7. 12. 2005 Zahraničí (0) KOMENTÁŘŮ

Chladnému severu nadále vládnou Finové

Ani napočtvrté nedokázali pětinásobní mistři světa ze Švédska překonat své sousedy. Včera, v den výročí finského zisku nezávislosti, jim podlehli v Turku 6:2 a výrazně tak rozvířili debaty o favoritu pro nadcházející světový šampionát!

Začátek přitom vyšel Švédům dobře, do vedení je dostal v deváté minutě Calebsson. Zanedlouho však dokázal vyrovnat Mikko Kohonen a dvě minuty před první sirénou potrestal Nedeho vyloučení Jari-Peka Lehtonen, hrající své devadesáté utkání v národním dresu.

Ve druhé třetině se publikum v Elysee aréně v Turku gólu nedočkalo, obě mužstva hrála opatrně a takticky vyčkávala na chybu soupeře. Srovnání tak přišlo na počátku třetího dějství po švédské standardce. Carlbom předložil pas Eskelinenovi a ten prostřelil Toivoniemiho v domácí svatyni.

Střela obávaného zadáka byla však poslední, kterou finský gólman propustil za svá záda. ,,Stříleli jsme mu přímo do náruče,“ láteřil po utkání Eskelinen vyhlášený jako nejlepší hráč utkání na straně hostů. A tak o osudu utkání rozhodli v samotném závěru finští kanonýři. V 55.minutě strhl vedení na stranu domácích Tero Tiitu, minutu po něm provedl úspěšně trestné střílení Mika Kohonen.

Pro Kohonena to byla již třináctá penalta v řadě, kterou proměnil. ,,Naposledy jsem nedal z nájezdu gól tak na začátku loňské sezóny,“ vzpomínal finský florbalový titán. ,,Včera na tréninku jsem sice taky jednou nedal, ale to se nepočítá, že ne,“ dodal žertovně.

V poslední minutě zvýšil finské vedení mladší z bratří Kohonenů, Mikko, a devět vteřin před koncem zpečetil domácí vítězství do opuštěné švédské branky Lehtonen.

,,Všechny porážky jsou trpké,“ řekl po utkání trenér švédského celku Ulf Halstensson. ,,Rozhodně musíme zapracovat na koncovce. Vytváříme si spoustu šancí, ale vůbec je neproměňujeme,“ hledal Halstensson příčiny prohry.

Jeho kolegyně Kristina Landgren-Carestam pak pasovala Finy na favority pro květnový šampionát. ,,Čtyři vzájemná utkání, čtyři výhry Finska. To z nich dělá bezpochyby favority i pro mistrovství.“

Finská opora a nejlepší hráč světa Mika Kohonen však úspěch svého týmu nepřeceňuje: ,,Byly to jen přípravné duely. Zápasy v květnu budou úplně jiné.“