2. 3. 2014 Rozhodci (3) KOMENTÁŘŮ

Startuje nová sekce webu florbal.cz, tentokrát o ROZHODČÍCH

 Až dosud byli obecně v roli chodících terčů. Do rozhodčích se každý rád trefil, protože „od toho na hřišti přece jsou“. Nová sekce na florbal.cz, která se bude věnovat problematice florbalových arbitrů, se bude zabývat zákonitostmi této mnohdy nezáviděníhodné role. Po specializované sekci pro brankáře se dočkali i muži a ženy s píšťalkou.

Říká se, že v Česku jsou profese, které se nikdy a nikomu nezavděčí a jejich představitelé budou vždy „ti špatní“. Takový policista. Učitel. Politik. Nebo trenér. A také rozhodčí, což platí i o těch florbalových. Přitom jejich cílem není někoho poškodit či naopak někomu nadržovat, ale dovést zápas od začátku do konce tak, aby umožnili hráčům předvést co nejlepší výkony.

O ně se snaží i oni sami. Ne vždy se jim to daří, ale totéž platí i o samotných hráčích… V českém florbale je pro tuto sezonu evidovaných 1104 rozhodčích, to je ohromná skupina lidí. Vyškoleného arbitra má na své soupisce drtivá většina oddílů v republice, takové je alespoň pravidlo unie.

Není náhodou, že web spouštíme před play off. Právě v něm jsou arbitři nejvíc na očích, o jejich sporných výrocích se v něm mluví nejvášnivěji z celé sezony.  My si ty opravdu nejasné (nejen) z bojů o titul rozebereme i s pomocí videozáznamu situace a vysvětlíme z pozice sudích. Jestli rozhodli dobře, či se naopak spletli. Rozhodně tu však nechceme ještě rozdmýchávat emoce, naopak vysvětlení s chladnou hlavou by mělo přinést do debat věcnost a racionalitu.

Budeme se tu také například zabývat záludnostmi pravidel, a to nejen těch, která se postupem let upravují a mění, ale i těch, ve kterých se často chybuje a neznají je leckdy ani samotní hráči. Na konkrétních případech si ukážeme situace, které mnozí rozhodčí posuzují jinak, a poskytneme návod k tomu, jak by se měly řešit jednotně a jednoznačně.

Vysvětlíme třeba mnohdy nejasný systém nasazování rozhodčích, zaměříme se na technické novinky, samotnou fyzickou přípravu sudích a přiblížíme si i hvězdy s píšťalkou, protože nejen hráči vyrostli ve velké osobnosti…

Věříme, že nová část našeho webu poslouží dalšímu rozvoji nejen povědomí o pravidlech či samotné práce rozhodčích, ale i kultuře a chování všech aktérů zápasu na hřišti.


Autor: adminKOMENTÁŘE

 • fanda napsal:

  první příspěvek : 4 gól brna ve čtvrtfinále s vítkovicemi byl flagrantně dosažen v rozporu s pravidly byť oba rozhodčí měli dobrý výhled a museli tu situaci vidět… nehledě k tomu, že hráč brna, který tento gól vsítil si musí být velice dobře vědom, že padnul neregulérní gól

  • Jura napsal:

   Určitě by stálo za to tuto situaci rozebrat a vysvětlit proč zde neplatilo pravidlo.
   504 Rozehrání (803)
   4. Míč musí být rozehrán hokejkou a musí být zasažen, ne tažený nebo zvedaný.
   Na videu v čase 00:53:15

   • Pavel Křiklan napsal:

    Dobrý den,
    díky moc za příspěvky a nápady, určitě se jimi budeme zabývat.
    Nicméně, asi vás zklamu, bude to až po play off. Jak jsme zde psali – nechceme zde vyvolávat další emoce. Ať už směrem k rozhodčím, nebo mezi týmy uprostřed běžících sérií, potažmo bojů o titul navzájem. Tato sekce má být víc nadčasová a obecná než zpravodajská.
    Díky za pochopení.
    Pavel Křiklan, florbal.cz

Napsat komentář

*