13. 12. 2014 Reprezentace (0) KOMENTÁŘŮ

Göteborg – souhrn 8. dne: Smolný konec českého snu a famózní jízda Švédů

Finále mistrovství světa bude popáté za sebou čistě severskou záležitostí. Zatímco Finové měli s českou reprezentací plné ruce práce a zvítězili hlavně díky skvěle sehraným přesilovkám, Švédové své švýcarské soupeře naprosto zničili a nasypali do jejich branky 10 gólů. Duel o 5. místo pak bude mít stejné složení jako předloni, zahrají si jej Lotyšsko a Norsko.

Sen o finálové účasti smutně končí, český tým po 10 letech senzaci ze Švýcarska nezopakuje. Finům však byl naprosto vyrovnaným soupeřem a v 1. třetině dokonce 2x vedl. Na góly Tomáše Sladkého i Jana Natova ale dokázal tým Suomi vždy rychle odpovědět a zásluhou Miky Kailialy se následně dostal do vedení 3:2.

Svěřenci Radima Cepka nastoupili do druhé 20minutovky zostra, několik obrovských šancí ale využít nedokázali. Až ve 32. minutě vyrovnal Sladký, o 6 minut později si však vysoké nahození Nica Sala zpracoval na brankovišti znovu finský žolík Kailiala a nedal Tomáši Kafkovi šanci.

Rozhodující moment utkání přišel těsně před polovinou 3. třetiny. Tom Ondrušek nesmyslně sáhl po míčku rukou a byl vyloučen. Přesilovková rána Lauriho Kapanena smolně proklouzla Kafkovi mezi nohama a na správném místě pro doklepnutí do branky stál veterán Mika Kohonen. Ten poté ještě neproměnil trestné střílení, Finy to ale mrzet nemuselo.

Jendrišák a spol. nedokázali na rozdíl od svých soupeřů proměnit ani jednu ze 2 nabídnutých přesilovek a při nevydařené hře bez gólmana pojistil finské vítězství Jani Kukkola. Češi předvedli velmi slušný výkon, na finále to však nestačilo. Zítra je v poledne čeká boj o 3. místo.

A postaví se v něm podle očekávání Švýcarům. Švédové šli před téměř 11.000 diváky do utkání proti nim jako velcí favorité. Takovou dominanci, kterou tým Jana-Erika na hřišti předvedl, ale nečekal vůbec nikdo. Už ve 2. minutě Kim Nilsson obral o míček Floriana Kuchena, naservíroval ho Patriku Malmströmovi a střelec Pixba se nemýlil. Švédům dodal rychlý úvodní gól klid a až do konce třetiny předváděli jednu krásnou akci za druhou. V čase 19:49 zvýšil Kim Nilsson svým 2. gólem v zápase už na 6:0!

V 25. minutě hloupě přibrzdil švédskou jízdu spoluhráč Matěje Jendrišáka z Linköpingu Anton Karlsson. Při potyčce u vlastní branky nejdříve strkal do Markuse Gerbera, poté zápasnicky složil k zemi Patricka Mendelina a po zásluze obdržel červenou kartu. Teprve při přesilovce 5 na 3 po vyloučení Jonase Svahna se Švýcaři prosadili, gól Matthiase Hofbauera už ale stejně nic neřešil.

Zmar Švýcarů dokumentoval v posledním dějství neproměněným trestným střílením Michael Zürcher. Skóre se nakonec zastavilo na z hlediska semifinále světového šampionátu na stěží uvěřitelném výsledku 10:1. Švýcaři na svého soupeře absolutně nestačili a do zítřejšího zápasu o bronz půjdou s výrazně horšími pocity než český tým.

Estoncům se nepovedlo spravit si chuť po čtvrtfinálovém debaklu 0:17 se Švédskem. V boji o 5.-8. místo rozhodl jejich soupeř z Lotyšska o své výhře ve 3. třetině, kterou ovládl skóre 5:0. Poslední 2 góly vítězů vstřelil spoluhráč Michala Podhráského z TPS Turku Artis Raitums.

Dánský čaroděj Mike Trolle předvedl své umění i proti Norům, stejně jako ve včerejším čtvrtfinále s Českem to však na vítězství nestačilo. Norové byli jasně lepším týmem a zvítězili zaslouženě 6:2. Diváci ve Liseberg aréně mohli opět vidět parádní freestylové zakončení Oleho Mossina Olesena a také 2 góly nesmrtelného Willyho Fauskangera.

Výsledky 8. hracího dne

Semifinále

Česko – Finsko 3:6 (2:3, 1:1, 0:2)
Branky:
10. a 32. Sladký, 13. Natov – 16. a 59. Kukkola, 18. a 38. Kailiala, 11. Moilanen, 48. Kohonen. Rozhodčí: Skoog, Hamberg (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. Diváci: 8878.

Švédsko – Švýcarsko 10:1 (6:0, 3:1, 1:0)
Branky: 3. a 47. Enström, 7. a 38. Östholm, 12. a 19. Nilsson, 2. Malmström, 16. Carlström, 23. Adriansson, 36. Nilsberth – 31. M. Hofbauer. Rozhodčí: Frodell, Vuola (oba Fin.). Vyloučení: 4:4, navíc Karlsson (Švéd.) 5 min. + ČK1. Využití: 2:1. Diváci: 10.779.

O 5.-8. místo

Dánsko – Norsko 2:6 (2:3, 0:0, 0:3)
Branky:
14. a 17. N. Jensen – 15. a 54. Olesen, 55. a 59. Fauskanger, 2. Torp, 7. Nilsson. Rozhodčí: Lim, Sharil (oba Sing.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 748.

Estonsko – Lotyšsko 1:6 (0:1, 1:0, 0:5)
Branky:
29. Woiduma – 43. a 51. Rajeckis, 55. a 59. Raitums, 5. Abramovs, 45. Balodis. Rozhodčí: Burek, Czarnecki (oba Pol.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 180.