Vítkovice a Chodov, dva týmy, které v poslední době dokázaly prohnat dlouhodobě svrchovaného vládce extraligy z Herbadentu. První z nich ještě úspěšnou sérii dvou výher za sebou drží, Chodovu skončilo panování nad Jižním Městem v neděli večer. Po dvou vítězstvích se před šampionkami musel sklonit (4:6), ale přesto tam pořád touží skončit v elitní trojce, aby si mohli vybírat soupeřky pro play off.
Herbadent hnala do zápasu motivace vrátit svým sousedkám, s nimiž se dělí o zápasovou halu, říjnový domácí nezdar 3:4, při němž se mu vůbec nepovedla 1. třetina (0:3). „V poslední době jsme s nimi prohrály na naše poměry hodněkrát, vůbec se nám na ně nedařilo,“ uvedla obránkyně úřadujících mistryň Martina Čapková.
I tentokrát rozhodla úvodní pasáž zápasu. Jenže ve prospěch Herbadentu, který brzy vedl 2:0. A hráčky Chodova se s tím jen těžko vyrovnávaly, soupeř je deptal už svým jménem. „Některé naše hráčky jsou hodně mladé a tolik si na něj nevěří. Jsme i nezkušený tým na to psychicky to ustát, zahrát něco navíc, když prohráváme o 2 góly. Těžko se to dotahuje,“ podotkla kapitánka Chodova Anna Dvořáková.
Přitom Čapková nemluvila o začátku svého týmu příliš pozitivně. „Začaly jsme na 3 lajny a bylo to, dá se říct, příšerný. Nedokázaly jsme se vůbec zkoncentrovat, vůbec nic nám nevycházelo,“ přiznala. I proto od poloviny zápasu točil její tým jen 2 pětky, trenéři sázeli na prověřenou souhru. „Abychom se trošku vzpamatovaly a začaly tvořit něco dopředu, protože jsme nedokázaly zahrát žádnou rozehrávku, nic,“ dodala.
Navíc projev favorita rozdrobilo odhodlání hráček Chodova. „V prvních dvou třetinách nás určitě bojovností a v osobních soubojích předčily,“ připustila Čapková.
Jenže modrobílým to nestačilo, blíž než na rozdíl jednoho gólu se soupeři nepřiblížily. A prohrou klesly ze 3. na 4. příčku extraligové tabulky. Což je pro ně první špatná zpráva. Ta druhá: dostal se před ně Liberec. V příštích 2 kolech mají oba stejné soupeře – ELITE a České Budějovice, to nevypadá na trhák ani z jedné strany. Přitom poslední 2 sezony Liberec končil vždy 4. a Chodov 5., za současné situace by si Crazy girls mohly svého protivníka pro čtvrtfinále vybírat.
A nikde není psáno, že by nemohly ukázat právě na klub z Jižního Města, který v minulých 2 ročnících vždy ve čtvrtfinále vyřadily. Čemuž by rádi na Chodově předešli. „Určitě bychom chtěly být mezi prvními třemi, abychom si taky vybíraly. Minulé 2 roky jsme na sebe zbyly s Libercem, takže bychom rády postoupily z vyšší příčky,“ přála si Dvořáková.
Vedoucí a 5. tým extraligové tabulky nyní dělí jen 8 bodů, nejvyšší soutěž se – přinejmenším ve špičce – vyrovnává. Ani donedávna naprosto suverénní Herbadent si nemůže být ničím jistý. „První půlka tabulky je mnohem lepší, není to tak, že se jde na Herbadent a všichni vědí, že ten zápas dopadne jednoznačně. Tím, že letos několikrát prohrál, je to určitě zajímavější,“ hodnotila kapitánka Chodova.
Ovšem svůj názor nevztahuje na dolní konec tabulky. „Myslím, že 12 týmů je moc. Přijde mi, že proti těm posledním týmům je to jen sbírání bodů do kanady a není to moc o soutěži jako takové,“ mínila.
Každopádně i v táboře Herbadentu panuje zbystřená pozornost. Prohrát? Na to nebyly některé hráčky zvyklé x let. Teď je to potkalo 3x v úvodních 15 zápasech základní části. „Přemýšlela jsem o tom, proč to tak je. A nevím, jestli je to tím, že my jsme se zhoršily, nebo se ostatní týmy zlepšily,“ dumala Čapková.
U Vítkovic, aktuálního lídra extraligy, vnímá zvýšenou sílu díky letnímu posílení z FBC Ostrava. „Začalo jim to fungovat skvěle. Chodov se taky dost zlepšil, i Liberec jde postupem let nahoru a když si udrží tenhle tým, bude to ještě lepší,“ odhadovala.
Její tým naopak podle ní doplatil na odliv zkušenosti. „Například Mája Kotíková je ten hecíř, který by nám pomohl. V některých zápasech, které jsme prohrály, by nás prostě prohrát nenechala,“ tušila Čapková. „Myslím, že prohru s Vítkovicemi 2:6 v Ostravě by neskousla, že by nás prostě zabila!“ smála se.
Dvořáková si navíc všímá toho, že k vyrovnání soutěže přispívají i lepší podmínky. „Myslím, že týmy výrazně změnily přístup, například hodně využívají fyzioterapeuty,“ podotkla.
Také jste nadšeným fanouškem sportovních utkání a zápasů? Pokud ano, zkuste si sazeni na bwin, kde mimo jiné najdete pravidelně aktualizované analýzy a prognózy ze světa sportu a vsadit si můžete na okolo 30 000 sázek denně.
Pořádnou zkouškou organismu nyní projdou koncem měsíce některé reprezentantky, které čeká ve čtvrtek 31. ledna večer finále Poháru České pojišťovny v Českých Budějovicích, poté 650 kilometrů dlouhá cesta do švýcarského Yverdonu a o víkendu 2 přípravné zápasy proti domácímu výběru. Čapková je jednou z těch, které si tenhle shon „užijí“ dosyta. „Jsem za tu šanci ráda, i když cesta do Yverdonu je smrtící,“ smála se. „Ovšem kolektiv je natolik dobrej, že se tam těším,“ prohodila.
Autor: Redakce Florbal.cz