Do startu další sezony už zbývají poslední hodiny. Co bude jinak ve srovnání s minulým ročníkem, po němž obhajují Vítkovice titul v mužské i v ženské extralize? Pro kluby třeba přibude další možnost, jak získat peníze. Televizní přenosy by měly díky mikroportům na dresech hráčů dostat větší šťávu. A na konci sezony by měl v Superfinále přijít další útok na divácký rekord.
Návrat Královských Vinohrad a Jičína do mužské a ženské nejvyšší soutěže. Pravidla, která povolují třeba přihrávku nohou. To jsou změny, o nichž se už mluvilo. Jaké jsou další inovace?
Hráče nyní uslyšíte v televizi
S tou první se setkají fanoušci hned na samém startu sezony. V sobotním televizním zápase Bohemians s Tatranem totiž vyběhne opora střešovického klubu Milan Fridrich do utkání s mikroportem na dresu. Diváci tak budou moci v přerušené hře poslouchat jeho komentáře k dění na hřišti.
Samotní aktéři televizních zápasů se shodují, že by mikroport mohl zklidnit vášně na hřišti. „Emocí je opravdu dost, u některých hráčů by se to určitě hodilo,“ podotýká jiný útočník Tatranu Jan Natov. „Pár holkám by pomohlo, kdyby ho měly, alespoň by se uklidnily. To je i můj případ,“ usmála se chodovská forvardka Anet Jarolímová a nepřímo si tak o věcičku řekla. Pikantní derby Chodova s Herbadentem, s jejím bývalým klubem, bude televize dávat v listopadu, druhý přenos ze ženské extraligy obstarají v prosinci Vítkovice a Bohemians. Česká televize plánuje ze základní části odvysílat přibližně 20 přímých přenosů. Dosavadní čtvrteční přenos by měla nahradit převážně středa, občas úterý.
Mikroporty by měli hráči mít na sobě jen během 1. třetiny, zbytek dokončí bez něj. „Spíš jsem zvědavý na to, až bude velký souboj, to zařízení spadne a rozšlape se… Bude mít ten hráč rozlišovák?“ žertoval Natov. „Abychom to pak nemuseli platit,“ přidala se Jarolímová. Přenosy ze základní části extraligy žen vydržely po premiéře z minulé sezony, k níž pomohlo hlavně mistrovství světa florbalistek na domácí půdě, i pro tu letošní. Nadchly prý nejen kvalitou, ale i čísly sledovanosti.
Finanční odměna za fair play
Po triumfu v lize – mužský mistr bere 200 000 korun, ženský 120 000 (oba však jen za předpokladu, že se přihlásí na Pohár mistrů), poražení Superfinalisté pak po 40 000 – a poháru, v němž mužský vítěz získá 100 000 a ženský polovinu, je tu další příležitost, jak během sezony přispět do klubové kasy. Jeden z partnerů českého florbalu, automobilka Volkswagen, vypsala prémii pro nejslušnější tým obou nejvyšších soutěží. Ta by se měla pohybovat mezi 20 – 30 000 korunami. „Pro zjednodušení bude základní metrikou počet trestných minut. Jen ještě budeme muset ocenit, jak bychom započítávali červenou kartu,“ uvedl prezident ČFbU Filip Šuman.
Delší play down
Uspět v nepříjemném boji o záchranu bude ještě těžší než dosud. Místo dosavadních 3 výher totiž týmy budou potřebovat k udržení se v obou nejvyšších soutěžích 4 vítězství v sérii. „Budou to tedy stejné nároky na vítěze, jako jsou ve čtvrtfinále či semifinále play off,“ podotkl ředitel ligových soutěží Zdeněk Mlčoušek.
Superfinále v jeden den v celé Evropě
Sobota 18. dubna 2015 se stane velkým florbalovým dnem. Poprvé se bude hrát o titul současně ve 3 zemích v jediném zápase. Po Švédech a Češích se k projektu Superfinále přiklonili i Švýcaři. A na rok 2016 si jej prosadila florbalová unie i ve Finsku, třebaže tam bylo při hlasování 11 klubů proti! Protesty se objevily po minulém ročníku zásluhou Tatranu, Vítkovic a Herbadentu i v Česku. Je otázkou, jak spor, jenž se týká především spoluúčasti na organizaci zápasu, dopadne. Pořadatelé duelu spíš myslí na překonání podružného diváckého rekordu, který je nyní 10 451 fanoušků.
Autor: Pavel Křiklan