Nová doba – Švýcaři se jezdí učit do Česka?! Superfinále, v němž domácí florbal korunuje od předloňského roku své mistry teprve jako druhý na světě po Švédsku, se příští rok uskuteční i v dalších zemích velké čtyřky, Finsku a Švýcarsku. A zpod Alp minulý víkend dorazil do O2 areny i šéf organizačního štábu Daniel Kasser, aby viděl, jak se velký zápas rodí.
Jinak dobrý známý prezidenta České florbalové unie Filipa Šumana a projektový manažer Švýcarské florbalové unie měl předloni na starosti mistrovství světa mužů v Curychu a v Bernu. Ale Superfinále, s tím zkušenosti nemá. „Tak jsem přijel, abych viděl, jak celý ten podnik vzniká v Česku. Jak se připravuje hala, jak se tu řeší věci jako sponzoring, propagace…“ líčí.
Noc před Superfinále strávil v hale, pozoroval, jak se pokládá povrch a osazuje se reklamami, díval se, jak se celá aréna připravuje na náročný den. „Přijel jsem o půlnoci, kdy se začalo s přípravami. Měl jsem šanci si s Filipem (Šumanem) projít všechny sektory, ptal jsem ho i na politiku celé akce,“ vykládá.
Jakožto člena marketinkové komise švýcarské unie jej pochopitelně zajímal sponzoring. „Třeba to, jakým způsobem se při Superfinále poskytuje prostor pro reklamu partnerů jednotlivých týmů. Nebo jak se sponzoring řeší se všemi týmy ligy tak, aby to ladilo s partnery Superfinále. To je ve Švýcarsku velké téma a jak mi Filip řekl, bylo i tady,“ pokračuje Kasser.
Největším přínosem pro něj podle jeho slov bylo vysvětlení, jak v Česku vzniká diváckým systém. „Jak se rozdělují sektory, jak se řeší lístky pro týmy, to mi Filip popsal do detailu. Taky bylo podnětné sledovat, jak dohromady pracují dobrovolníci, jak si časově rozvrhnout přípravy arény…“ vykládá. Sám totiž plánuje jejich podobný plán. „Také do haly přijdeme o půlnoci, je dobré vědět, že to funguje. A výsledek je velmi, velmi dobrý,“ chválí české organizátory.
Stejně jako v tuzemsku, i pod Alpami florbal bojuje o přízeň sponzorů, médií a fanoušků s fotbalem, hokejem, tenisem… „Je obtížné změnit jeho pozici z hobby na profesionální sport. Lidé znají florbal ze školy, je poměrně těžké dostat do nich spojitost s profesionalismem. V Česku to máte asi podobně, že?“ tuší.
Proto je pro něj zdroj informací z podobného prostředí přínosný. A česká strana se ráda o své poznatky podělila. „Je vidět, že si Superfinále získává větší pozornost. Zavádějí jej i menší státy mimo velkou čtyřku. Myslím, že švýcarskému florbalu může tenhle krok pomoct, i oni mají problém s propagací florbalu,“ prozrazuje Šuman.
Což se týká třeba i prostoru v médiích a v televizi. Tamní fanoušci rozhodně nemají pravidelný přísun přímých televizních přenosů, ve Švýcarsku neexistuje specializovaný sportovní kanál, natož 2, které si může kdykoliv zapnout český divák. „Máme jedinou národní televizi se 3 kanály, z čehož jeden nestojí za moc. Předloni jsme u nás měli mistrovství světa mužů, které nám pomohlo navázat dobrou spolupráci s televizí. Máme velkou šanci, že bude přenášet Superfinále živě, alespoň to mužské. Potřebujeme dostat šanci a využít ji,“ říká Kasser.
A tak už obešel sponzory Švýcarské florbalové unie, dalším krokem bude jednání, na němž jej tyto společnosti budou doprovázet do dalších firem. „Ovšem myšlenka Superfinále je u nás poměrně nová a teprve musíme lidem vysvětlit, co to vlastně znamená. Protože ve Švýcarsku nemáme nic, co by se tomu podobalo,“ podotýká.
To se od příští roku změní. Historicky první švýcarské Superfinále zřejmě bude hostit Kloten, městečko pár kilometrů za Curychem, které bylo dějištěm mistrovství světa mužů v roce 2004. „Hala má kapacitu 7600 míst, náš oficiální cíl je 6000 diváků. Ale samozřejmě bychom si přáli, abychom měli vyprodáno,“ usmívá se Kasser. Zhruba tento počet lidí dorazil během premiérového dne v pražské O2 areně na ženské finále, mužské tehdy sledovalo 7877 fanoušků.
Tohle číslo Kloten určitě nepřekoná. Jak přijme novátorskou myšlenku konzervativní Švýcarsko?
Autor: admin