7. 10. 2013 Brankáři (0) KOMENTÁŘŮ

Otázky sám sobě, vzpomínky na dřinu i ostrá slova. Co pomáhá brankářům v přípravě před zápasem a při něm?

 



Doporučení, jak by měli brankáři přistupovat k zápasu po teoretické stránce, jste se dočetli v minulém příspěvku. Cílem toho následujícího je stejné téma přiblížit z pohledu samotných gólmanů. Ti se leckdy na svůj výkon chystají opravdu netradičně. Hlavní motto je ovšem prozaické: nestresovat se.

Pascal Haab (UHC Grünenmatt/Švýc.)

Pascal Haab, Wiler, Pohár mistrů 2011, Mladá Boleslav

„Na každý zápas se těším, pozitivní přístup je pro mě důležitý kvůli tomu, abych předvedl kvalitní výkon a nebál se chyb. Do každého zápasu jdu s vidinou, že vyhraju a během zápasu se soustředím pouze na probíhající hru. Když jsem přesto během hry nervózní, sám sobě si kladu nějaké dobré otázky a snažím se regulovat dechovou frekvenci.“

Veronika Zapadlová (FBC Jičín)
„Když jsem chytala za Fbk Hořice, hrozně mi před zápasem psychicky pomáhalo, když mě kapitánka začala hecovat slovy ‚Dělej něco v té bráně, chytej něco, ty seš díra!‘ apod. Po přestupu do Jičína jsem se začala psychicky dávat do pohody pomocí motivační hudby nebo videa. Takže si při rozběhání nasadím sluchátka a na chvilku se izoluju od týmu. Je pravda, že je pro mě ještě trochu těžké být v novém týmu úplně v pohodě, přeci jenom nová brankářská konkurence, noví soupeři… Proto je pro mě nyní velkou psychickou podporou před zápasem jakékoli vlídné slovo od hráček nebo od trenéra.“ 

Martin Beneš (AC Sparta Praha Florbal)

Martin Beneš, Sparta

„S tlakem před utkáním se snažím vyrovnat především kvalitní rozcvičkou, která by měla být šitá týmem brankáři na míru. Dále se snažím nepřipouštět si důležitost utkání, ale to v mnoha případech ani moc nejde. Určitě je to zápas od zápasu lehčí, člověk si musí projít těmi začátky, kdy nemá moc odchytáno a zápasy si bere víc, než by měl.“

Daniela Kreisingerová (FbŠ „pipni.cz“ Bohemians)

Daniela Kreisingerová, Classic, Pohár mistryň 2011, Classic

„Snažím se tlak si vůbec nepřipouštět, pokud je to tedy možné. 🙂 Většinou se snažím vracet ve svých myšlenkách k tomu, co nám šlo dobře na trénincích před zápasem, jak hodně času jsme obětovaly přípravě pro to teď uspět. Vždy přemýšlím o tom, jak hodně jsem dřela v letní přípravě, abych byla lepší než ostatní, takže si to teď nepokazím v zápase. Samozřejmě, že skloubit osobní kariéru s florbalem, který se stává čím dál tím víc ‚profesionálním‘ sportem, je velice těžké. A popravdě občas se mi to v sezoně nedaří, když se nabalí školní a pracovní povinnosti. Ale den před zápasem a bezprostředně před ním se snažím zapomenout na ostatní problémy, které mám, a řešit jen ten daný zápas. Také pořádný odpočinek je pro brankáře klíčová věc, možná důležitější než trénink na hřišti.“

Lukáš Chabera (FBC Strakonice)
„ Jsem splachovací, takže mě psychicky nic nedeptá. Ale abych se nevyhnul odpovědi, pomáhá mi fyzička. Tzn. pořádně se protáhnout a jít do brány s pocitem, že jsem zahřátý a rozhýbaný. Také si spíš rituálně dávám před zápasem energeťák, možná placebo efekt, ale cítím, že mi to dává energii. 🙂 A také potřebuji, abych se při rozcvičování bavil a nebylo to extra upjaté a vyhrocené.“

Kristýna Horňáková (Herbadent Praha 11 SJM)
„Vedle toho, že se v den zápasu snažím skoro nic nedělat, abych nebyla unavená, asi žádný speciální předzápasový rituál nemám. Někdo si na rituály potrpí, ale když ty věci neděláte pořád stejně, můžete z toho být akorát zbytečně nervózní. 🙂 Momentálně jako talisman nosím v tašce dres Rookie Campu, malou plechovou formičku a gumovou kachničku.“

Jan Krkoška (Panthers Otrokovice)

Jan Krkoška, Otrokovice

„Psychický tlak před zápasem i při něm vnímám pozitivně, nutí mě podat lepší výkon. V průběhu zápasu se soustředím sám na sebe a snažím se vsugerovat si, že každá střela se dá chytit a já to dokážu. Co mi pomáhá nejvíc, je myšlenka, že je to jenom sport, že v životě jsou důležitější věci než florbal.“


Autor: Jakub Koráb



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*