Ženskou extraligu čekají v příští sezoně převratné změny. Bude ji hrát 12 týmů a dost možná se dostane do měst, kam dosud nikdy nezavítala. Do play off projde 8 týmů, tedy optikou letošního ročníku by do něj postoupily všechny kluby, které se v soutěži zachránily. Sezona, v níž ve zvláštním systému soupeřilo 9 celků a která příliš extralize neprospěla, se snad už opakovat nebude. Server zensky.florbal.cz odpovídá na 10 nejzásadnějších otázek o podobě nového modelu extraligy.
4. 3. 2010 Extraliga žen (0) KOMENTÁŘŮ

10 otázek a odpovědí o novém systému extraligy

 



1. Proč ji bude hrát 12 týmů?
Ligová komise dostala loni jasné zadání: rozšiřte soutěž na 12 týmů, aby kopírovala extraligu mužů. „Je to nejlepší soutěžní cesta, jak vrcholný ženský florbal posunout dál a rozšířit jej do jiných měst než je Praha, Ostrava nebo Liberec,“ vysvětluje Roman Grabovský, předseda Ligové komise, která spravuje všechny celostátní soutěže.

2. Jaké budou povinnosti nově přijatých týmů?
To zbývá dořešit. Z rozhovorů zástupců Ligové komise se všemi účastníky extraligy a 1. ligy vyplynulo: největším problémem je povinnost (stanovená Komisí mládeže) mít 3 mládežnická družstva. Z toho důvodu před sezonou zbylo v extralize jen 9 týmů. „Teď je otázkou, zda se z této povinnosti neustoupí. Bude záležet na rozhodnutí Výkonného výboru. Dá se to řešit několika možnostmi. Třeba uložit finanční pokutu na první sezonu a teprve při nesplnění povinnosti v té další klub vyloučit,“ říká Grabovský. Další variantou je zřízení tzv. farem: extraligové týmy by využívaly juniorské celky z jiných měst. Což by uvítaly například Otrokovice.

3. Kdo má o extraligu zájem?
Nelze říct, že by někde byli stoprocentně připraveni, ale zájem je poměrně značný. Ovšem mnohde je podmiňován právě zrušením povinnosti mít mládežnické týmy. Své ANO zatím řekli Ligové komisi na pražské Děkance, v Šumperku, na Kladně, v Jihlavě, Otrokovicích a také tým Ovocných Bází, jenž dosud patřil pod Karlovu univerzitu. „Jenže pod jejím jménem už startovat nemůžou, univerzita už je nechce. Teď řeší přesídlení do Mladé Boleslavi, kde navíc mají mládežnické týmy, ale chybí jim tam ženský celek dospělých,“ přibližuje předseda Ligové komise.

4. Bude se tedy letos sestupovat?
Ano – špatná zpráva pro Olomouc, nebo Židenice, které spolu válčí o záchranu, poražený z této dvojice jde do barážového turnaje s druhými týmy obou divizí 1. ligy. „Je to v soutěžním řádu, a ten se musí dodržet,“ říká Grabovský, sám prezident olomouckého klubu. Výhodu zde má případný neúspěšný tým z 1. ligy, jenž se později může stát jedním z nováčků, kteří extraligu rozšíří.

5. Jakým systémem se bude hrát?
Stejně jako v mužské extralize. Čili dvakrát každý s každým = 22 zápasů. Pak následuje play off, do nějž projde 8 nejlepších, zbylé 4 týmy čeká play down.

6. Jak často se bude hrát?
Jednou za 14 dní. Zůstává systém dvojic klubů a dvou utkání o každém druhém víkendu. „Až si nový systém sedne, přejdeme na model jednoho kola týdně,“ předestírá plány předseda Ligové komise. Což ale bude znatelně dražší, vzrostou náklady na cestování… „Ženské kluby se budou muset naučit pracovat se sponzory. Takhle budou mít pravidelně jednou za dva týdny domácí zápas. Třeba v Liberci, který letos hrozně doplatil na systém s 9 týmy, se hrálo čtyřikrát za sebou a pak půl roku lidi nevěděli, že ve městě ženský florbal existuje,“ podotýká Grabovský.

7. Neuškodí rozšíření kvalitě soutěže?
Ano. A nejvíc to postihne týmy ze špičky, které už teď drtily týmy ze dna tabulky dvouciferným rozdílem ve skóre. „Kvalita sice bude trpět, neboť nové týmy si na vyšší úroveň budou zvykat třeba dvě, tři sezony, ale špička neprodělá. Těch dobrých soupeřů pro nejlepší týmy bude pořád stejně,“ oponuje Grabovský. Jaké v novém systému naopak spatřuje výhody? Větší prostor pro dorůstající mladé hráčky. „A tím, že bude hrát extraligu víc měst, nebudou mladé holky muset balit věci a fičet do Prahy, nebo Ostravy,“ předpokládá.

8. Jakým způsobem se bude sestupovat?
To si zvolí zástupci extraligových klubů sami na losování nového ročníku. Nabídka: buď baráž poraženého z play down s vítězem 1. ligy, nebo rovnou přímý sestup. „Víc týmů je pro přímý sestup, je to i větší motivace pro kluby 1. ligy, aby soutěž vyhrály,“ konstatuje Grabovský.

9. Byla ve hře i jiná varianta modelu extraligy?
Ano. Uvažovalo se o stejném systému, jakým se hraje ve Švýcarsku, tudíž s osmi týmy. „Přineslo by to zkvalitnění, tahle varianta je ve hře pořád,“ říká Grabovský. Ale zatím se snahy napínají k expanzi, k rozšíření do dalších měst. „Takový Liberec s Mladou Boleslaví může být stejně špičkovou dvojicí jako oba ostravské kluby,“ míní.

10. Jak dlouho tento model vydrží?
Minimálně 2 sezony. „I když se po roce nový systém neosvědčí, tak rychle jej měnit nebudeme. Ročník 2011/12 počítá s 12člennou extraligou,“ dívá se dopředu předseda Ligové komise. Připouští ale, že se může stát, že se tento počet nenaplní. Potom by zasedl Výkonný výbor a změnil by pravidla.

Foto: archiv


Autor: Pavel Křiklan



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*