Je rozdíl, pokud je v brance muž, nebo žena? A když ano, tak v čem především? Na tyhle otázky hledali odpověď 3 oslovení experti. Trenér mnoha reprezentačních týmů a bývalý brankář Sokola Jaroměř Jaroslav Marks, brankář Mladé Boleslavi Ivan Ponomarev a gólmanka Martina Sitková, jež momentálně hájí barvy vítkovického béčka.
Jako první přináší svůj pohled trenér ženského a juniorského národního týmu Slovenska a také třetiligového Trutnova Jaroslav Marks. „Pokusím se definovat rozdíly v činnostech brankářů a brankářek. Nejprve musím předeslat, že jsem se speciálně tímto problémem nezabýval, že jsem nevycházel z žádných rozborů nebo statistik, ale že se jedná o mé postřehy z trenérského působení u různých družstev,“ přibližuje.
Činnosti brankářů si Marks rozdělil podle metodiky a pokoušel se v nich najít rozdíly, nebo naopak shody v chytání mužů a žen. Tady jsou jeho závěry…
Základní postoj
„Je velmi individuální záležitostí, podstatné rozdíly v něm mezi muži a ženami nejsou.“
Pohyb
„Základní pohyb je pro obě skupiny opět bez větších rozdílů: brankáři se více snaží zabránit vstřelení branky všemi možnými i ‚nemožnými‘ způsoby. Také ve větší míře zachytávají míčky ve větší vzdálenosti kolem celé branky i mimo brankoviště.“
Chytání a vyrážení
„Brankáři mají rychlejší reakci na střely než brankářky. Důvodem toho je vyšší rychlost míčku u mužských kategorií a tedy i přizpůsobení se této rychlosti samotnými brankáři.“
Zmenšování střeleckého úhlu
„Rozdíly u mužů a žen v podstatě nejsou. Odlišnosti pocházejí jen z délky chytání, tedy z praxe. Čím více odchytaných zápasů s kvalitními soupeři (nebo na tréninku), tím lepší zmenšování střeleckého úhlu.“
Činnost při přečíslení a situaci 1-1
Viz výše.
Výhozy
„Zakládání útoku: u mužů jsou výhozy rychlejší, přesnější a ve větší míře i vhodnější z hlediska taktického použití.“
Činnost při standardních situacích
„Opět záleží na individualitě brankáře a především na jeho zkušenostech a jeho schopnostech řídit slovně celou obrannou činnost. Přesto bych se klonil k názoru, že muži dokážou (především při samostatných nájezdech) lépe číst soupeře, ‚nabízet‘ mu snadné skórování, kterému se snaží vzápětí zabránit.“
Shrnutí
„Obecně tedy podle mě není mnoho zásadních rozdílů v chytání mužů a žen. Daleko podstatnější jsou individuální schopnosti, tréninková píle, zájem o chytání a s tím související. přemýšlení o hře, ‚čtení‘ hry soupeřů a především jeho hráčských individualit a snaha neustále se zlepšovat.“
KOMENTÁŘE K PŘÍSPĚVKU
Ivan Ponomarev, Billy Boy Mladá Boleslav, nyní na hostování v FBC Česká Lípa
„Velmi stručně a z mého pohledu i velice přesně popsány rozdíly a shody mezi ženami a muži v brance. Navíc k tomu na většinu popsaných bodů máme podobný názor. Musím uznat, že v mém článku mi utekly standardní situace a komunikace s obranou, což je v příspěvku pana Markse zmíněno. Za sebe bych chtěl dodat, že brankáři obvykle komunikují s obranou lépe, či je jich víc slyšet.“
Martina Sitková, 1. SC WOOW Vítkovice B
„S ‚obětavějším‘ pohybem mužů v bráně musím jen souhlasit. S vyjádřením k chytání a vyrážení souhlasím, protože rychlost ženských brankářek odpovídá rychlosti celého ženského florbalu. Při zmenšování střeleckého úhlu naprosto souhlasím s uvedeným názorem.Výhozy jsou podle mého názoru odpovídající rychlosti hry, ale z taktického hlediska mohou být stejně účelné jako v mužské hře. Brankářka se při samostatných nájezdech podle mého snaží přímo zabránit skórování bez toho, aby napřed nabídla možnost snadného skórování. V tréninkové píli, zájmu o chytání a s tím souvisejícím přemýšlením o hře podle mě velké rozdíly nejsou. Ve ‚čtení‘ hry soupeřů a v teoretické přípravě jsou asi muži pilnější.“
Autor: Jakub Koráb