Na hřišti si vydobyly právo účasti v nejvyšší soutěži. Hráčky Jičína porazily ve finále 1. ligy ambiciózní Bulldogs Brno a mohly slavit. Jenže teprve pak přišlo ve městě pohádek to nejdůležitější: zvážit pro a proti a rozhodnout, zda klub do extraligy pro příští sezonu přihlásit. Vedení nechalo volbu na hráčkách – a ty smělý plán láká. Vypadá to, že do 17tisícového městečka se po 8 letech vrátí nejvyšší soutěž. Nejen o tom mluví v rozhovoru prezident klubu Miloš Chlumský.
Do konce května, kdy je třeba podat přihlášku pro příští ročník soutěží, chybí něco víc než 2 týdny. Jaká je nyní v Jičíně aktuální situace?
„Měli jsme schůzku s hráčkami a všechno směřuje k tomu, že do toho půjdeme. Většina holek je pro, mají chuť. Ještě ale do té doby musíme dotáhnout doplnění realizačního týmu, jednat se sponzory… A také se snažíme získat posily. Máme ještě trošku času. V pátek nás čeká přátelský zápas s Libercem. Uvidíme…“
V minulých letech jste měli možnost postoupit administrativně, ovšem nevyužili jste ji. Jaké jste tehdy pro to měli důvody?
„Jako klub z malého města nás limitují finanční a ještě víc sportovní podmínky. Obtížně hledáme tréninkové prostory, ve městě je jediná hala a tam ‚vládne‘ extraligová házená. Navíc řada holek je na vysokých školách v Praze, v Hradci a v Pardubicích, a tak se obtížně dávají dohromady na tréninky mimo pátek. Když k tomu přičtete poněkud odrazující příklad týmů, které z naší soutěže v minulých letech postoupily – Trutnov, České Budějovice a Královské Vinohrady inkasovaly od týmů z horní poloviny extraligové tabulky často 15 až 20 gólů – je to docela demotivující. Navíc postup administrativní cestou není úplně to pravé.“
Letos jste v sérii s Brnem dokázali vybojovat extraligu přímo…
„Teď je situace jiná, holky si postup v přímé konfrontaci skutečně vybojovaly, navíc před skvělým publikem. O tom, zda půjdeme do extraligy, nebo ne jsme nechali rozhodnout samotné hráčky. Jednáme s dalšími sponzory, radnice přislíbila podporu finanční i tréninkovými prostory. Zůstává otázka, zda jsme schopni efektivního trénování v týdnu. A také míry psychické odolnosti v nové situaci. Po letech, kdy se vyhrávalo, se dá čekat opačný stav… Realita výkonnostního rozdílu horní a dolní poloviny ženské extraligy dlouhodobě limituje zájem o start u řady klubů z prvoligové špičky, to je příklad třeba loňské baráže (Šumperk si v ní vybojoval záchranu, ale nakonec své místo přenechal FBC Ostrava – pozn. aut.).“
Jakým způsobem plánujete doplnit kádr, který byl v sezoně poměrně úzký? Jičín je město bez vysoké školy, podobně jako Trutnov, který vsadil na vlastní hráčky. Na co plánujete hráčky nalákat vy?
„Kádr se rozhodně bude rozšiřovat. Jeho základ má podle mne velmi dobrou kvalitu, 4 hráčky mají zkušenosti jedné i více sezon v extralize, 2 i z juniorské a seniorské reprezentace – Pavlína Mikolášková a Lada Plíšková-Špíglová. Ta má v národním týmu 7 startů, i když už to je pár let. Holky navíc tvoří skvělou partu, což ani pro výsledky není nepodstatné. Na doplnění máme v záloze několik talentovaných juniorek. A samozřejmě chceme určitě debatovat o posilách z řad zkušených hráček extraligy. Třeba o někom z těch, které už v minulosti za Jičín hrály.“
Jak vlastně probíhaly oslavy vítězství?
„Holky si oslav užily hlavně hned po vítězném zápase s Brnem – na hřišti, v šatně a večer. Ve slavení se určitě vyrovnaly chlapským týmům. Myslím, že je potěšil i zájem médií a jičínské veřejnosti. Oslava měla i oficiální dohru, když tým přijal na jičínské radnici starosta města.“
Autor: Michal Dannhofer