9. 11. 2011 Brankáři (4) KOMENTÁŘŮ

Co si brankáři nechávají nastříkat airbrushem na masku a proč?

 



Malování brankářské masky pomocí airbrushe si nachází cestu ke stále většímu počtu obdivovatelů a uživatelů, kteří chtějí mít svou jedinečnou a osobní výzdobu. Přitom před pár lety bylo takových nadšenců pár. První průkopníky mezi českými brankáři a brankářkami, kteří měli nástřik na svých maskách mezi prvními, přivedla k airbrushi společná touha po originalitě. Jak na začátky vzpomínají?

Jan Pipek (Billy Boy Mladá Boleslav)

V téhle masce chytal Jan Pipek v dánském Vanlose.

„Chtěl jsem mít masku jak originální, tak především více osobní. K airbrushi mě přivedl můj bývalý spoluhráč Roman Vítek (který se technikou zabývá – více zde – pozn. aut.) Byl do malování hrozně zapálený, pořád vymýšlel a učil se novým technikám a netrvalo dlouho a společně jsme vymysleli design i na mou masku. Mám na ní zeď, na které jsou nasprejované znaky všech týmů, ve kterých jsem kdy chytal.“

Ester Brunclíková (TJ JM Pedro Perez Chodov)

Ester Brunclíková a její nynější chodovská maska.

„K airbrushi mě nasměrovaly finské brankářky na MS ve Frederikshavnu 2007 v Dánsku. Měly nastříkané helmy, odlišovaly se od ostatních a já si je zamilovala. Už tehdy jsem cítila, že motiv na masce musí vyjadřovat něco ze mě, že maska musí být jedinečná. Na svůj první nastříkaný kousek jsem zvolila kostky a motto ‚Alea iacta est‘, tedy ‚Kostky jsou vrženy‘. Jinými slovy zápas začal a nic nejde vrátit. Dozadu na masku jsem si nechala dát své číslo 96 aznak mého bývalého klubu (Tatranu Střešovice – pozn. aut.), aby bylo vidět, kam patřím. Masky střídám asi po roce a půl. Když je postavím vedle sebe, je na nich nádherně vidět vývoj nástřiků, celé se to čím dál víc zdokonaluje. V tomto trendu chci pokračovat i nadále. Každá maska je kus mého florbalového života.“

Pavel Kotula (Torpedo Pegres Havířov)

Maska havířovského Pavla Kotuly.

„Pracoval jsem v obchodě s florbalovým vybavením, kde se nastříkané masky taky prodávaly. Když jsem zjistil, že je airbrush levnější než koupě nové helmy, kterou jsem stejně potřeboval, rozhodl jsem se si ji nechat nastříkat. Zalíbilo se mi nějak se odlišovat od ostatních gólmanů v lize a od té doby nástřiky na masce pravidelně střídám. Vždycky jsem si našel motiv na internetu a v podstatě ho jen zkopíroval. Letos už jsem zkusil něco vymyslet sám a po pár radách a nápadech pána, který mi to stříkal, jsme to dali do finální podoby. Mám masku v klubových barvách, kdy jedna půlka je žlutá a druhá černá. Je na ní plno malých věcí, ale základ tvoří na jedné straně z průstřelů napsané moje číslo a na druhé ‚sexy rajda‘ s pistolí.“

Jana Christianová (Red Ants Rychenberg)

S touhle maskou nastupuje Jana Christianová v Rychenbergu.

„Důvod, proč jsem do toho šla, byl jednoduchý. Chtěla jsem mít originál, lišit se od ostatních. Mít na masce motiv, který si můžu sama vybrat a který symbolizuje něco, co je pro mě důležité. A to se na sériové masce od Exelu hledá opravdu těžko…“


Autor: Jan Barák



KOMENTÁŘE

  • Dvořák napsal:

    Ahoj, mám dotaz, kde se nechá takhle „potisknout“ florbalová maska ? Jdou všechny ? Já mám Unihoc Summit 66 se speciálním povrchem, půjde to ?

    • Víťas napsal:

      ahoj..tvoje maska má speciální gumový povrch na který se přímo airbrush dělat nedá.Musela by se buď speciálně impregnovat a to moc lidí v ČR neumí a nebo obrousit a to je tak skvělá práce, že se to radši nedělá. Doporučuju koupit novou nebo použitou masku bez gumovýho povrchu a nechat si ji ,,potisknout,, u profíka

  • Patrik napsal:

    Dobrý den neznáte někoho kdo dělá design na helmy?

  • Marvin napsal:

    Ahoj,
    Příspěvek je už sice staršího data …zabývám se designem florbalových i hokejových masek, pokud máš ještě stále zájem, napiš na mail marvin.32@seznam.cz a můžeme se domluvit.

    Nemám problém ani s pogumovaným povrchem jak píše kolega v příspěvku nahoře, již jsem takovou masku dělal. Zabere to sice nějaký čas, ale není to problém se tohoto povrchu zbavit a následně masku nastříkat.

Napsat komentář

*