19. 11. 2012 Zahraničí (0) KOMENTÁŘŮ

FINSKO: Sladký přispěl k vítězství Koovee, Jelínkova asistence Nokianu nepomohla

S rozdílnými pocity odcházeli z posledních bojů Salibandyliigy před blížícím se světovým šampionátem čeští zástupci v zemi mistrů světa. Zatímco Sladkého Koovee porazilo Josbu, Jelínkův Nokian nestačil na TPS Turku. Měsíční pauzu stráví na první příčce tabulky Happee, které uspělo na hřišti obhájce titulu Seinӓjoki. Ville Kuusela vstřelil první tři branky Seinӓjoki a po dalších přesných zásazích Hulmiho a Mӓkelӓho vedl aktuální mistr Finska před více než jedenácti stovkami diváků v 32. minutě 5:3. Happee ale nesložilo zbraně, ještě do konce druhé dvacetiminutovky snížil v přesilovce Hynynen a v posledním dějství obrat dalšími třemi góly dokonalo. Před odletem do Švýcarska potvrdil dobrou formu gólman hostí Eero Kosonen, který předvedl 16 úspěšných zákroků a byl po zásluze vyhlášen hvězdou zápasu.

Koovee diktovalo tempo utkání s předposlední Josbou od úvodních minut. Po první třetině vedl klub z Tampere 4:1, Puska sice ve 22. minutě snížil na dvoubrankový rozdíl, drama ale vzápětí odmítl Salin a o chvíli nato Kotilainen. Tomáš Sladký zvyšoval na začátku třetí třetiny už na 7:2. Koovee si tak připsalo povinné dva body a přiblížilo se postupovým příčkám, na osmý Tapanilan totiž ztrácí jen jednu pozici a stejný počet bodů.

Tapanilan jel v neděli na palubovku dalšího do sestupových vod namočeného týmu, Oulu, a poprvé si letos připsal dvě vítězství v řadě. Po středeční výhře nad Ilvesem v poměru 8:5 mohl tentokrát slavit body za výsledek 7:5. Přestože helsinský klub prohrával během zápasu jen necelé dvě minuty, nemohl si být výsledkem jistý až do posledních okamžiků. Oulu ale neuspělo ani při závěrečné hře bez brankáře.

Turku rozhodlo o svém vítězství 8:4 nad Nokianem dvěmi brankami v rozmezí dvou minut poslední třetiny, kdy nejprve zvýšil na 5:2 Sokka a po něm v oslabení dal svému týmu čtyřbrankový náskok Kailiala. Hosté sice v závěru zabojovali, ještě jednou se dotáhli na rozdíl dvou branek, stíhací jízdu se jim ale nepodařilo dokončit a naopak ještě ikasovali. Jelínkův Nokian prohrál pátý zápas v řadě a propadl se už na jedenácté místo tabulky, TPS je páté.

Finskou ligu nyní čeká dlouhá přestávka vyplněná mistrovstvím světa. Po něm se rozeběhnou další souboje Salibandyliigy 12. prosince a v jediném utkání dne přivítá Josba v existenčním zápase Lappeenrantu.

Finsko, Salibandyliiga

OLS Oulu – Tapanilan Erӓ 5:7 (2:4, 1:1, 2:2)
Branky: 6. Soini, 11. Parviainen, 27. Rautio, 41. Lindgren, 55. Turula – 13., 19. Iiskola, 31., 47. Lehtinen, 2. Moilanen, 18. Helenius, 56. Oksanen. Diváci: 426.

Koovee – Josba 8:3 (4:1, 2:1, 2:1)
Branky: 12., 54. Mӓenpӓӓ, 14., 27. Kotilainen, 9. Salminen, 19. Lehtinen, 23. Salin, 42. SLADKÝ – 14. Reijonen, 22. Puska, 46. Reijonen. Diváci: 434.

SPV Seinӓjoki – Happee 5:7 (2:2, 3:2, 0:3)
Branky: 1., 9., 28. Kuusela, 29. Hulmi, 32. Mӓkelӓ – 35., 43. Hynynen, 7. Tikka, 10. Heikkinen, 24. Hoikkanen, 41. Kotilainen, 52. Liikanen. Diváci: 1114.

TPS Turku – Nokian KrP 8:4 (2:1, 2:1, 4:2)
Branky: 14.,32. Alin, 51., 60. Kailiala, 13. Aaltonen, 24. Nurminen, 49. Sokka, 56. Lӓntinen – 19. Jokinen, 25. Vainio (as. JELÍNEK), 55. Mikkonen, 55. Nyman. Diváci: 712.