12. 12. 2014 Reprezentace (0) KOMENTÁŘŮ

Göteborg – souhrn 7. dne: Češi a Švýcaři v semifinále, Slováci končí desátí

Semifinálovou čtveřici podle očekávání doplnili hráči Česka a Švýcarska, ani jeden z favoritů neměl ve svém čtvrtfinále se soupeřem výraznější problém. Slováci podlehli ve svém posledním zápase na šampionátu Německu a vezou ze Švédska 10. místo. Za nimi se pak seřadily zámořské týmy: 11. pozici obsadil celek USA, který ve vzájemném souboji těsně přehrál Kanadu.

Předloňský propadák ze Švýcarska je zapomenut, Češi se vracejí mezi elitní světovou čtyřku. Jendrišáka a spol. dlouho přiváděl k šílenství zázračnými zákroky dánský gólman Mike Trolle, jemuž pomáhala i obětavost spoluhráčů v obraně. Jako první na něj vyzrál až po 12 minutách hry Patrik Suchánek, jehož na začátku druhého dějství napodobil z téměř stejné pozice Michal Podhráský.

Nakonec svěřenci Radima Cepka nastříleli 5 gólů. Chodovský obr Jan Barák moc práce neměl, i tak ale předvedl několik parádních zákroků a kapituloval pouze jednou po nešťastné teči kapitána Jelínka. Češi v klidu postupují a můžou se těšit na semifinálovou bitvu s Finskem.

Lotyši nezopakovali senzaci z roku 2012, kdy porazili český národní tým, ostudu si však rozhodně neuřízli. Od Švýcarů dostali 1. gól v 10. minutě, kdy jejich obrana úplně zapomněla na Maurera a ten vyřešil samostatný únik parádně. Hned 43 sekund po zahájení prostřední části potrestal další zmatky v lotyšské obraně Scalvinoni a když v brance šťastně skončil i Fankhauserův bekhend, bylo jasné, že Švýcaři si postup mezi nejlepší čtyřku ujít nenechají.

V brance favorita se opět činil Pascal Meier, kterého hráči z Pobaltí poprvé překonali až v 59. minutě, přesně mířil Jurševskis. Poslední slovo měl díky své 2. brance v rozmezí pouhé minuty Zimmermann, Švýcaři nakonec zvítězili poměrně jednoznačně a zítra se pokusí zaskočit domácí Švédy.

Slováci obsadí v konečném pořadí šampionátu 10. místo. S Němci prohráli svěřenci Miroslava Ságy 1. třetinu 1:4, zvládli ale zabojovat a do zápasu se vrátit. Ve 45. minutě vyrovnal na 5:5 útočník ATU Košice Patrik Pelegrín. Pak ale zaúřadovali němečtí bratři Dominic a Manuel Muchovi. Spoluhráči 3 českých florbalistů z Oltenu po vzájemné spolupráci vsítili 2 góly a rozhodli o tom, že 9. místo vybojovalo Německo.

Souboj zámořských rivalů o 11. místo začali lépe Kanaďané. Reprezentanti USA ale zvládli otočit skóre z 0:2 na 4:2, a to se ukázalo jako rozhodující. „Javorové listy“ vrátil ještě 2 minuty před koncem do hry přesilovkovým gólem kapitán Hannelius, další gól už ale strážce americké branky Terence Frank za svá záda nepustil.

Výsledky 7. hracího dne

Čtvrtfinále

Česko – Dánsko 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)
Branky: 12. Suchánek, 21. Podhráský, 26. Tokoš, 28. Jendrišák, 32. Jelínek – 39. B. Jensen. Rozhodčí: Fordell, Vuola (oba Fin.). Vyloučení: 2:0. Bez využití. Diváci: 2098.

Švýcarsko – Lotyšsko 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)
Branky: 58. a 59. Zimmermann, 10. Maurer, 21. Scalvinoni, 27. Fankhauser, 54. Mendelin – 59. Jurševskis. Rozhodčí: Černý, Janoušek (oba ČR). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 2994.

O 9. místo

Německo – Slovensko 7:5 (4:1, 1:3, 2:1)
6. a 59. M. Mucha, 8. a 53. D. Mucha, 6. Broker, 20. Von Pitzburger, 26. Herlt – 15. a 25. Komínek, 24. Komačka, 34. Řezanina, 45. Pelegrín. Rozhodčí: Henriksen, Ingebrigtsli (oba Nor.). Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Diváci: 471.

O 11. místo

USA – Kanada 5:4 (0:2, 4:1, 1:1)
Branky: 23. a 34. Förare, 26. R. Winkler, 32. McVey, 50. Hansen – 6. a 59. Hannelius, 14. Radjenovic, 36. Inouye. Rozhodčí: Lim, Sharil (oba Sing.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 214.