storvreta berggren Storvreta obhájila loňské vítězství a vyhrála svůj celkově šestý titul. FOTO: Per Wiklund
28. 4. 2019 Švédsko (3) KOMENTÁŘŮ

Obhajoba Storvretě vyšla, superfinále dokázala otočit

Storvreta obhájila loňské vítězství ve Švédské superlize a osamostatnila se tak na prvním místě v žebříčku nejúspěšnějších švédských klubů se šesti získanými tituly. Všech šest titulů získala v posledních deseti letech. Superfinále, které se letos odehrávalo ve stockholmském Globenu, přilákalo téměř 13 a půl tisíce diváků.

Hned ve druhé minutě hráči Storvrety dostali možnost hrát přesilovou hru, tu ale Falun ubránil a následně při vlastní přesilové hře v 6. minutě otevřel skóre Omar Aldeeb. Do přestávky ještě stihl zvýšit nenápadnou střelou z pravého křídla Jonas Adriansson a Falun odcházel po první třetině do šaten s dvoubrankovým náskokem.

Na začátku druhé části přežil Falun další oslabení a ve 28. minutě svým druhým gólem v zápase Aldeeb zvyšoval už na 3:0 pro Falun. První gól Storvrety vstřelil čtyři minuty po Aldeebově zásahu šestatřicetiletý veterán Jesper Berggren, pro kterého se jednalo o poslední zápas kariéry. O další čtyři minuty později Johanu Samuelssonovi nesedla střela na půlící čáře a Alexander Rudd se dostal do samostatného úniku, ve kterém byl ale brankářem Falunu Johanem Rehnem faulován a rozhodčí nařídili trestné střílení. Toho se zhostil sám Rudd a snížil na 2:3 z pohledu Storvrety.

Po dvou neúspěšných přesilovkách v první a druhé třetině se Storvretě podařilo početní převahu využít v ten správný moment. Po hezkém signálu si na přihrávku Abina Sjögrena naběhl Tobias Gustafsson a ve 48. minutě bylo srovnáno. Pak měli dvě šance hráči Falunu, z bezprostřední blízkosti chvilku po sobě vyzkoušeli Viktora Klinstena Emil Johansson a Alexander Galante Carlström. Síť se ale rozvlnila na druhé straně, kdy po hezkém přistrčení Henrika Stenberga poprvé v zápase strhl vedení na stranu Storvrety Jimmie Pettersson.

V dalších dvou minutách se pak několikrát musel činit Johan Rehn, aby udržel naděje svého týmu na srovnání. Niklas Winroth dokonce vstřelil branku, tu ale rozhodčí pro hru vysokou holí neuznali. Při hře Falunu bez brankáře se díky dobré bráci Mattiase Samuelssona dostal k míčku právě Winroth a tentokrát již dle pravidel trefil přes tři čtvrtiny hřiště opuštěnou branku.

Storvreta se tak raduje z obhajoby titulu, což se jí naposledy podařilo v roce 2012, kdy navíc získala třetí vítězství v řadě. Nejproduktivnějším hráčem play-off se stal Alexander Galante Carlström, který ale v superfinále, stejně jako celá první pětka Falunu, bodovat nedokázal.

S kariérou se loučící Jesper Berggren, kterého nechal kapitán Storvrety Mattias Samuelsson symbolicky zvednout pohár pro vítěze jako prvního, rozdal po zápase několik rozhovorů, ve kterých bilancoval svoji kariéru: „Storvreta byla mým životem od osmi let, kdy jsem s florbalem začal. Florbal jsem hrál často a hodně jsem mu ostatní život podřídil. Teď je s tím konec a vlastně se cítím dobře. Ještě mi asi ani nedošlo, že už nejsem profesionálním hráčem florbalu, ale myslím, že to přijde.“

Na straně Falunu se s vrcholovou kariérou loučil Jonas Adriansson. „Na nejvyšší úrovni už hrát nebudu, tohle byl můj poslední zápas. Samozřejmě to nedopadlo tak, jak jsem doufal, ale pokud by to dopadlo opačně, byli by to zase končící kluci na straně Stovrety, kteří by byli v mojí pozici.“ Naznačil také, že úplně se s florbalem neloučí: „Pravděpodobně budu hrát se svými přáteli ve třetiligovém týmu.“

Superfinále Švédské superligy:

Storvreta IBK – IBF Falun 5:3 (0:2, 2:1, 3:0)
Branky: 32. Berggren, 36. Rudd, 48. Gustafsson, 55. Pettersson, 60. Winroth – 6. a 28. Aldeeb, 14. Adriansson. Střely: 27:23 (7:7, 11:7, 9:9). Diváci: 13 448. Sestřih z utkání: