28. 6. 2014 Superliga (2) KOMENTÁŘŮ

Nemyslím si, že by změny byly nějak radikální, říká Libor Gavlas

 



O změnách florbalových pravidel se toho napsalo i namluvilo už spoustu, část florbalistů a fanoušků je vítá, část se kvůli nim rozčiluje. Nyní se pro Florbal.cz ke změnám vyjádřil ten nejpovolanější – velezkušený rozhodčí Libor Gavlas, který byl v minulém volební období členem pravidlové komise IFF.

Podle nové edice pravidel, platných oficiálně až od 1. 7. 2014, se už odehrál i první turnaj – chodovský Memoriál Honzy Civína. Na něm fanoušci žádné dramatické změny nepozorovali, jak tomu bude během sezony je ovšem otázkou. Libor Gavlas se změny charakteru hry neobává.

Kromě něj v komisi IFF pro pravidla působili ještě Švýcar Phillipe Renz, Ari Vehniäinen z Finska a dva Švédi, Greger Sandell a předseda komise Martin Wolmhed.

Lidi, kteří se kolem florbalu pohybují, by jistě zajímalo, kdo vlastně ,,tvoří“ florbalová pravidla a jejich změny. Je to pouze Vaše pětičlenná komise při IFF nebo do toho vstupují i jiné subjekty?
Systém změny pravidel funguje trochu jinak. Rozhodně je netvoří jen komise vzniklá při IFF. Ta má pouze za úkol všechny navrhované změny posoudit a rozhodnout, které budou zamítnuty a které schváleny, případně které se ještě budou dále testovat. Návrhy mohou posílat všechny členské federace působící v IFF. S nadsázkou lze tedy říci, že florbalová pravidla může pomáhat tvořit každý florbalista.

Změny jsou poměrně velké. Přemýšleli jste, zda se charakter florbalu po jejich zavedení nezmění až příliš radikálně?
Nemyslím si, že by letošní změny byly nějak radikální, tudíž si ani nemyslím, že by se měl radikálně změnit charakter florbalu. Jedinou velikou změnou je povolení přihrávky nohou. Určitě není bez zajímavosti, že tuto změnu navrhovala naše federace již v roce 2010, ale tenkrát se proti tomu postavili hlavně zástupci finské federace, kteří měli obavu právě z toho, že to změní charakter florbalu. A za čtyři roky to byli právě Finové, kteří přišli s návrhem této změny, protože si ji otestovali ve vlastních soutěžích.

Změny vyvolali ve florbalovém prostředí obrovskou diskuzi – sledujete jí např. na sociálních sítích?
Určitě diskuze o změnách pravidel sleduji, protože je sám absolvuji s florbalisty od nejnižších po nejvyšší soutěže, s kolegy rozhodčími i s členy již zmíněné expertní skupiny IFF posuzující návrhy všech změn.

Kromě již dlouho avizovaného povolení přihrávky nohou se ruší i pravidlo o opakovaných přestupcích. ,,Faul ve výhodě“ byl přitom do teď jedním z nejčastějších důvodů k vyloučení. Nebojíte se, že touto změnou utrpí ofenzivní hra?
Nevím, z jakého pohledu to tak vypadá, ale ze své zkušenosti bych řekl, že opakované přestupky rozhodně nepatří k nejčastějším příčinám vyloučení. Proto si ani nemyslím, že by měla touto změnou utrpět ofenzivní hra. A ti rozhodčí, kteří umí pravidla dobře používat a pochopí podstatu této změny, ji ve svém pískání de facto ani nezaznamenají.

Extraligové hvězdy se přehnaného používání přihrávky nohou nebojí. Co ale (nej)nižší soutěže, kde jsou technické dovednosti hráčů přeci jen na nižší úrovni – nestane se tam ze hry tak trochu fotbal mezi mantinely?
To si nemyslím. Už při předchozím projednávání návrhů změn jsem hájil náš návrh a jsem rád, že se jej tentokrát povedlo prosadit. Charakter hry se dle mého nezmění ani v nejnižších soutěžích a naopak pro rozhodčí bude vše přehlednější, neboť nebudou muset posuzovat, zda například odkop bránícího hráče, který zachytí spoluhráč brát jako úmyslnou nahrávku či nikoli.

Změny se dotknou i našich nejmenších florbalistů. Hodlá ČFbU nějak působit na trenéry v klubech, aby například děti v přípravkách neučili hrát spíše nohama než hokejkou?
Vzdělávání trenérů je obecný problém, na který by se měla ČFbU v současné době zaměřit. Ale nemyslím si, že právě v souvislosti s povolením přihrávky nohou. Jsem přesvědčen, že 99 % trenérů mládeže chápe, že učit děti hrát spíše nohou než hokejkou je nesmysl.

Můžete prozradit, o jakých dalších změnách do budoucna hlavy světového florbalu uvažují a v jakém časovém horizontu můžeme čekat jejich zavedení? Často se mluví o zrušení pravidla o výskoku nebo povolení hry rukou či hlavou.
Těžko říct. Zmíněné záležitosti se dostávají na přetřes téměř každé čtyřleté období. Jak už jsem řekl, pravidlo o zrušení přihrávky nohou také nebylo minule schváleno a prošlo až tentokrát. Takže je možné, že i podobné úvahy o povolení hry ve výskoku, zrušení dvouminutového trestu za hru hlavou či rukou jednou dostanou konkrétnější obrysy. Každopádně to nelze dopředu předjímat. Jediné, čím se všichni řídí při posuzování návrhů změn, je to, co už jsme zmínili – aby se nezměnil charakter florbalu jako takového.


Autor: admin



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*