9. 11. 2011 Reprezentace (37) KOMENTÁŘŮ

Junior z Warbergu Tomáš Petržela: Za pár let budeme Švédy přehrávat

 V pouhých 17 letech bydlí sám v daleké Skandinávii. Útočník Tomáš Petržela se v létě sebral a vyrazil na jih Švédska do Varbergu za dalším florbalovým růstem. Za tamní IBF ale nehraje soutěž juniorů, nýbrž nastupuje za rezervu v 5. lize. O víkendu si v Brně na EFT odbyl premiéru v reprezentačním dresu juniorského výběru.

A nastoupil i proti Švédům. „Určitě jsem proti nim měl zvláštní motivaci, bylo to jiné než proti Finům,“ srovnává své dva úvodní zápasy za Česko. „Připravil jsem se na ně, mám radši, když se před zápasem pořádně rozběhám, potom se mi hraje úplně jinak,“ líčí.

Jenomže na turnaji vyšel naprázdno, nedařilo se mu tolik jako v klubu, kde se 4 body ve 4 zápasech patří k nejproduktivnějším hráčům týmu (jenž je však třetí od konce). Za necelých 40 minut času na hřišti se dostal ke 3 střelám, nebyl u žádného gólu.

Trenéři od něj čekali víc. „Má velký potenciál. Předvedl ho na soustředění v Praze, kde se ukázal v lepším světle než teď,“ říká kouč juniorského národního týmu Jiří Kysel. „Je potřeba, aby své schopnosti začal využívat, budu s ním o tom mluvit,“ plánuje.

Petržela se chce zlepšovat, jít nahoru. „Myslím, že i těch pár měsíců ve Švédsku mě posunulo dál. Je dobré, jak se tam kluci na každém tréninku motivují,“ pochvaluje si.

Na severu má vlastně jen florbal. Studuje dálkově českou školu, ve Švédsku chodí do učení jen málo. Peníze na bydlení v podnájmu shánět nemusí, posílají mu je rodiče. Občas se za nimi dostane i domů. České kamarády musel opustit, ale smutno mu tolik není. „Hodně kamarádů mám i tam. A kamarádky taky,“ dodá s úsměvem.

K severské zkušenosti jej posunula neobvyklá věc: červená karta z loňského listopadu. Tehdy ještě v dresu Chodova na Kladně vyhrožoval rozhodčím a dostal tvrdý trest na 9 zápasů. „Lákalo mě to na ten čas zkusit ve Švédsku,“ vypráví. „Do 15 let je to mezi oběma zeměmi vyrovnané, chtěl jsem vědět, jak to bude v tomhle věku,“ vysvětluje.

Není žádný drsňák, jak by se mohlo podle incidentu zdát. Naopak, působí spíš plachým dojmem. „Tom je fajn kluk,“ prohodí Kysel. „Maká, uvidíme, jestli se dostane do týmu příště. Českou ligu občas vidím, ale co odehrál ve Warbergu, nevím,“ krčí rameny.

Informace z 5. švédské ligy opravdu nejsou na každém rohu, musí se spolehnout na reference od samotného Tomáše a jeho táty, který trénoval na Chodově mladší věkové kategorie. „Podle soustředění v Praze si nominaci zasloužil a neřekl bych, že teď zklamal. Hrál dobře, ale může hrát ještě lépe,“ hodnotí Kysel.

Na Petrželovi oceňuje dobrou kondici, šikovné ruce, techniku. „Jenže v zápase se tím moc neprosazuje. Připadá mi, že hraje odříznutý od ostatních, těžko nachází s ostatními styčné body. Ale myslím, že bude platným hráčem,“ soudí.

V divizi III. mohou ve Švédsku hrát kluci od 15 let. Takže se tam míchají juniorské týmy s celky, jež mají věkový průměr třeba o 15 let vyšší. „Je to mnohem lepší než hrát juniorskou ligu, dá se to určitě kvalitativně srovnat,“ míní Petržela.

Obě země jsou podle něj v těchto kategoriích skoro nastejno. „Švédům už jsme nadosah. Myslím, že je za pár let budeme přehrávat. Jsou jinde než Finové, kteří budou vždycky těžcí,“ podotýká odvážně Petržela. Třeba se na výhrách nad výběrem kolébky florbalu bude podílet i on sám…


Autor: adminKOMENTÁŘE

 • Jouda napsal:

  Hlavně by tě měli chlapče v tom Švédsku naučit běhat a správně držet hokejku. V podstatě ani nevím proč jsi v té repre byl, asi jen proto, že ti tatínek platí pobyt ve Švédsku, protože to co jsem viděl nebylo ani na 2.ligu juniorů u nás.

  • sva napsal:

   Miluju tyhle kecy pramenící ze závisti. pokud jsi lepší než on,proč si tě trenér nevybral? je to v pohodě kluk,bojoval. Ve Švédsku se určitě vyhraje,dejte mu čas a nepiště sem takové sračky 😉

   • Amoondre napsal:

    A ja zase miluji tyhle kecy o zavisti. Jakakoliv kritika je hned brana jako zavist a pokud clovek nehraje v repre, tak asi nema pravo kritizovat i kdyby Petrzela neumel drzet hul?

   • Jouda napsal:

    Trenér si mě asi vybrat nemůže když jsem ročník 84. Pokud jsi ho vidět teď o víkendu hrát tak musíš uznat, že na to ten borec prostě nemá. To, že je ve Švédsku nemá nic společného s jeho florbalovou kvalitou, ale jen s tím, že to za něj zaplatí rodina. Vždyť ten kluk se nechytil ani v jednom pražském klubu. Vím, že opravdu prošel všechny, a to se jako teď z něj stane superhráč protože je ve Švédsku? Takhle bohužel svět nefunguje 😉

 • Kraken napsal:

  TOMMY jen jim všem ukaž !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😀 ………..a ty jim ukážeš !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • .... napsal:

  Jeho otec rozestval juniory chodova 95 a niz do jinych tymu proto juniori chodova stoji za hovno co jsem slysel!

  • Jirak napsal:

   Asi jsi ten vyhozený že ?

  • Man napsal:

   No nejen mládež Chodova…

  • Tindras napsal:

   Co jsem slyšel??
   Za prvé budeš asi ještě mladý když ani nedokážeš psát s čárkami, háčky . Tak prosím tě přemýšlej než napíšeš takovou BLBOST o které nic nevíš… nebudeš pak vypadat jako hlupák 🙂

   • Honza K. napsal:

    A že ty háčky a čárky používáš správně:D Než tady začneš valit klíny do hlavy s češtinou, tak si to po sobě laskavě přečti. Jako tuplovaný hlupák vypadáš jedině Ty:)

   • :) napsal:

    Hlupák jsi skutečně jedině ty. Z toho co tu bylo napsáno, i když bez háčků a čárek, je vidět že Tommyho zná a ví že nemá v repre co dělat. Jeho otec jako trenér byla nejhorší věc, která chodvskou mládež potkala, takže se, Tindrasi, hádej jen něčem, o čem něco víš. 😉

   • Man napsal:

    Váš příspěvek má celkem šest řádků a pokud dobře počítám, chybí v něm celkem čtyři čárky. Možná je to na Vaše poměry dobrý výkon, ale na poučování o psaní čárek to ještě není 🙂

 • Kamen napsal:

  Firma Petržela otec a syn byli po Praze všude možně (Panthers-Sparta-Future-Tatran-Chodov) a všude se s nimi dříve či později rozloučili… proč asi?

 • Bond napsal:

  Hrál jsem s ním ve stejném týmu na jednom turnaji. Ostátní hráče rozhodně nepřevyšoval maximálně tak stylingem svých vlasů :). Myslím si, že do repre nepatří……

 • jano napsal:

  to su zase reči, prd sa tomu rozumiete, keby ste mohli hrat aj 10 svedsku ligu, tak ste napichani

 • švédsko není všechno! napsal:

  Zase hodně mediálních keců a velká výhra průměrnosti. Hráč, který procestuje X (minimálně pět) pražských klubů a nikde se nechytí, opravdu není to, co naše repre potřebuje. Takováto nominace reprezentačních trenérů je naprosto nesystémová. Je to výsměch všem schopným klukům, kteří na sobě dlouhodobě pracují, ale nakonec místo nich dostane přednost oportunistický šampón, který v ČR nepředvedl ale vůbec ale vůbec nic, jen proto, že odtrénoval půl roku ve Švédsku a párkrát nastoupil v páté lize??? To je opravdu smutné…

 • TRUE and TRUE. napsal:

  A je to tu zas všichni ho hodnotí podle toho jak ho viděli hrát mladého před lety ,či bez formy na EFT minulý týden.

  pořád do kola zbytečné hádky… nechte ho v klidu hrát třeba se nám za pár let ukáže sám ho moc neznám pouze sem tu o něm četl ,ale na tak mladého kluka je to obrovský tlak tak se nedivte že nic moc nepředvedl.

  hodně štěští přeji.

  • Man napsal:

   No před lety… K vidění byl často ještě v loňské sezóně. Sledovat ho v páté švédské lize je prakticky nemožné i pro trenéry reprezentace, takže z letošní sezóny je EFT skutečně jediný výchozí bod. Ale dohromady to docela stačí 🙂

 • Honza napsal:

  Uz na to fotce vypada jak mental.

 • Bože napsal:

  Otevřel si pusu na trenéra a ten ho posadil. Už si nezahrál… Toto se opakovalo v několika týmech. Vím to, hrál jsem s ním.. Nakonec ho táta poslal do švédska.
  Takto to v ČR prostě funguje. Potřebuješ známé, aby si někde byl. Podívejte na naší fotbalovou repre…

 • Maty napsal:

  Jako hráč by na reprezentační úroveň určitě měl, nicméně se svými lidskými vlastnostmi tam rozhodně nemá co dělat. Po rodinném klanu Petželů v Tatranu napravujeme chyby dodnes. A nejinak je tomu v Chodově. Jeho ČK 3 a stop na 8 zápasů z loňska je toho důkazem.
  Maty

  • Man napsal:

   Zas je to jedna z mála věcí, která tak nějak nakonec stmelila všechny pražské týmy 🙂

  • hráč napsal:

   Nevím, co pan Petržela komu udělal, ale pro mě to byl nejlepší trenér, kterého jsem kdy měl.

   • Jarmil napsal:

    Možná proto, že pan Petržela je akorát podvodník, který dokáže „vykurvit“ každý tým. Jsou jen pro osdtudu, celá Petrželovic family !

 • maro napsal:

  odsuzovat někoho po jednom nepovedeném turnaji není asi to nejlepší. Myslím že Tom všem ještě ukáže že v juniorské repre má co dělat.

 • Hero napsal:

  Nechápu, jak může trenér repre říci, že českou ligu OBČAS vidí a už vůbec nechápu jak ho do repre může doporučit fotr respektive on sám. je to tu celý nějaký levý!

 • T.Matoušek #69 napsal:

  No nevím teda.Ale jak můžete soudit někoho podle několika faktů:neuchitil se v žádném pražském klubu-ne všude je dobrý kolektiv;hraje 5.ligu v cizině{Švédsku}už to,že tam vůbec nějakou ligu hraje znamená,že něco umí.Švédové sami mají dobré hráče,k čemu by jim byla nula s penězy?;“neuspěl“ v repre-chci vidět,kolik z vás by ustálo tlak hrát prvně za repre?A to,že nezazáří dnes,zítra,pozítří neznamená,že za čtyři dny nemůže být hvězdou zápasu..

 • Radek z Kutřína napsal:

  No tak lidi nehádejte se … .

 • Mirusek.roh napsal:

  Hlouposti hlouposti a hlouposti… Nestačím se divit jaká arogance tu panuje KRETÉNI srát se někomu do rodiny tímhle stylem je největší ubohost co jsem kdy mohl číst. JSTE DOOPRAVDY TUPCI… Rozebírat něčí účes a ještě hůř rodinu to je chudý jako hrom… Je vidět že jediný na co vás užije je sedět u pc a dělat ze sebe KRETÉNY… Prostě GO Tome GO…

Napsat komentář

*