6. 6. 2012 Extraliga žen (18) KOMENTÁŘŮ

Ženy Remedica v extralize končí, budou hrát 2. ligu. Ve městě vzniká ostravský „Herbadent“

 Ostrava už v příští extraligové sezoně nebude mít dva, ale jen jeden – sloučený – tým. Vedení FBC Ostrava se totiž podle očekávání práva startu v nejvyšší soutěži vzdalo, a to především z důvodu malého počtu hráček a s tím souvisejícího vztahu náklady na soutěž/výkon. Svůj tým přihlásilo do 2. ligy.

Tradičnímu florbalovému oddílu se s ženskou extraligou neloučí po pěti sezonách lehce. „Jak by ano, vždyť holky jsou takovými mými dětmi,“ říká klubový boss Rolf Franke. „Před lety jsme se spojili s UHC Ostrava s cílem vytvořit ženskou složku tak, abychom byli plnohodnotným klubem a myslím, že se nám to podařilo. Vybojovali jsme extraligu a vychovali několik reprezentantek,“ připomíná Franke hráčky jako Štrbáková, Polzerová, či předloňské bronzové juniorské medailistky Vavrečkovou, Žůrkovou a Romanu Metzovou.

Také do své poslední sezony šel tým s ambicemi, ačkoliv už jeho kádr byl omezený. „Angažovali jsme kouče Dudeška, aby nás pozvedl, nicméně v prosinci přišel s tím, že odchází, načež jsme ho alespoň přemluvili k tomu, ať sezonu dokončí,“ popisuje nejvyšší muž ostravského FBC.

Dušan Dudešek se netají názorem, že Ostrava je na dva extraligové ženské oddíly malá, jeden kvalitní by podle něj byl lepší variantou. „Dušan přišel s tím, že má v hlavě projekt, jehož cílem je vytvořit jeden, kvalitní, finančně a materiálně zabezpečený konkurenceschopný celek,“ vzpomíná Rolf Franke. „Jinak řečeno, aby konkuroval Herbadentu,“ pojmenovává.

Nápad si nechal projít hlavou – a přes počáteční rozpaky byl nakonec pro. „Řekl jsem OK, pojďme udělat ženský tým, do vedení dosaďme někoho z FBC a někoho z Vítkovic, abychom se za ten mančaft mohli hrdě postavit a tvrdit: ‚Ano, tohle jsou naše OSTRAVSKÉ holky!‘,“ naznačuje svou ideu šéf FBC Ostrava.

Jenže plány ostatních byly poněkud jiné. „Dušan přišel s tím, že naše holky přestoupí do Vítkovic, kde našel tomuto projektu podporu, a klub se vzápětí rozdělí na dvě samostatně fungující složky – mužskou a ženskou,“ uvedl Franke. Jenže o rozdělení nechtěli ve Vítkovicích ani slyšet. „Bavil jsem se s Radkem Mrázkem a řekl, že k tomuto nedojde, co bude živ, takže moc nevím, co si o tom mám myslet,“ krčí rameny jedna z nejdůležitějších postav florbalu v Ostravě.

Nicméně Vítkovice nakonec projekt velkého ostravského týmu rozjely a zůstanou jediným extraligovým celkem z města, i když k onomu rozdělení patrně nedojde. „Mají zájem o osm našich hráček, to je nějakých 75% toho, co máme,“ vypočítává Rolf Franke.

Což je pro FBC velký zásah. „Tým je schopný pokrýt odchod jedné, dvou hráček, ne 75%,“ dochází Franke k poměrně logickému výsledku. „To už není zajímavé ani pro mě, jako manažera, abych dával nějakých 150 – 200 tisíc do týmu, který by byl absolutně nekonkurenceschopný a mířil do 1. ligy,“ přidává další argument.

Snahou Remedica bude se za pár let vrátit. „Nyní to postavíme na zbývajících ženách a juniorkách a časem se chceme vrátit,“ nastiňuje budoucnost Rolf Franke. „Samozřejmě se chceme vrátit, až budeme konkurenceschopní, abychom mohli mít vysoké ambice a měli jistotu, že to hráčky bude bavit,“ říka zkušený činovník.

Několik případů tak bude muset řešit arbitrážní komise ČFbU. „Holky, které nemají smlouvu, dáme jednoznačně k arbitráži,“ má Franke jasno. Důvod ovšem není v tom, že by jim v FBC chtěli bránit k přechodu k rivalovi. „Ale ty holky mají nějakou cenu, dost jsme do nich investovali, vytvořili zázemí, obstarávali jsme jim materiál, navíc je to pro nás citelný zásah do struktury klubu,“ vysvětluje Rolf Franke.

Kdo získá účastnické místo v extralize, není zatím jasné. Jako první dostane nabídku třetí tým baráže o nejvyšší soutěž z Jičína, v případě jeho zamítnutí získají právo volby České Budějovice, které skončily za ním a o extraligu stály. Pokud ani ony nebudou souhlasit, bude se hledat dál. V extralize každopádně bude v příští sezoně startovat 12 týmů.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • A o tom napsal:

  že několik vítkovických holek,co tam dřou kolik let,příjdou zkrátka ani slovo..hm.

 • florbal napsal:

  Tak to je docela síla.Sice přibude Herbadentu jeden soupeř o titul,ale celkově budou ještě větší rozestupy mezi jednotlivými týmy než tomu bylo doposud.No uvidíme…

  • pepa napsal:

   když s
   e podívám na tabulku extraligy posledních dvou let,tak ten odstup vedoucí trojky byl pořád stejný,tudíž těžko říct v čem se odehraje ta změna:)

 • frnda napsal:

  takže trutnov nebo nějakej jinej podobnej fajnovej soupeř bude v extralize? 😀 díííííííky :D:D:D

  • michal napsal:

   Trutnov asi těžko, tam je prý s florbalem konec. Takže asi bude třeba šáhnout pro někoho do druhé ligy 🙂

   • napsal:

    Nebo třeba SKV novej účastník první ligy, tak že by rovnou do extraligy..Ale ten Jičín nebo Budějice to vemou

    • Hmm.. napsal:

     Jičín těžko. Ale Budějovice chtěly už dříve, takže je asi jasné, že jsou novým účastníkem extraligy 🙂

  • trutnovačka napsal:

   nějaký problém s Trutnovem?? Myslím, že kolikrát byl důstojným soupeřem v minulé sezóně . . . .

   • hicpic napsal:

    Hold do někoho si rejpat musí…ale co jsem slyšela, tak přesto, že konečná tabulka mluví jasně, dokázal být Trutnov spoustě „lepším“ týmům rovnocenným soupeřem…není to spíš pak „ostuda“ pro ty hvězdné týmy??

   • hicpic napsal:

    …jen takové vyústění podivného názoru mě po takových přiblblých komentářích , jako od frndy, napadá…

 • Joliq napsal:

  a dopr … ale co už 🙁

 • Andy napsal:

  ČB, je to jesné, píší to ČFbU.

 • Vojta napsal:

  Ze se prihlasi kvuli oslabeni tymu do 1. ligy, to bych jeste pochopil. Ale ze to se nakonec prihlasi az do 2. ligy, tomu teda nerozumim – uplne pokazi soutez souperum i jim samotnym, to je prece nemuze bavit, hrat proti uplnym zacatecnikum…

  • neřeš napsal:

   U první ligy už musí mít juniorky, navíc řad aholek končí nebo směr Vítky, je to logické vyústění, nic nepokazí, situace ženského florbalu je jaká je…to je fakt

Napsat komentář

*