeji před dvaceti lety. V roce 1999 se totiž na Švédské hokejové federaci osamostatnila švédská nejvyšší hokejová soutěž – SHL. Kluby tehdy prakticky vystrnadily federaci a komerční práva si prodávají samy. Samozřejmě, že byly názory, že to zničí kluby primárně zaměřené na mládež, které investují obrovské sumy do toho, aby vychovaly mladé hráče, které následně zpeněží.

Jenže to se nestalo. Do švédských hokejových klubů nyní proudí velké peníze, jsou opravdu bohaté a v konečném důsledku z toho profituje celý švédský hokej. Jen se podívejte na to, kolik máme mladých a dobrých hráčů v NHL. Ostatní evropské země třeba vyklízejí pozice, ale Švédsko nikoliv. A peníze jsou v tomto nesmírně podstatné. A konečně federace je nakonec také spokojená: nebyla před dvaceti lety, ale nyní uslyšíte, že to bylo správně, protože ten krok přinesl peníze a rozvoj. A my chceme napodobit jejich cestu.

Jenomže v určitém bodě musíme zariskovat, že budeme na nějakou dobu zablokováni v mezinárodních soutěžích.

Jsme v kontaktu s IFF (Mezinárodní florbalovou fedrací). Má švédského prezidenta, který byl kdysi prezidentem Švédské florbalové federace a osobně se známe. Neznáme jejich stanovisko, upřímně je nechceme do tohoto zatahovat do momentu, kdy si budeme na sto procent jistí tím, že nám domácí švédská federace nějakým způsobem neumožní být součástí mezinárodní florbalové rodiny. Pokud se tak stane, tak prostě budeme muset akceptovat, že naši hráči nebudou součástí minimálně švédských národních týmů po nějakou dobu.

O Champions Cupu platí totéž. Ale upřímně, Champions Cup je v této chvíli velmi slabá soutěž, na kterou si navíc kluby musí doplácet peníze, takže nás upřímně moc nezajímá.

Když půjdu do třeba trochu vzdálené budoucnosti, tak se zabýváme myšlenkou „Champions Floorball League“, kde by výhledově mohly působit celky z Finska, Švýcarska a Česka. Ale znovu, je to celé o penězích. Pokud ale vytvoříme kvalitní finančně zabezpečenou soutěž, tak v nějakém delším časovém horizontu můžeme vytvořit také toto. Každopádně bychom chtěli vytvořit kvalitní mezinárodní platformu. Už se na to ptali třeba finští novináři.

Inspirací nám může být, jak Česká republika a její federace uchopily poslední mužský šampionát a jak florbal ve vaší zemi roste.“

DOTKNE SE PŘÍPADNÝ MEZINÁRODNÍ ZÁKAZ STARTU TAKÉ CIZINCŮ HRAJÍCÍCH PFL?
„To je dobrá otázka a sami nevíme, jak se to vyvine. Je to mimochodem otázka, která se řešila na našem mítinku minulý týden.

Dospěli jsme ale k tomu, že jsme přesvědčeni o tom, že je to vyloženě otázka na každý jeden národní svaz. Je to podobná situace, jako NHL, která je čistě komerční a nepatří pod žádný svaz. Svým hráčům tak buď dovoluje nebo nedovoluje reprezentovat, na základě svých vlastních rozhodnutí a my rozhodnutí, že naše hráčky nebo hráči nebudou moci reprezentovat nikdy nevydáme.

V Evropské unii ani není legislativní úprava, která by nařizovala to, že musíte hrát soutěž, která je schválená domovskou sportovní federací. A my příští rok téměř jistě schválenou soutěží nebudeme.

Jsme přesvědčeni o tom, že ŠVÉDSKÁ, a to napište klidně velkým, ať je to zřejmé, federace bude naše hráčky v příští sezoně blokovat a neumožní jim hrát mezinárodní zápasy, alespoň v nějaké fázi sezony.

Ale je mi jasné kam tím míříte, protože v prosinci bude ženský světový šampionát. Pokud kapitánka české reprezentace a všechny ostatní české hráčky, které případně v soutěži nastoupí a budou nominovány, budou chtít hrát na světovém šampionátu a ČESKÁ federace jim to nějakým způsobem nezakáže, tak hrát budou. Stejně tak to bude platit pro všechny ostatní cizinky.

Ještě jsou tady různé pohledy: samozřejmě záleží na tom, jak se zachovají ostatní federace, jestli například nebudou chtít být loajální se švédskou.

Upřímně si ale nemyslím, že by jakákoliv jiná federace riskovala to, že si dobrovolně zablokuje pro mistrovství světa jedny ze svých nejlepších hráček, které by nastoupily v Premier Floorball League. A úplně upřímně si nemyslím, že nakonec zariskuje své postavení také Švédsko tím, že si dobrovolně zablokuje třeba 30 nejlepších hráček.

Mám zprávy například od televizní stanice Eurosport, že monitoruje situaci s ohledem na ženský světový šampionát a následné šampionáty a vyvíjí tlak na Švédský florbalový svaz. Jsou nesmírně zklamaní z toho, že taková možnost vůbec existuje.

Podle mého názoru budou nakonec všechny federace pod obrovským tlakem ze všech stran, aby na šampionát vzaly to nejlepší, co mají. Takže také hráčky z Premier Floorball League.“


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Jan napsal:

  Paradni rozhovor, vysoko nad beznou urovni zdejsich clanku.

 • Včelka napsal:

  Takže zkráceně a jinými slovy:

  „…O peníze jde vzdy až na prvním místě…“

  Ale to je v pořádku – pokud florbal má být do budoucna i sportem pro dospělé a ne jen pro školní mládež a jejich rodiče, tak je to jedna z cest.?

 • trener napsal:

  přes peníze a komerci vede jediná cesta…čím dříve si to odpovědní uvědomí, tím lépe, jinak tato krásná hra skončí jako dobrá zábava studentů…dostatečně široká základna u nás existuje, zájem tu je, atraktivní florbal je, náklady jsou přijatelné pro většinu populace…teď to skutečně začne být o penězích, profesionálním přístupu všech…v rámci světového vývoje florbalu si dokonce myslím, že švédové tak o dekádu zaspali, logicky jako vlajková loď musí být na čele pelotonu a upřímně jsem zvědav na finy…pomalu bude končit generace hráčů, kteří k tomu přišli ne náhodou jako drtivá většina z první vlny, jsou vzdělaní, ošlehaní větrem, mnohdy přivezli zkušenosti ze zahraničí. tyhle lidi je třeba motivovat, zaplatit a zapojit do výchovy. končí doba amatérů a přeškolených trenérů všeho možného…

 • Jiri napsal:

  Kéž by se něco podobného podařilo i tady. Unie by to potřebovala jak prase drbání! Pokud se konkurenčního projektu nechopí třeba Bauer. Pak by to bylo z bláta do louže.

Napsat komentář

*