Michaela Marešová změnila před sezonou Chodov za Tatran Foto: Martin FLOUSEK.
13. 9. 2019 Extraliga žen (1) KOMENTÁŘŮ

STARTUJE EXTRALIGA ŽEN: Nejvyšší soutěž žen může nabídnout mnohá překvapení

 Nejvyšší ženská soutěž je na svém začátku. A v každé své sféře nabízí od pohledu několik zajímavých soubojů. Povede se Vítkovicím zlatý hattrick nebo se dočkají Chodov s Ostravou? Co mladé hráčky Ivanti Tigers? Jak se povede novickám z Bulldogs Brno? A jak se s odchody opor vypořádají Jičín s Libercem? To jsou jen některé otazníky, které nejvyšší ženská soutěž nabízí. 

Bulldogs Brno
Brněnské Buldočky se po dlouhých letech vrací do extraligy. Tým vedený zkušeným koučem Rudolfem Škubalem poskládaný z hráček jak extraligu znalých, tak z dravého brněnského mládí, kterému se v poslední době v juniorské soutěži daří. Skok z první ligy do extraligy je však obrovský, nicméně alespoň papírově by to hráčky zpod hradu Špilberk měly zvládnout a v pohárové předehře s Olomoucí si již s chutí zastřílely. Úvod soutěže jistě napoví, jak se talentované Pavlíně Bačové a spol. povede do extraligy vstoupit a zda letos třeba nedojde ke korunovaci nových královen Brna.

K1 Florbal Židenice
Loňskou sezonu by v Židenicích nejraději hodili za hlavu. A nejspíše i tu předchozí. Ačkoli tým papírově nevypadal špatně, něco v něm již delší dobu neklape a výsledkově často působí pod své možnosti. To se letos budou snažit v Židenicích samozřejmě změnit, přišli však o svou nejvytěžovanější hráčku Kristýnu Pospíšilovou. Náhradu budou hledat v občas náladovém talentu, bývalé juniorské reprezentantce Barboře Sedláčkové, která by mohla v útoku pomoci střelecky pravidelně dobře naladěné Zuzaně Hubáčkové.

Crazy Girls FBC Liberec
Podobně jako Židenicím se už loni Liberci sezóna výrazně nepovedla, a to ještě před tou letošní přišel o reprezentantky Hanu Koníčkovou, Michaela Mlejnkovou a pauzu si od florbalu dává i další nedávná reprezentantka Klára Leierová. Mladé Crazyny tak čeká velmi těžký boj o každý bod a především o to psychicky ustát fakt, že jsou možná nejžhavějšími kandidátkami na záchranářské práce. Mladý tým se však bude chtít tomuto osudu zcela jistě vzepřít.

FBS Olomouc
Tradiční účastník soutěže, který často bývá přes léto nečitelný, v lize si ale umí uhrát své. V brance sice přišlo FBS o Martinu Frankovou, jistotu v podobě Lenky Kubíčkové a talentované Pavlíny Liškové však na tomto postu má. Ve zbytku týmu to ovšem tak slavné co se konkurence mnohdy nebývá. Nejproduktivnější hráčka Lucie Cholinská zkouší posun kariéry ve Vítkovicích a Olomouci tak tradičně nebude zbývat, než vsadit na bojovnost, dobrou náladu a také, že se povede začlenit některé z hráček přicházejících z poměrně úspěšných olomouckých dorostenek.

Tatran Střešovice
Ambiciozní tým, který již loni proklouzl do play-off bude chtít letos jistě výš. A bylo by překvapením, kdyby se tak nestalo. Ve Střešovicích vyrostl černý kůň soutěže, který se směle může pasovat do bojů minimálně o páté místo. Tým se spoustou juniorských reprezentantek posílil o velezkušenou rekordmanku Denisu Billou a také protřelou Terezu Bystrianskou (dříve Chvátalovou), které by mladému talentu měly pomoci ustát některé těžké zápasové chvíle. Již na Czech Open Tatran výrazně naznačil, že pod vedením Michaely Marešové se s ním musí počítat, a to nebyl zdaleka v plné síle.

KM automatik FBK Jičín
Ani druhý klub ze severu Čech nečeká lehká sezóna. Přesto, že loni byl snad největším překvapením soutěže a dosáhl historického úspěchu v podobě postupu do play-off, letos se bude muset vypořádat s odchody klíčového dua Jarolímová – Žůrková. I nadále zůstává ve městě u Řáholce spousta velezkušených hráček, počínaje dvojicí Bachmaierová – Paulovičová a do týmu přibyla například Marcela Urbanová, která se bude starat i o jeho vedení. Vypořádat se se změnami však bude pro Jičín určitě velmi těžké.

Panthers Praha
Tým Panterek poté, co před třemi lety vlétl do soutěže jako živá voda, zažil loni trochu rozpačitý rok. Progres se zastavil a místy se musel tým hrající domácí zápasy v Hostivicích vypořádávat s nálepkou tak trochu sestavy odložených hráček, kterým se né vždy až tolik chce. To určitě neplatí o hlavní opoře, reprezentační brankářce Kristýně Horňákové. Panterky budou chtít zaútočit na páté místo, možná i sem tam překvapit někoho ze silné čtyřky, bude jim však chybět produktivní Dominika Steinbachová, která se vrátila do Tigers. Play-off by však mělo být pro Panterky minimem. Navíc mohou těžit z nedávného příchodu Pavla Skazka.

FbŠ Bohemians
Bohemka stojí a padá s výkony trojice Bočanová, Vrátná a Poláková. Nejinak tomu bude i v nadcházející sezoně, kdy tým povede nová a mladá trenérská dvojice. Play-off by pražským holkám s klokanem na hrudi nemělo uniknout, ale pakliže se ke zmíněnému triu nepřidá výrazně některá z mladších hráček, může mít Bohemka problémy udržet si svou loňskou pátou pozici. Zejména před dravými pražskými sousedy.

Ivanti Tigers Jižní Město
V Tigers proběhla v posledních dvou letech věková revoluce, která vyvrcholila koncem týmových legend jako Denisa Billá či Lucia Jelínková (dříve Košturiaková). Jenže klub kolem legendární dvojice Šatalíková – Šteglová si již delší dobu piplal mladé hráčky a ty mu to začínají zplácet. Trio Beránková, Chudá a Kovaříková řádilo v extralize již loni a letos jej doplní další talentované hráčky, které již budou moci do extraligy nastoupit a nově také nedávná kapitánka juniorské reprezentace Nikol Pekárková. Navíc se týmu vedeném Ivetou Hyršlovou podařilo vyřešit loni možná poněkud problematický post brankářky angažováním Martiny Frankové. Ztrátou je naopak zcela jistě pauza produktivní Dominiky Kubišové, ačkoliv záleží jak dlouhá bude. Tigers již na Czech Open naznačily, že se mohou letos směle prát o medaile.

FBC ČPP  Ostrava
Tým FBC opět šáhl výrazně do klubové kasy a poté co předloni angažoval hvězdné slovenské duo sester Hudákových, loni hráčky širšího reprezentačního kádru Žurkovou s Rybičkovou, tak letos rovněž nešetřil, ba naopak a do Ostravy nakoupil reprezentační sniperku Michaelu Mlejnkovou, spolu s protřelou židenickou obránkyní Pospíšilovou. Týmové ambice naopak tak trochu odnesla strůjkyně návratu FBC do extraligy z před pár let, kapitánka Kajfoszová, která zamířila do nižší soutěže. Ostravskému FBC určitě bronz loni nestačil a nestačil by ani letos.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV
Chodovské lvice řeší tři otázky.
1. Jak skončit lépe než druhé?
2. Co s klubem a zejména nadějnými juniorkami udělá odchod dlouholetého trenérského hnacího motoru v podobě Michaely Marešové?
3. Jak se povede návrat do nejvyšších pater ženského florbalu dvojici Anet Jarolímová, Gabriela Žurková?
A všechny tři otázky vlastně znamenají jediné. Tým kolem superstřelkyně Martiny Řepkové s celou řadou reprezentantek ať dospělých tak juniorských chce zlato. Vsadí pro letošek více na zkušenost, než mládí a nebál se tak šáhnout více do pokladny. Na soupisce hráčských změn zřejmě největší favorit.

1.SC TEMPISH Vítkovice
Vítkovice si jdou svou, zatím zlatou cestou. Stejně jako loni i letos proběhlo na Dubině mnoho změn. Počínaje kapitánskou výměnou s finským Classic: Ferenčíková za Ďuríkovou, odchodem polského expresu Justyny Krzywak, či přerušením aktivní kariéry zlaté střelkyně Zuzany Šponiarové. Nečekaně ohlásila konec kariéry také slovenská reprezentantka Boľová. Její reprezentační kolegyně Trošková zatím trpí zdravotními neduhy, které ji do sezony rovněž jen tak – zdá se – nepustí. V obraně navíc zatím bude chybět také Lenka Novotná, která by v Ostravě chtěla pokračovat, jenže Vítkovice zatím nenašly společnou řeč s Židenicemi, kterým hráčka patří.  Ve Vítkovicích však zkušený trenérský triumvirát umí už několik let vhodně doplňovat stávající tým o třeba mnohdy i nepříliš známé hráčky a obrušovat jejich talenty do extraligových výšin, a i to bude letos, stejně jako tradiční rytířská zarputilost, základem případného úspěchu.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*