3. 1. 2013 Brankáři (6) KOMENTÁŘŮ

Vývoj brankářské masky Salming. Co všechno je při něm nutné udělat?

 



Ve spolupráci se švédskou florbalovou značkou vznikl příspěvek architekta všech produktů firmy Salming Thomase Norda, který popisuje vývoj brankářské masky ve své společnosti. Jaké jsou nutné kroky před samotnou výrobou a na co je nezbytné se zaměřit při vývoji? Thomas Nord popisuje postup se všemi detaily.

„Vývoj nové brankářské masky je časově velmi náročný proces, nemluvě o množství finančních prostředků, které jsou k realizaci projektu potřeba. Nicméně, když proces začíná, my v Salmingu se vždy soustředíme na přínos konečnému uživateli. Poté si vytkneme za cíl překonat předchůdce, nebo tu masku, která je momentálně považována za nejlepší produkt na trhu.

V případě Salming Pro Helmet z aktuální kolekce 2012/13 jsme si stanovili následující klíčové otázky:

1. Jaká je zpětná vazba koncových spotřebitelů v Salmingu? Co říkají o našem současném modelu, nebo o konkurenčních výrobcích na trhu? Co je na něm dobré a co na něm naopak postrádají?

2. Naše vlastní nápady, pokud jde o inovaci a design produktu: Co by byl opravdový rozdíl pro koncového uživatele? Změnila Mezinárodní florbalová federace (dále jen IFF) v poslední době předpisy? Jak můžeme dosáhnout typického a charakteristického Salming designu v kombinaci s užitečnými funkcemi?

Na základě výše uvedených otázek začínáme s nákresem nového produktu. Jeden příklad, který se stal docela nedávno: IFF změnila předpisy týkající se mřížky, což nám umožnilo přijít s designem zvaným „kočičí oči“. Tento design má jiné rozložení mřížky v oční části a umožňuje tak lepší výhled.

Vlevo je dřívější tvar mřížky, vpravo pak mřížka s tvarem „kočičích očí“.

Vlevo je dřívější tvar mřížky, vpravo pak mřížka s tvarem „kočičích očí“.

Když cítíme, že je návrh dostatečně dobrý, pokračujeme s CAD kreslením. Aby bylo možné produkt rozvíjet, vytiskneme SLS jílovou, nebo plastovou maketu, která je velmi přesná. Tato maketa nám umožňuje získat první náhled a pocit z designu. Čímž je možné odpovědět na otázky: Vypadá to tak, jak jsme chtěli? Co budeme muset upravit, doladit atd.? Poté, co jsou veškeré úpravy hotové a produkt je vyroben, pokračujeme s tvarováním.

Tvarovací proces je jednou z nejnákladnějších částí procesu výzkumu a vývoje. Když je proces dokončen a první série vyrobena, procházejí produkty důkladným vyhodnocováním. Na určitých místech může vzniknout nerovnost, kterou je třeba upravit. Jemně se vyladí poslední křivky a poté je dokončena ta správná povrchová struktura.

Následuje nasazení mřížky, vnitřních vystýlek atd. Nakonec naneseme nátěr barvy a etikety. Tehdy máme téměř finální produkt.

Po testování těchto vyrobených vzorků necháme masku prověřit i testovacími brankáři, od nichž dostaneme poslední cennou zpětnou vazbu. Pokud to předpisy vyžadují, je finální výrobek prověřen testovacím ústavem.

Poté, když je vše doladěno, můžeme my a naši distributoři po celém světě produkt představit a prodávat. A o 6 až 8 měsíců později může konečný spotřebitel koupit hotový výrobek v obchodech.“

Poděkování: www.salmingstore.cz


Autor: Jakub Koráb



KOMENTÁŘE

  • Bobson napsal:

    Docela by bylo zajímavý si přečíst názor člověka co masky testuje a uděluje jim certifikát IFF . Možná vás to překvapí dělá se to ve Zlíně a to co by jste si přečetly by vás nepotěšílo .

    • Börje Salming napsal:

      Evidentně víš víc, tak do toho 🙂 Poděl se s námi o nějaké exkluzivní info…

      • Bobson napsal:

        nic exluzivního 🙂 , špatně se v ní dýchá , výhled dolu dost omezený , moc to na hlavě nedrží a pojmem vylepšení a nižší hmotnost se rozumí ojebáno co to jde . neplatí to pro všechny masky , ale kdo si kupuje masku za bura ?

    • petrof napsal:

      Pokud se nemýlím, tak na britské ITV běžel nedávno investigativní pořad, že jeden zlínský „institut“ nabízel redaktorovi vydávajícímu se za zástupce asijské výrobní firmy obratem udělit certifikaci na jejich výrobky bez jakéhokoli testování … Takže bych byl opatrný a raději věřil informaci z IFF stránek
      http://floorball.sp.se/en/Sidor/default.aspx
      … kde se píše něco jiného…. IFF has assigned SP Technical Research Institute of Sweden (SP) to operate and manage the certification system, according to given instructions.
      http://www-v2.sp.se/cert/cert_prod/default.asp?level=2&lang=eng&prodomr=Innebandy

  • Börje Salming napsal:

    Ten postup tvarování masky Salming je proces, který proběhl před několika lety, ne? Nezdá se mi, že by se kromě mřížky a barev nějak zmanil tvar helem Salming v posledních pěti letech…

  • Anub napsal:

    Borje: Ono totiž je problém v tom, že florbalový trh není nijak závratně velký jako v případě hokeje a je přesycen mnoha modely, plnícími stejnou funkci. Pak se člově setká jen s tím, že se obmění barva helmy a celkově její design, jinak je to pořád to samé…zlatá Canadien Pro one 😀

Napsat komentář

*