7. 1. 2012 Brankáři (7) KOMENTÁŘŮ

Brankářské vybavení: co by mělo splňovat a jak vybrat to správné?

 



Můžete mít superrychlé ruce, skvělý pohyb v brankovišti, ale bez pořádné výstroje nebudete nikdy takovým brankářem, jakým byste mohli být. Jaká je funkce brankářského vybavení, jaké jsou možnosti jeho využití v rámci pravidel ČFbU a na co si dát při jeho nákupu pozor?

Brankářská funkce je vymezena diametrálními rozdíly ve vybavení a v pravidlech ve srovnání s hráči v poli. Brankář jako jediný aktivní aktér zápasu na hřišti nemá hokejku, naopak má povinnost mít na sobě helmu, dlouhé kalhoty a triko. Ostatní vybavení je jen na něm, podle pravidel ČFbU však nesmí být určeno k chytání střel a zakrývat více než tělo brankáře, totéž se týká ochranného vybavení.

Základní požadavky na výstroj jsou celkem zřejmé: kvalita provedení, volnost pohybu, cena, design a zabránění bolestivosti při činnosti v brance.

Primární funkcí výstroje je zabránit zranění brankáře a nepříjemným pocitům, které mohou působit na podvědomí a v budoucnu pak znemožnit, nebo zpomalit jeho reakci na konkrétní zákrok.

Každý brankář reaguje na podněty individuálně, někdo má nižší práh bolestivosti, a pokud si nevezme rukavice, má velký problém s chytáním střel dlaněmi. Pro někoho jsou, pokud chce minimalizovat tvorbu krevních podlitin, nutnou záležitostí vyztužené kraťasy v oblasti kyčlí nebo náloketníky.

Nepříjemnou zkušeností může být i kontakt prstů brankáře s florbalkami hráčů. Odřeniny, pohmožděniny nebo krevní výrony jsou zraněními, kterým lze často zabránit využitím rukavic.

Kalhoty mají co se týče šířky vypadat jako ty na snímku. Na brankáři by neměly viset, aby mu nepomáhaly v chytání.

Důležitý je vhodný výběr velikosti výstroje. Snahou je, aby vybavení při činnosti nepřekáželo a nebránilo gólmanovi tak v pohybu. Z důvodu většího tlumení nárazů míčku i většího zabraného prostoru si brankáři vybírají kalhoty a vršek trochu větší. Naopak ostatní části vybavení si standardně pořizují tak, aby je měli přitažené k tělu.

Podle výrobce se váha jednotlivých částí vybavení nejvíce liší u kalhot a masek a převážně u ochrany hlavy je nutné brát tuto skutečnost v potaz. Ne každému je totiž těžší maska při chytání příjemná…

Požadavkem na výstroj je i její celková prodyšnost. Brankář je totiž většinou navlečen do tří vrstev vrchních svršků a do dvou vrstev spodních, přičemž společně s pohybovou aktivitou dochází k přehřívání organismu, kterému se celé tělo brání pocením. Vhodné odpařování pak závisí na použitém materiálu, z nějž je brankářská výstroj vyrobena.

Navzdory ochrannému vybavení pociťují brankáři vyšší citlivost na střely, které směřují do oblasti jejich krku, vnitřních stran paží, předních stran stehen a bradavek. Rozhodně se na věcech na chytání nevyplatí šetřit. Záleží na četnosti a cílech v trénování, ale jakmile vybavení neposkytuje dostatečný komfort, neplní svou funkci…

Je běžné, že každý výrobce má svou profesionální kolekci, kolekci pro dospělé a řadu, která je určena pro mládežnické kategorie či školní florbal.

Grafické znázornění obliby značek brankářského vybavení u samotných gólmanů.

Mezi brankářské vybavení patří:
Helma
Brankářský dres (triko)
Vesta
Náloketníky
Rukavice
Kalhoty
Suspenzor
Nákoleníky
Boty
Další ochranné vybavení (vycpávky na kyčelní kloub, na holeně…)
Oblečení pod vybavení (ribano, tepláky, triko, funkční prádlo …)

Jednotlivé části si popíšeme v dalších příspěvcích…

PODĚKOVÁNÍ: Pro účely článku dala k dispozici vybavení prodejna www.jednadvacitka.cz.


Autor: Jakub Koráb



KOMENTÁŘE

  • STUi napsal:

    tak šup, šup… další články na tohle téma 🙂

  • Dan napsal:

    konečně něco záživného a zajímavého pro golmany :))…teď by to chtělo nějaký článek jak správně vybrat výstroj a porovnání výstrojí od různých značek :))

  • Madar napsal:

    Jen bych chtel vedet, jake vybaveni, ze to dala k dispozici pordejna

    PODĚKOVÁNÍ: Pro účely článku dala k dispozici vybavení prodejna http://www.jednadvacitka.cz.

    🙂

  • Maco napsal:

    Díky, že mě dáváte za příklad, nějakou jinou moji fotku nemáte, než z toho debilního dne ? 🙂 🙂

  • Vitto napsal:

    good ale mohli byste udělat každou část vybavení zvlášť a dt tam % podle toho jak se pouzivaj stejne jako tady ale kazdou část zvlást :))))))

  • Jakub Koráb napsal:

    Pro Maďara
    V JEDNADVACÍTCE mi vstřícně umožnili kouknout na všechny značky, který nabízejí. Z daný „exkurze“ se pak vycházelo ve všech článcích, který jsou brankářský výstroji věnovaný. No a za vstřícnost, byl zájem v úvodním článku poděkovat …

    Pro Vitto
    V průběhu února půjdou na web články, zaměřený na KALHOTY (specifika + recenze od brankářů).

    S pozdravem
    Kuba

Napsat komentář

*