Liberec s Olomoucí jsou krok od záchrany nejvyšší soutěže. Foto: Jaroslav Appeltauer - FBC Liberec
17. 3. 2019 Extraliga žen (3) KOMENTÁŘŮ

Liberec s Olomoucí jsou jedinou výhru od záchrany v extralize žen

Nejvyšší ženská soutěž má sice tento víkend přestávku v bojích o medaile, tvrdě se ale bojuje na opačném pólu tabulky o setrvání v nejvyšší soutěži. Po víkendových zápasech dělí pouze jediná výhra od extraligové záchrany Liberec s Olomoucí, když tyto týmy dokázaly o víkendu dvakrát zvítězit.

Zápasy mezi Olomoucí a Plzní byly velmi těsné. V sobotu se Olomouci povedlo do zápasu dobře nastoupit, když po první třetině vedl 2:0, domácí Plzeň ale nesložila zbraně a v polovině zápasu již bylo srovnáno. Vítěznou branku nakonec vstřelila olomoucká Oháňková na konci druhé třetiny v přesilové hře a Olomouc vyhrála 3:2, když v poslední třetině přežila dvě oslabení.

Jestliže sobotní porážka podle kouče Procházky Plzeň hodně bolela, tak ta nedělní musí vícenásobně. Plzeň po deseti minutách vedla, v základní části ani jednou neprohrávala a přesto odešla nakonec poražena v prodloužení. V základní hrací době totiž ztratila vedení 3:1 a po patnácti sekundách nastaveného času přiblížila Hanačky záchraně Mošťková.

Stoprocentní byl na domácích palubovkách ZŠ Dobiášova a tamní Dukly Liberec. V sobotu rychle vedl 3:0, Židenice se ale nevzdaly a dokázaly se dostat na dostřel. Na začátku třetí třetiny ale dvěma údery dokázaly domácí hráčky získat nad zápasem kontrolu a dovedly jej do vítězného konce poměrem 7:4.

Nedělní zápas byl pak důkazem toho, jak extrémně důležité je pro Liberec trio Koníčková – Mlejnková – Leierová. Za celý víkend si tato trojice připsala 22 bodů, Koníčková pak nedělní výhře 6:3 bodovala u všech branek.

Židenice dlouho vedly zásluhou Janečkové, ve 24. minutě Liberec využil přesilovou hru, na což Janečková dokázala ještě jednou odpovědět, ale následně už branky dávaly jen Severočešky. Do konce druhé části hry otočily skóre na 4:2 a celý zápas nakonec vyhrály 6:3.

Vítězové 1. kola play down se zachrání v nejvyšší soutěži a skončí jim sezona. Poražené týmy z prvního kola se utkají mezi sebou ve 2. kole. Vítěz této série bude hájit extraligovou příslušnost v baráži proti poraženému finalistovi 1. ligy, poražený ve 2. kole play down bude na extraligové mapě nahrazen vítězem 1. ligy žen.

Druhá ženská nejvyšší soutěž zatím zná tři semifinalisty. Do poslední čtveřice postoupily Královské Vinohrady, které loni sestoupily z Extraligy žen, Bulldogs Brno a Florbalová akademie MB. Všechny tři týmy dokázaly vyhrát čtvrtfinálové série poměrem 2:0, pouze série mezi Hradcem Králové a Třincem je po dvou utkáních vyrovnaná.