8. 12. 2012 Zahraničí (0) KOMENTÁŘŮ

SOUHRN 7. dne MS: Švýcaři kousek od toužebného finále, prodloužení rozhodl Kivilehto

Finále 9. mistrovství světa si zahrají očekávaní soupeři. I když tomu tak být nemuselo. Domácí Švýcaři totiž vedli s Finskem 10 minut před koncem o 2 branky, přesto nakonec prohráli. Ve druhém semifinále se podle předpokladů prosadili Švédové s překvapením z Německa. O konečném 7. umístění pro Česko rozhodlo vítězství Norů v duelu o 5. místo s Lotyši.

Souboj Norska s Lotyšskem byl reprízou utkání o 5. místo z před dvou let ze světového šampionátu v Helsinkách. Tehdy zvítězili Lotyši 6:5 v prodloužení, tentokrát jim ale skandinávský tým porážku vrátil a vyhrál 7:5. Norové byli lepší zejména v 1: třetině, kterou pro sebe získali 4:1, Lotyši korigovali až v závěru při hře bez brankáře. Poslední zápas v dresu národního týmu odehrál Willy Fauskanger, jediný hráč historie, který se představil na všech 9 šampionátech.

Úvodní třetina nádherného a napínavého semifinále mezi Finskem a Švýcarskem skončila 1:1 a do té druhé nastoupili mnohem lépe domácí reprezentanti. Ve 25. minutě je nejprve poslal do vedení Emanuel Antener a o 5 minut později dal k radosti 7000 diváků na 3:1 Matthias Hofbauer. Tak jako vyšel vstup Švýcarům do 2. třetiny, se však povedl Finům úvod třetí dvacetiminutovky. Z té bylo odehráno jen 28 sekund, když Forstenovu přihrávku využil Mikael Jӓrvi.

Finové byli v závěru lepší a jen velké štěstí a výborný výkon brankáře odložil vyrovnání favorita až na 54. minutu, kdy se prosadil Mika Moilanen. Švýcaři měli v prodloužení několik šancí na rozhodnutí zápasu, neproměnili je, a tak přišel zákonitý trest. V 63. minutě dostal šťastnou střelou míček do branky Juha Kivilehto a rozhodl tak o tom, že se budou repezentanti Suomi v neděli od 15.30 ucházet o třetí titul světových šampionů v řadě.

Druhý boj o postup do utkání o zlato mezi Německem a Švédskem byl soubojem Davida s Goliášem a Švédové od prvních minut potvrzovali roli jasného favorita. Ráz střetnutí udal už po 11 sekundách hry Johan Samuelsson, který otevřel skóre. Tre Kronor byli daleko lepším týmem, soupeři téměř nepůjčili míček a brankář Patrik Åman se po většinu 60 minut nudil.

V 1. třetině nasázeli šestinásobní světoví šampioni bezmocnému soupeři, který postupem do semifinále překonal veškerá svá očekávání, 5 gólů, ve 2. i ve 3. části přidal 4 přesné trefy a vyprovodil tak Německo výsledkem 13:0. Celkem 4x se trefil do černého Patrik Malmstrӧm.

Němci se tak v neděli utkají od 12.30 se Švýcarskem o bronzové medaile. O 3 hodiny později vypukne očekávaná bitva velkých severských rivalů Finska se Švédskem.

Výsledky 7. dne MS ve Švýcarsku:
Semifinále:
Švýcarsko – Finsko 3:4p (1:1, 2:0, 0:2 – 0:1)
Branky: 11. Fankhauser, 25. Antener, 30. M. Hofbauer – 14. Mikko Kohonen, 41. Jӓrvi, 54. Moilanen, 63. Kivilehto.

Německo – Švédsko 0:13 (0:5, 0:4, 0:4)
Branky: 34., 42., 50. a 56. Malmström, 10. a 14. Sundstedt, 16. a 29. Östholm, 28. a 36. Stenberg, 1. J. Samuelsson, 14. Enström, 43. Nordgren.

O 5. místo:
Norsko – Lotyšsko 7:5 (4:1, 1:1, 2:3)
Branky: 44. a 54. Bjerknes, 6. Gustavsen, 7. Olesen, 13. Eriksen, 19. Kronberg, 39. Fauskanger – 8. a 60. Raitums, 24. Blinds, 56. Jansons, 59. Juškevičs.