Nepřeberná nabídka obchodů a spousta modelů a typů florbalek mohou být pro začínajícího hráče jako bludiště. Dnešní článek vám poradí v tom, jak se v tomto bludišti zorientovat. Jedině pak si budete schopni pořídit tu pravou florbalku, se kterou se vám bude dobře hrát a která vám vydrží. Abyste si správně vybrali svou novou hůl, potřebujete vědět, podle jakých parametrů ji zvolit.
Délka florbalové hole
Florbalky se dělí na krátké, středně dlouhé a dlouhé. Délku hole vybírejte podle výšky své postavy. Zkušenosti z praxe říkají, že hokejka i s nasazenou čepelí by vám měla dosahovat k pupíku.
- Krátké jsou určené nejčastěji pro juniory a ženy. Rozpětí délek holí je 60 až 87 cm. Jsou určeny pro hráče s tělesnou výškou od 100 do 160 cm.
- Středně dlouhá vám bude vyhovovat, pokud je vaše tělesná výška mezi 160 až 190 centimetry. Délka středně dlouhých florbalek je v rozmezí od 87 do 96 cm.
- Dlouhé florbalky užijí jen lidé vysocí více než 190 cm. Délka holí pro takto rostlé hráče je 97 cm a více.
Přesnou délku vaší nové hole vám pomůže vybrat tabulka na stránkách e-shopu Sportobchod.cz.
Tvrdost florbalky neboli shaftu
Čím je florbalka tvrdší, tím je náročnější na ovládání, neboť méně pruží. Její tvrdost určuje koeficient průhybu celé rukojeti při zatížení 30 kilogramy. Průhyb (flex) se uvádí v milimetrech a jeho hodnotu najdete na každé holi. Pro začínající hráče jsou vhodné měkké až středně tvrdé florbalové hole.
- Měkká s tvrdostí 31-40 mm je určená pro technicky založené hráče upřednostňující přihrávky a střely tahem. Je také ideální pro seznámení se s florbalem, pro juniory i ženy.
- Středně tvrdá patří mezi nejvíce používané a je ideální pro útočníky. Kombinuje v sobě dostatek pružnosti pro snadné ovládání i razantnost pro tvrdé střely. Tvrdost těchto holí je mezi 27-30 mm.
- Tvrdá je určena pro velmi zkušené závodní hráče, respektive obránce. S ní budete schopni tvrdých střel příklepem (tzv. golfákem), avšak hůře se vám s ní bude ovládat míček. Tvrdost těchto holí je 23-26 mm.
Tvrdost a zahnutí čepele
Tvrdosti čepelí se v současné době už tolik neřeší. Dřív se rovněž dělily na měkké, středně tvrdé a tvrdé. Současný trend však upřednostňuje ty středně tvrdé pro všechny úrovně hráčů. Zahnutí čepele volte shodně jako u florbalky. Pokud máte při držení hole levou ruku dole, zvolte levé zahnutí čepele. Pokud pravou, pak pravé zahnutí. Čepel lze pomocí fénu ještě dotvarovat.
Materiály hole (shaftu)
Florbalky se vyrábějí ze sklolaminátu, kompozitu a karbonu. Sklolaminátové hole patří k těm nejzákladnějším a nejlevnějším modelům a jsou vhodné pro seznámení se s florbalem. Tento materiál je lehký a pevný, ale křehký. Další používaný materiál florbalek je kompozit. Ten je vhodný pro juniory nebo příležitostné hráče a vydrží o něco víc. Je lehký a pružný, pro tvrdě hrající florbalisty je však málo odolný. Nejpoužívanějším materiálem je karbon. Ten vyniká odolností a nízkou hmotností, ale také pružností, pomalu stárne a dobře tlumí zpětné nárazy.
Příklady holí
Měkká florbalka značky Unihoc
– pro technicky založené hráče a mladší věkové kategorie či ženy.
Středně tvrdá florbalka od výrobce Salming
– pro technickou hru, která umožňuje i tvrdou střelu příklepem, určená pro pokročilejší hráče.
Velmi tvrdá závodní florbalka Salming
– je určena pro hráče upřednostňující tvrdou střelu příklepem a vyžaduje vysokou pokročilost v technice ovládání míčku.
Příklad pro začínajícího hráče atletické postavy, vysokého 176 cm: Středně tvrdá až měkká florbalová hůl (29-32 mm) osazená středně tvrdou čepelí. Délka hole 96 cm, materiál karbon.
Osobní poradenství Sportobchod.cz
Pokud byste měli raději pro výběr ideální florbalky po ruce zkušeného odborníka, obraťte se na Sportobchod.cz. Tam vám dobře poradí a pomůžou vybrat správnou hůl odpovídající vaší výšce, zkušenostem i stylu hry. Sportobchod.cz není jen internetový obchod. V Brně a Praze můžete také navštívit značkové prodejny, kde si vše vyzkoušíte a zakoupíte.
V příštím díle seriálu se podíváme na zoubek vybavení florbalových brankářů. Těšte se.
Autor: Sportobchod.cz