Superfinále, specifický zápas, který rozhoduje o celé sezoně. Jako oba finalisté, děrovaný míček, či branky, patří ke hře i rozhodčí. Ti, stejně jako hráči, celou sezonu usilují o to, aby se mohli zúčastnit zápasu před vyprodanou O2 arenou. Komisi rozhodčích tak každoročně čeká těžký úkol vybrat ty pravé. Letos se té pocty dostalo v mužském duelu bratrancům Tomáši a Kamilu Sojkovi, v tom ženském Lucii Hejnové a Jitce Romančákové.
Třetí ročník Superfinále je pro rozhodčí specifický. A přelomový. Místo nejzkušenějšího českého páru Petr Černý, Jiří Janoušek, kteří odpískali oba dosavadní ročníky nablýskaného duelu v O2 areně, dostali pro střetnutí Vítkovic s Tatranem důvěru Tomáš a Kamil Sojkovi. Ti spolu působí na extraligové scéně už dlouhých 9 let, ve finále mužské nejvyšší soutěže už se objevili v letech 2006 a 2008.
Ženský zápas o zlato poprvé v historii extraligy odpíská ženský pár. V duelu mezi Herbadentem a Vítkovicemi se o premiérový zápis postará dvojice Hejnová, Romančáková. Ta finálový duel obou nynějších soupeřů s přehledem odřídila loni v souboji o domácí pohár.
Jak ale vlastně probíhá výběr sudích pro důležité zápasy play off a do O2 areny? Komise rozhodčích a delegátů ČFbU stanovila před semifinále skupinu arbitrů, kteří budou tyto zápasy pískat. „Pro mužskou extraligu to bylo 5 párů, pro ženskou 4. Co se týká Superfinále, už v této době jsme měli zvoleny pro každý finálový zápas 2 páry, ze kterých jsme po přihlédnutí k semifinálovým výkonům posléze vybírali,“ komentuje nominaci předseda komise Radek Hora.
Úplně všechna ženská finále doposud pískaly pouze mužské dvojice, proto nominace žen vzbudila jistý rozruch. „Nominaci na ženské Superfinále jako risk rozhodně nevnímáme. Tato dvojice má dostatek zkušeností a například při loňském finále poháru dokázala, že tyto klíčové zápasy zvládne velice dobře. Navíc Lucie s Jitkou mají i mezinárodní zkušenosti. V loňském roce se účastnily EFT v Brně a letos pískaly juniorky na Polish cupu,“ jmenuje Hora dosavadní úspěchy východočeské dvojice.
Nominace Hejnové s Romančákovou souzní s koncepcí komise rozhodčích. „Samozřejmě cílovým řešením při vytvoření licence W bylo, aby ženské soutěže pískaly ženské rozhodčí a pokud mají výkonnost, nevidím problém v jejich nominaci, kterou navíc podpoříme ženský florbal jako takový,“ míní Hora.
Pokud se však samotným finalistům nominace nelíbí, nezmůžou nic. Obsazení rozhodčími má v kompetenci pouze příslušná komise. „Právo veta neexistuje a komise touto cestou jít nechce. Snažíme se sbírat zpětné vazby ze všech možných zdrojů, jakou jsou zprávy delegátů, televizní přenosy, videa, zpětné vazby z klubové úrovně… A na jejich základě je nominace připravována,“ odkrývá práci komise rozhodčích Hora.
Stejně jako hráči mají i sudí během finálového dne připraveny nadstandardní podmínky. „Co se týká ubytování, řešíme jej individuálně dle vzdálenosti od místa bydliště. Běžně mají rozhodčí zajištěn pitný režim a drobné občerstvení v šatně. Mají také k dispozici osobu, která řeší jejich případné požadavky, či problémy,“ přibližuje Hora.
Dalším bonusem je zajímavý honorář, dvojnásobný v porovnání se semifinále. Arbitrům mužského duelu o titul náleží 3000 korun, u žen je to polovina. „Vznikem Superfinále jsme stanovili odměnu, která reflektuje důležitost a prestiž jednoho zápasu, který rozhodne vše,“ vysvětluje předseda komise rozhodčích.
Samotným zápasem se program rozhodčích neuzavírá. „Po ukončení celého Superfinále mají zajištěnou společnou večeři. Platí, že se jim snažíme vytvořit takový servis, aby se koncentrovali jen na svůj výkon na hrací ploše,“ uzavírá Radek Hora.
Autor: admin
Velice pěkná nominace.Zajímalo by mě,na jakou stranu se pánové Sojkové přikloní.U nás to bylo jasné už od začátku našeho posledního zápasu.Tolik vyloučených a červená mluví jasně.Proč to nerozhodují Janoušek s Černým nebo Mikula s Gavlasem?I když byl Tatran v serii lepší a vyhrál jí zaslouženě,náš poslední zápas byl odpískán velice špatně.A to jsme viděli všichni.Bylo to tak i během sezony,kdy k nám jezdili ti samí rozhodčí.Karel